Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Veniturile realizate din cedarea folosintei bunurilor. Ce regim fiscal se aplica?

ANAFcodul fiscalasigurari socialecedarea folosintei bunurilorarendaregim fiscal

In conformitate cu prevederile legale actuale, platitorii de venituri din arenda nu au obligatia retinerii la sursa a contributiei de asigurari sociale de sanatate (5,5%).

Potrivit prevederilor art. 296^27 alin. (1) lit a), alin. (2) si alin. (3) din Codul fiscal, persoanele care realizeaza venituri din cedarea folosintei bunurilor datoreaza contributie de asigurari sociale de sanatate numai in conditiile in care nu realizeaza venituri din salarii sau asimilate salariilor, venituri din activitati independente (cu exceptia veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala), venituri din activitati agricole, venituri sub forma indemnizatiilor de somaj si venituri din pensii.
In conformitate cu art. 296^28 din Codul fiscal, contributia de asigurari sociale de sanatate se stabileste de organul fiscal competent, in anul urmator, prin decizia de impunere anuala, astfel:
- pe baza declaratiei privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit;
- pe baza informatiilor din declaratia privind venitul realizat, pentru persoanele care opteaza pentru determinarea venitului net din arenda in sistem real.

Potrivit prevederilor art. 296^29 alin. (1) din Codul fiscal, baza de calcul a contributiei o reprezinta:

- diferenta dintre venitul brut si cheltuielile determinate prin aplicarea cotei de 25% asupra venitului brut;
- venitul net, stabilit ca diferenta intre totalitatea sumelor in bani incasate si/sau echivalentul in lei al veniturilor in natura primite, in baza raportului juridic/contractului incheiat intre parti, si cheltuielile efectuate, in cazul in care se opteaza pentru determinarea venitului net din arenda in sistem real.

Autoturisme pe firma. Regim fiscal in 2018
Autoturisme pe firma. Regim fiscal in 2018

Vezi detalii

Manual de Politici Contabile 2018
Manual de Politici Contabile 2018

Vezi detalii

PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri in 2018
PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri in 2018

Vezi detalii



In conformitate cu art. 296^30 si 296^31 din Codul fiscal, contributia de asigurari sociale de sanatate se calculeaza in anul urmator, prin aplicarea cotei individuale de contributie (5,5%) asupra bazelor de calcul mentionate la art. 296^29.

Sumele reprezentand obligatiile anuale de plata a contributiei de asigurari sociale de sanatate, stabilite de organul fiscal prin decizia de impunere anuala, se achita in termen de cel mult 60 de zile de la data comunicarii deciziei.

Fata de cele prezentate, facem precizarea ca numai organul fiscal competent stabileste obligatiile de plata reprezentand contributia de asigurari sociale de sanatate, atat in cazul persoanelor pentru care platitorii de venit retin impozitul la sursa, cat si in cazul persoanelor care opteaza pentru determinarea venitului net din arenda in sistem real.

Baza legala: Legea nr 571 / 2003 articolul 296^27 alin. (1) lit a), alin. (2) si alin. (3)

Sursa: ANAF


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
ANAFcodul fiscalasigurari socialecedarea folosintei bunurilorarendaregim fiscal

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 12 Octombrie 2012


Votati articolul "Veniturile realizate din cedarea folosintei bunurilor. Ce regim fiscal se aplica?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Implicatii servicii freelanceri

Intrebare: O societate cu CAEN de realizare a software-ului doreste sa foloseasca serviciile prestate de niste programatori freelanceri (de pe diverse site-uri de freelanceri, in special de pe Elance/oDesk; acesti programatori fiind din diferite zone ale lumii. Informativ: Elance/Odesk sunt platforme online care gasesc clienti freelancerilor in schimbul unui comision. Efectiv Elance face factura clientului pe suma totala iar freelancerului i se vireaza suma mai putin comisionul. Nu exista o relatie contractuala directa intre freelanceri si clienti (freelancerii nu emit factura catre clienti ci platforma Elance/Odesk.

1. La sumele achitate pe Elance/oDesk ar trebui sa platesc 16% impozit (pentru veniturile obtinute din Romania de nerezidenti)? Nu exista informatii legate de forma de organizare a freelancer-ului ? daca plateste sau nu impozit pt serviciile prestate pe Elance.
2. Pentru a putea inregistra aceste plati ca si cheltuieli deductibile ar fi obligatorie existenta unui contract intre SRL-ul meu si Elance/oDesk (de regula nu se ofera, ci doar niste simple facturi in care apare scris: programatorul X?tarif orar?numar ore lucrate?total platit)??
3. Ar trebui sa prezint diferite documente justificative din care sa reiasa necesitatea acestor servicii si care sa dovedeasca faptul ca munca a fost prestata intr-adevar?
4. Avand in vedere ca factura este emisa de catre Elance (sediul in SUA), nu ar trebui inscrisa societate in Registrul Operatorilor Intracomunitari dar mai sunt alte aspecte legale de luat in considerare?

Multumesc!

Raspuns: Multumesc mult. Serviciile IT sunt prestate de catre persoane fizice despre care nu prea am...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 12 Octombrie 2012 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

  • Cota TVA pentru livrarile de cereale. Analiza zilei cu Irina Dumitrescu

    • Incepand cu data de 1 ianuarie 2017, cota standard TVA este 19% se aplica asupra bazei de impozitare pentru operatiunile impozabile care nu sunt scutite de taxa sau care nu sunt supuse cotelor reduse. Cota redusa de 9% se aplica asupra bazei de impozitare pentru prestarile de servicii si/sau livrarile de bunuri prevazute la art. 291 alin. (2) din Codul fiscal. ...» citeste mai departe aici

  • Ministerul Finantelor Publice a lansat titlurile de stat cu dobanda de 5% pentru populatie

    • Ministerul Finantelor Publice lanseaza prima emisiune de titluri de stat in cadrul Programului Tezaur - editia CENTENAR, cu valoare de 1 leu, dobanda de 5% si scadenta la cinci ani, destinate exclusiv populatiei, anunta institutia printr-un comunicat.    Titlurile pot fi cumparate de catre persoanele fizice rezidente care au implinit varsta de 18 ani la data efectuarii subscrierii, iar veniturile obtinute sunt neimpozabile. Titlurile de stat p...» citeste mai departe aici

  • Incasari in numerar. Cum se aplica Legea 70/2015?

    • Vom dezbate astazi un studiu de caz legat de modul in care se aplica Legea 70/2015 pentru întărirea disciplinei financiare privind operaţiunile de încasări i plăţi în numerar i pentru modificarea i completarea OUG nr. 193/2002 - introducerea sistemelor moderne de plată. Spre exemplu, in cazul unei facturi a carei valoare este de 7.000 cand exista o incasarea in numerar de 5.000 poate fi si ea la randul ei fractionata in doua sa...» citeste mai departe aici

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X