Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Politica noastra de Cookies.
Atentie, Contabili!
MFP a anuntat modificari la Legea TVA de la 1 ianuarie!
Cititi si descoperiti toate noutatile fiscale care va afecteaza activitatea!
Descarcati gratuit Raportul Special -
"Aplicarea TVA modificarile legii de la 1 ianuarie 2014"

Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
Codul Fiscal 2014

Stiri si analize economice
Arhiva
Aplicarea Ordonantei 30 din 2011 pentru impozite si taxe locale



detalii aici

Cauti un loc de munca?


Calculeaza salarizare
Salariul Dvs.
Persoane in intretinere
Pentru calculul detaliat apasati aici
Firme de contabilitate
ANGEL ACCOUNTING SERVICES SRL
Satu Mare
Societate membra CECCAR, oferim servicii complete ...
1 SFERO SRL
Cluj Napoca
SFERO SRL este o societate de contabilitate,audit ...
Vezi firme de contabilitate Firme audit
2 SFERO SRL
Cluj Napoca
SFERO SRL este o societate de contabilitate,audit ...
ANDERSSEN CONSULTING GROUP
Bucuresti
Anderssen Consulting este o firma de consultanta c...
Vezi firme de audit Contabili particulari
3 SFERO SRL
Cluj Napoca
SFERO SRL este o societate de contabilitate,audit ...
ANDREEA SUCIU
Cluj Napoca
Expert contabil, PFA, ofer seriozitate si profesio...
Vezi contabili particulari

Contabilul.ro arrow Legislatie fiscala Norme 2013 privind jurnalele pentru cumparari si vanzari


Norme 2013 privind jurnalele pentru cumparari si vanzari

Cuvinte cheie: Decontul de taxa, codul fiscal, jurnalele pentru vanzari, deductibilitatea taxei


In ce priveste exigibilitatea TVA si sistemul de plata a taxei la incasare, dorim sa va informam cu privire la normele referitoare la jurnalele pentru cumparari si vanzari, asa cum au fost modificate odata cu noile prevederi legate de sistemul TVA la incasare.

Norme metodologice
79. [...]
(3) Persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA care aplica sistemul TVA la incasare au obligatia sa mentioneze in jurnalele pentru vanzari facturile emise pentru livrari de bunuri/prestari de servicii pentru care este obligatorie aplicarea sistemului TVA la incasare, chiar daca exigibilitatea taxei nu intervine in perioada fiscala in care a fost emisa factura. in plus fata de cele prevazute la alin.(2) in jurnalele pentru vanzari se inscriu si urmatoarele informatii in cazul acestor operatiuni:

a) numarul si data documentului de incasare sau, dupa caz, data la care a expirat termenul limita de 90 de zile prevazut la art. 134^2 alin.(5) din Codul fiscal;

b) valoarea integrala a contravalorii livrarii de bunuri/prestarii de servicii, inclusiv TVA;
c) baza impozabila si taxa pe valoarea adaugata aferenta;
d) valoarea incasata, inclusiv TVA, precum si baza impozabila si TVA exigibila corespunzatoare sumei incasate sau, dupa caz, la expirarea termenului limita de 90 de zile prevazut la art. 134^2 alin. (5) din Codul fiscal se evidentiaza daca exista diferente de sume neincasate, care devin exigibile precum si baza impozabila si TVA exigibila corespunzatoare sumei respective;
e) diferenta reprezentand baza impozabila si TVA neexigibila.

(4) In cazul jurnalelor pentru vanzari prevazute la alin. (3), facturile care au TVA neexigibila integral sau partial vor fi preluate in fiecare jurnal pentru vanzari pana cand toata taxa aferenta devine exigibila ori ca urmare a incasarii sau, dupa caz, la expirarea termenului limita de 90 de zile prevazut la art 134^2 alin. (5) din Codul fiscal, cu mentionarea informatiilor prevazute la alin. (3) lit. a) - e). in cazul informatiei de la alin. (3) lit. d) se va mentiona numai suma incasata in perioada
fiscala pentru care se intocmeste jurnalul pentru vanzari sau, dupa caz, baza impozabila si TVA care devine exigibila ca urmare a expirarii termenului limita de 90 de zile prevazut la art 134^2 alin.(5) din Codul fiscal.

(5) Persoanele impozabile care fac achizitii de bunuri/servicii de la persoane care aplica sistemul TVA la incasare inregistreaza in jurnalul pentru cumparari facturile primite pentru livrari de bunuri/prestari de servicii pentru care este obligatorie aplicarea sistemului TVA la incasare, chiar daca exigibilitatea, respectiv deductibilitatea taxei, nu intervine in perioada fiscala in care a fost emisa factura.

Persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA care aplica sistemul TVA la incasare inregistreaza in jurnalul pentru cumparari facturile primite pentru livrari de bunuri/prestari de servicii chiar daca taxa nu este deductibila in perioada fiscala in care a fost emisa factura. in plus fata de cele prevazute la alin. (2) in jurnalele pentru cumparari se mentioneaza si urmatoarele informatii:
a) numarul si data documentului de plata;
b) valoarea integrala a contravalorii achizitiei de bunuri/prestarii de servicii, inclusiv TVA;
c) baza impozabila si taxa pe valoarea adaugata aferenta;
d) valoarea platita, inclusiv TVA si corespunzator baza impozabila si TVA exigibila;
e) diferenta reprezentand baza impozabila si TVA neexigibila.

(6) In cazul jurnalelor pentru cumparari prevazute la alin. (5), facturile care au TVA neexigibila integral sau partial vor fi preluate in fiecare jurnal pentru cumparari pana cand toata taxa aferenta devine exigibila ca urmare a platii, cu mentionarea informatiilor prevazute la alin. (5) lit. a) - e). in cazul informatiei de la alin. (5) lit. d) se va mentiona numai suma platita in perioada fiscala pentru care se intocmeste jurnalul pentru cumparari.

(7) Documentele prevazute la alin. (2) - (6) nu sunt formulare tipizate stabilite de Ministerul Finantelor Publice. Fiecare persoana impozabila poate sa isi stabileasca modelul documentelor pe baza carora determina taxa colectata si taxa deductibila conform specificului propriu de activitate, dar acestea trebuie sa contina informatiile minimale stabilite la alin. (2)-(6) si sa asigure intocmirea decontului de taxa prevazut la art. 156^2 din Codul fiscal.

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 18 Decembrie 2012

ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

TVA.CAEN 1071

Intrebare: Buna ziua, am CAEN 1071, dar produc numai prajituri cu ciocolata si zahar, faina o vom achizitiona cu 9%, noi cum vom proceda corect pe parte de TVA?

Raspuns: Produsele de cofetarie urmeaza sa le facturati cu 24%.... citeste tot raspunsul aici


Alte articole referitoare la Decontul de taxa


» Nu uitati de declaratiile cu termen-limita la 25 aprilie!

» Consultati lista completa a declaratiilor cu termen la 25 aprilie 2014

» Cum facem inregistrarile contabile pentru trecerea unei societati la neplatitor de TVA?


Contabilitate 45000 de contabili citesc zilnic stirile si modificarile legislative din domeniul CONTABILITATII. Aboneaza-te GRATUIT si vei primi CADOU raportul special "Aplicarea TVA modificarile legii de la 1 ianuarie 2014" .

Noi apreciem opinia ta. Adauga comentariul tau acum








  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Adauga acest articol in site-ul tau

Alte articole referitoare la codul fiscal, jurnalele pentru vanzari, deductibilitatea taxei,


» CE regim aplicam pentru CASS aferent venituri din dobanzi depozite bancare?

» Nu uitati de declaratiile cu termen-limita la 25 aprilie!

» Ordinul 544/2014. Carta drepturilor si obligatiilor persoanei fizice supuse verificarii fiscale

Vezi toate articolele referitoare la codul fiscal (3510)

» Semnificatia unor termeni si expresii - Taxa pe valoarea adaugata - Norme Metodologice Codul fiscal

» Codul fiscal 2014: Cele mai importante modificari aduse Normelor de aplicare!

» Autofactura pentru prestare de servicii. Ce implicatii fiscale apar?

Vezi toate articolele referitoare la jurnalele pentru vanzari (32)

» Semnificatia unor termeni si expresii - Taxa pe valoarea adaugata - Norme Metodologice Codul fiscal

» ContaUtil: Regimul valabil pentru facturile fiscale in 2013!

» Deducerea TVA in 2013 de pe bonurile fiscale. Ce rol au facturile simplificate?

Vezi toate articolele referitoare la deductibilitatea taxei (11)

Alte articole publicate in data de 18 Decembrie 2012






Top cautari




© 2014 Rentrop & Straton. All rights reserved.
Harta site  |   Contact  |   Termeni si conditii  |   Privacy policy RO  |   Privacy policy EN  |   RSS  



SATI