Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

PFA. Ce contributii datoreaza de la 1 iulie 2012?

contributiiPFAservicii contabilitateimpozitasigurari sociale


Analizam mai jos cazul unui PFA infiintat pentru servicii de contabilitate, angajat totodata cu  norma intreaga la o companie particulara. Vom stabili astfel daca, potrivit noilor modificari valabile de la 1 iulie, se mai declara si plateste contributia de 5.5%. Se face mentiunea ca in acest an PFA-ul in cauza a inchiriat si un apartament pentru care a platit la administratia financiara impozit pe venit din chirii,16%. Pana la 30.06.12 nu s-a platit procentul de 5.5%, astfel ca vom stabili in ce masura PFA-ul e obligat sa declare dela 1 iulie si sa plateasca separat CASS la suma stabilita prin contract.

Solutia consultantului:

Potrivit prevederilor art 296 indice 23 alin. (3) indiferent daca realizati venituri din salarii se calculeaza si se datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate asupra veniturilor obtinute din activitatea desfasurata ca PFA.

Potrivit art 296 indice 22 alin (2), baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale de sanatate datorate bugetului Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate pentru persoanele cu statut de persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati economice , este diferenta dintre totalul veniturilor incasate si cheltuielile efectuate in scopul realizarii acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentand contributii sociale, sau valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportata la cele 12 luni ale anului, si nu poate fi mai mica decat un salariu de baza minim brut pe tara, daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia.

Potrivit art. 296 indice 24, in cazul contributiei de asigurari sociale de sanatate, se vor efectua plati anticipate.  

Platile anticipate se stabilesc  de organul fiscal competent, prin decizie de impunere, pe baza declaratiei de venit estimat/declaratiei privind venitul realizat, potrivit regulilor prevazute la art. 82, sau pe baza normelor de venit, potrivit prevederilor prevazute la art. 83. In decizia de impunere, baza de calcul al contributiei de asigurari sociale de sanatate se evidentiaza lunar, iar plata se efectueaza trimestrial, in 4 rate egale, pana la data de 25 inclusiv a ultimei luni din fiecare trimestru.

Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR

Vezi detalii

Examenul CECCAR 2018. 100 de Subiecte rezolvate
Examenul CECCAR 2018. 100 de Subiecte rezolvate

Vezi detalii

Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili

Vezi detalii




Potrivit prevederilor art 296 indice 25, pentru contributia de asigurari sociale de sanatate , declararea veniturilor care reprezinta baza lunara de calcul se realizeaza prin depunerea declaratiei de venit estimat prevazute la art. 81 si a declaratiei privind venitul realizat prevazute la art. 83. In cazul impunerii in sistem real, obligatiile anuale de plata a contributiei de asigurari sociale de sanatate se determina pe baza declaratiei privind venitul realizat, prin aplicarea cotelor prevazute la art. 296 indice 18  alin. (3) asupra bazelor de calcul prevazute la art. 296 indice 22  alin. (2) si (3).

La determinarea venitului anual baza de calcul al contributiei de asigurari sociale de sanatate nu se iau in considerare pierderile prevazute la art. 80.
In concluzie se vor efectua plati anticipate in cursul anului.

Pentru contributia de asigurari sociale de sanatate, platile anticipate se stabilesc de organul fiscal competent pe baza declaratiei de venit
estimat/declaratiei privind venitul realizat sau pe baza normelor de venit.

Contributia de asigurari sociale de sanatate datorate de catre persoanele fizice stabilite de catre organul fiscal in decizia de impunere, se platesc trimestrial, in 4 rate egale, pana la data de 25 inclusiv a ultimei luni din trimestru. Stabilirea obligatiilor anuale de plata a contributiei de asigurari sociale de sanatate se realizeaza prin decizia de impunere anuala, pe baza careia se regularizeaza sumele datorate cu titlu de plati anticipate.

Potrivit prevederilor art 296 indice 27, nu se datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate pentru veniturile din cedarea folosintei bunurilor( inchiriere ) daca aveti calitatea de salariat.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
contributiiPFAservicii contabilitateimpozitasigurari sociale

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 19 Decembrie 2012


Votati articolul "PFA. Ce contributii datoreaza de la 1 iulie 2012?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Montajul produsului finit este considerat o prestare de servicii ?

Intrebare: firma X executa produs finit pe care il vinde firmei Y iar aceasta la randul ei vinde firmei Z .Deoarece Y nu are montatori are stipulat in contractul incheiat cu X ca montajul sa se faca de catre firma producatoare, la firma Z in numele lui Y .La finalul montajului X factureaza catre Y montajul iar y catre Z .Montajul se considera prestare serviciu ?E corect cum se procedeaza ?Ar trebui incheiat contract separat pt montaj ?

Raspuns: Este in regula, ca inregistrari si organizare.... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 19 Decembrie 2012 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii articol

Postat de: ni*****
buna ziua vam pus o intrebare eu ca individ am trei [3] surse de venit una este renumerata cu contract de munca,din chirie si intreprindere familiala trebuie platit la toate cele trei surse CAS 5,5%VASI TARE INDATORAT DACA MIATI DA UN RASPUNS
Data adaugarii: 14-Ian-2013
Postat de: ta*****
Buna ziua! As avea o intrebare. Sunt practician in insolventa si obtin, ca asociat la un SPRL SOCIETATE PROFESIONALA CU RASPUNDERE LIMITATA, venituri din activitati independente. Platesc CAS 5,5% din venit. Pot deconta aceasta plata ca o cheltuiala a SPRL-ului unde sunt asociat? Va multumesc
Data adaugarii: 03-Ian-2013
Postat de: ni*****
eu ca persoana am trei surse de venit : angajat ca curier 2 ore zi din chirie intreprindere familiala care presteaza deci eu trebuie sa platesc 5,5% pentru fie care cele 3 surse de venit?asi ramane indatorat daca ati vrea sa ma luminati si pe mine .va multumesc
Data adaugarii: 02-Ian-2013
Postat de: ad*****
Sunt pensionara si am un contract de prestari servicii cu o asociatie civila de proprietari pentru care calculez cotele de intretinere, avand functia de administrator, primesc 350 lei net lunar. In programul D112 nu imi accepta baza de calcul pentru cass. In randul pentru baza de calcul pentru cass scrie ca e plafonata si deci nu am platit cass. Puteti sa ma ajutati? Multumesc.
Data adaugarii: 02-Ian-2013
Adauga acest articol in site-ul tau

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Te simti norocos?

Apasa START pentru a alege CADOUL tau!