Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Materie prima achizitionata in 2012. Se considera cheltuieli deductibile?

materie primaintreprindere individualacheltuieli deductibileintreprindere individualacodul fiscal

Analizam mai jos cazul unei societati care achizitioneaza materie prima necesara productie anul trecut, realizeaza produsele finite si factureaza unei persoane juridice tot in 2012. Pana la sfarsitul anului nu incaseaza insa contravaloarea facturii emise. Neincasand, nu realizeaza niciun venit pentru 2012. Vom stabili astfel in ce mause pot fi considerate cheltuieli deductibile cheltuielile platite (materialele achizitionate) in cursul anului 2012.

Solutia consultantului:

Opinia noastra este ca puteti considera aceste cheltuieli deductibile in anul 2012 deoarece sunt respectate conditiile prevazute la punctul 37 din Normele Metodologice ale art. 48 din Codul fiscal.

"37. Din venitul brut realizat se admit la deducere numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri, astfel cum rezulta din evidentele contabile conduse de contribuabili, cu respectarea prevederilor art. 48 alin. (4) - (7) din Codul fiscal.

Reguli generale aplicabile pentru deducerea cheltuielilor efectuate in scopul realizarii veniturilor sunt si urmatoarele:

a) sa fie efectuate in interesul direct al activitatii;
b) sa corespunda unor cheltuieli efective si sa fie justificate cu documente;

Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2018
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2018

Vezi detalii

Preturile de transfer. Dosarul perfect legal!
Preturile de transfer. Dosarul perfect legal!

Vezi detalii

Cartea Verde a Contabilitatii 2018
Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Vezi detalii



c) sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite, inclusiv in cazul cheltuielilor reprezentand plati efectuate in avans care se refera la alte exercitii fiscale."


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
materie primaintreprindere individualacheltuieli deductibileintreprindere individualacodul fiscal

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 14 Februarie 2013


Votati articolul "Materie prima achizitionata in 2012. Se considera cheltuieli deductibile?":
Rating:

Nota: 4 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Cheltuieli cu amortizarea nededuse din D200/2015

Intrebare: Buna ziua,
la o pfa in d200 pe 2015 nu s-au scazut cheltuielile cu amortizarea mijloacelor fixe.
Acum trebuie sa depun d200 pe 2016 si as vrea sa deduc cheltuielile cu amortizarea conform situatiei analitice a imobilizarilor si amortizarilor aferente pentru anul 2016.
Intrebarea mea este: exista vreo problema in faptul ca nu s-au dedus cheltuielile cu amortizarea pe 2015, pot deduce pe 2016 conform situatiei aferente anului 2016?
Singura problema este ca nu s-au dedus si societatea a platit un impozit mai mare in 2015, nu?
Nu afecteaza intr-un alt mod? E obligatoriu sa fac rectificativa pe 2015 sau pot merge mai departe cu deducerea chletuielilor conform graficului amortizarii liniare?

Raspuns: Daca nu s-a aplicat amortizarea in anul anterior, conform planului de amortizare, se face...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 14 Februarie 2013 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 5 + 3 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016