Atentie, Contabili!
Cititi si descoperiti toate noutatile fiscale care va afecteaza activitatea!
Descarcati gratuit Raportul Special -
"Impozitul pe profit, venit si salarii"

Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Stiri si analize economice
Arhiva
Aplicarea Ordonantei 30 din 2011 pentru impozite si taxe locale



detalii aici

Cauti un loc de munca?


Calculeaza salarizare
Salariul Dvs.
Persoane in intretinere
Pentru calculul detaliat apasati aici
Firme de contabilitate
The Practice Group - TPG
Bucuresti
Firma de contabilitate The Practice Group – ...
DMP CONTAB SRL
Bacau
Societate membra CECCAR, avand o echipa de profesi...
Vezi firme de contabilitate Firme audit
Munteanu Ionela - Birou Expert Contabil
Constanta
Expertiza contabila, consultanta fiscala, intocmir...
2 SFERO SRL
Cluj Napoca
SFERO SRL este o societate de contabilitate,audit ...
Vezi firme de audit Contabili particulari
Popescu Daniela-Elisabeta Intreprindere Individuala
Timisoara
Sunt o contabila cu experienta de 5 ani.Ofer servi...
IONELA MESESAN PFA
Timisoara
Sunt expert contabil, cu o experienta de peste 20 ...
Vezi contabili particulari

Contabilul.ro 2arrow Studii de caz 1 Protocol de la 1 ianuarie 2013 | Regimul TVA al cheltuielilor


Protocol de la 1 ianuarie 2013 | Regimul TVA al cheltuielilor

Cuvinte cheie: 1 ianuarie 2013, TVA, cheltuieli de protocol, HG 44/2004, achizitii


Vom preciza mai jos care este regimul TVA aferent cheltuielilor de protocol incepand cu 1 ianuarie 2013, precum si daca exista posibilitatea asimilarii si incadrarii acestor categorii de cheltuieli in categoria bunurilor de mica valoare acordate gratuit in cadrul actiunilor de protocol. De asemenea, se va vedea cum e tratata cheltuiala cu ajustarea TVA din punct de vedere al impozitului pe profit.


Solutia consultantului:

Incepand cu 01 ianuarie 2013, prin  HG 1071/2012, normele de aplicare pentru art. 128 lit. f) din Codul fiscal , sunt reformulate integral din 2013, in sensul ca sunt recunoscute drept bunuri de protocol numai bunurile acordate in valoare de pana la 100 lei pentru un singur beneficiar al cadoului.
 
Pentru aceasta suma, se permite deducerea TVA de la achizita bunurilor acordate sub forma de cadouri si nu se colecteaza TVA la acordarea cadoului. Deducerea TVA de la achizitie va tine cont de sistemul utilizat de societate de la 01 ianuarie 2013 (TVA regim normal sau TVA la incasare).
 
Din analiza textului normativ, observam ca etalonul pentru determinarea sumei deductibile - plafonul de 100 lei, este analiza individuala a fiecarui cadou acordat intr-o perioada fiscala, luna sau trimestrul.

Proceduri contabile pentru societati comerciale
Proceduri contabile pentru societati comerciale

Vezi detalii

Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile

Vezi detalii



 
De exemplu, o persoana impozabila acorda cadouri in valoare individuala de 99 lei fiecare la 5 persoane, total valoare cadouri 495 lei. In acest caz, TVA de la achizitie este deductibil, iar la acordarea cadourilor nu se colecteaza TVA.
 
O alta persoana impozabila acorda doua cadouri la 2 persoane distincte in valoare de 247,5 lei fiecare, total valoare cadouri 495 lei. Pentru aceasta persoana, valoarea pentru care se depasesc cei 100 lei pe fiecare beneficiar de cadou este o suma in sfera TVA pentru care persoana impozabila colecteaza TVA la acordarea cadoului, prin emiterea unei autofacturi, in ultima zi a perioadei fiscale.
 
Legiuitorul a stabilit ca aceasta colectare a TVA se va realiza in ultima zi a perioadei fiscale.


Exemplu de calcul:
Valoare cadou acordat = 247,5 lei / persoana
Valoare deductibila = 100 lei
Baza de calcul TVA = 147,5 lei
TVA colectata  pe fiecare beneficiar de cadou = 147,5 x 24% = 35,4 lei
Total TVA colectata pentru situatia din exemplu = 35,4 x 2 = 70,8 lei
 
Legiuitorul a detaliat procedura efectiva de colectare a TVA, la pct. 6 alin. (10) din HG 44/2004 , astfel se emite o autofactura, iar inregistrarea contabila este:
635 "Cheltuieli cu alte impozite si taxe" = 4427 "TVA colectata" cu suma de 70,8 lei.
 
Retinem aspectul foarte important ca daca aceste cadouri sunt acordate in scopul stimularii activitatii societatii, cum ar pretrecerile cu clientii, nu se considera acordare de cadouri si nu se colecteaza TVA.
 
In acest caz, intrebarea esentiala este ce se intampla cu TVA la bunurile utilizate in diverse actiuni de protocol, ce nu sunt acordate unor beneficiari evidentiati distinct, cum ar fi mese festive, servirea unor invitati cu bauturi racoritoare,, apa, cafea, prajiturele etc.
 
In opinia noastra, TVA - ul acesta nu se poate deduce si reprezinta o componenta a costului de achizitie a acestor produse, conform pct. 51 din OMFP 3055/2009 privind contabilitatea. Dupa introducerea TVA in costul de achizitie, se va analiza deductibilitatea limitata a cheltuielii de protocol, in procentul amintit in prima parte a raspunsului.
 
Daca cumva a fost dedus un TVA la achizitia bunurilor utilizate in cadrul actiunilor de protocol, la data consumului acestora, societatea are obligatia sa colecteze TVA la valoarea integrala a acestora, prin procedura mai sus amintita ( emiterea unei autofacturi).
 
Referitor la consumul de apa, noi nu consideram aceasta activitate nici venit de natura salariala, nici cheltuiala de protocol, ci o cheltuiala absolut necesara desfasurarii activitatii, deductibila la calculul impozitului pe profit, iar daca achizitia s-a efectuat de la un furnizor inregistrat in scopuri de TVA, taxa poate fi dedusa.
 
In ce priveste masa servita de salariati in delegatii, consideram ca valoarea sumei ce depaseste valoarea diurnei deductibila, inclusiv TVA aferenta facturii, reprezinta o suma de diurna acordata peste procentul de 2,5 ori nivelul stabilit pentru institutiile publice, iat suma este venit de natura salariala, supusa impozitului pe venit si asigurarilor sociale obligatorii, conform art. 55 alin. (2) lit. i) coroborat cu art. 296^15 lit. g) din Codul fiscal .
 
Nu este plauzibila asimilarea acestor sume cu bunuri cadou acordate salariatilor, deoarece s-ar denatura realitatea economica a tranzactiei. Acestea totusi sunt mese acordate salariatilor proprii si nu cadouri. Desigur, trebuie nuantata situatia cand masa este servita cu un client si o anumita componenta a acestei achizitii ar putea fi asimilata cheltuielilor de protocol.


Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 25 Februarie 2013

Votati articolul "Protocol de la 1 ianuarie 2013 | Regimul TVA al cheltuielilor":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Contributie la Casa de Pensii

Intrebare: Am deschis un PFA in urma cu 2 ani in judetul Constanta .Eu sunt student iar contabilul meu mi-a zis ca nu este obligatoriu sa platesc acea contributie la pensii pentru ca studentii sunt scutiti.Eu nu am nici pana in prezent un contract cu Casa de Pensii Constanta, dar in urma cu o saptamana contabilul mi-a zis sa ma duc si sa ma interesez ca trebuie sa platesc acei 31.3% lunar. Ajungand la ghiseu la Casa de Pensii doamna de acolo mi-a zis ca trebuie sa platesc in jur de 4000 lei suma fiind de la inceputul anului 2010 +penalizari+dobanzi. Eu ce trebuie sa fac in aceasta situatie? Repet: nu am un contract incheiat cu ei. Va multumesc. Astept raspuns.

Raspuns: CAS minim pentru PFA este de 31.3% din venitul mediu salarial . Trebuie sa incheiati un contract cu ... citeste tot raspunsul aici


Alte articole referitoare la 1 ianuarie 2013


» Viza anuala de exercitare a profesiei 2015. Conditii si obtinere

» ContaUtil: Tot ce trebuie sa stim despre cum se recupereaza pierderea fiscala!

» CECCAR: Noutati legislative in intervalul 19 - 25 septembrie 2014


Contabilitate 45000 de contabili citesc zilnic stirile si modificarile legislative din domeniul CONTABILITATII. Aboneaza-te GRATUIT si vei primi CADOU raportul special "Impozitul pe profit, venit si salarii" .
Eroare extragere nr_comentarii:

Noi apreciem opinia ta. Adauga comentariul tau acum








  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Adauga acest articol in site-ul tau

Alte articole referitoare la TVA, cheltuieli de protocol, HG 44/2004, achizitii,


» Studiu de caz: Analiza cota redusa de TVA in cazul unui schimb de bunuri

» Cum refacturam si inregistram utilitatile consumate de chiriasi?

» Ce tratament contabil se aplica pentru finantari nerambursabile in cadrul unui proiect?

Vezi toate articolele referitoare la TVA (2865)

» Decontari externe. Cum procedam cu TVA-ul?

» Ce inregistrari contabile facem pentru o societate care doreste parcelarea terenului?

» Ce implicatii fiscale si inregistrari contabile exista la operatiunile cu cardul?

Vezi toate articolele referitoare la cheltuieli de protocol (74)

» MFP prelungeste termenul-limita pentru obligatiile fiscale aferente lunii noiembrie 2014

» Calendar depunere declaratii in decembrie 2014

» Ce declaratii fiscale au termen la 17 noiembrie?

Vezi toate articolele referitoare la HG 44/2004 (99)

» Studiu de caz: Analiza cota redusa de TVA in cazul unui schimb de bunuri

» Nou termen pentru unele declaratii fiscale, amanate pana la 29 decembrie

» Cum refacturam si inregistram utilitatile consumate de chiriasi?

Vezi toate articolele referitoare la achizitii (1169)

Alte articole publicate in data de 25 Februarie 2013






Top cautari



AUTENTIFICARE UTILIZATORI

Utilizator:
Parola:

Nu am cont si doresc sa ma inscriu!
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial



© 2014 Rentrop & Straton. All rights reserved.
Harta site  |   Contact  |   Termeni si conditii  |   Privacy policy RO  |   Privacy policy EN  |   RSS  



SATI


X