Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.

Organizatie fara scop patrimonial. Cum calculam in ce priveste impozitul pe profit?

Taxe si Impoziteorganizatie fara scop patrimonialvenituri chirieimpozit pe profitnonprofit


Analizam mai jos cazul unui ING care are ca obiect Activitati de asistenta sociala fara cazare si care detine in patrimoniu un imobil - Centru social. In cursul lunii septembrie 2013, organizatia incaseaza venituri din chirie de la doua persoane care au fost cazate in centrul social.

Chiria nu este la pretul pietei, insa vom stabili daca aceasta se incadreaza la venituri din activitati economice, precum si ce declaratii se vor depune in acest caz, cu precizarea ca totalul veniturilor din chirie nu depaseste plafonul de 15.000 euro/an.

Conform art. 13 lit. a) din Codul fiscal, persoanele juridice romane sunt obligate la plata impozitului pe profit.

Pct. 1 din normele metodologice date in aplicarea acestuia articol stabileste ca fac parte din aceasta categorie companiile nationale, societatile nationale, regiile autonome, indiferent de subordonare, societatile comerciale, indiferent de forma juridica de organizare si de forma de proprietate, inclusiv cele cu participare cu capital strain sau cu capital integral strain, societatile agricole si alte forme de asociere agricola cu personalitate juridica, organizatiile cooperatiste, institutiile financiare si institutiile de credit, fundatiile, asociatiile, organizatiile, precum si orice alta entitate care are statutul legal de persoana juridica constituita potrivit legislatiei romane.

Potrivit art. 15 alin. (2) din Codul fiscal, organizatiile nonprofit, organizatiile sindicale si organizatiile patronale sunt scutite de la plata impozitului pe profit pentru urmatoarele tipuri de venituri:

   a) cotizatiile si taxele de inscriere ale membrilor;
   b) contributiile banesti sau in natura ale membrilor si simpatizantilor;
   c) taxele de inregistrare stabilite potrivit legislatiei in vigoare;
   d) veniturile obtinute din vize, taxe si penalitati sportive sau din participarea la competitii si demonstratii sportive;
   e) donatiile si banii sau bunurile primite prin sponsorizare;
   f) dividendele si dobanzile obtinute din plasarea disponibilitatilor rezultate din venituri scutite;
   g) veniturile pentru care se datoreaza impozit pe spectacole;
   h) resursele obtinute din fonduri publice sau din finantari nerambursabile;
   i) veniturile realizate din actiuni ocazionale precum: evenimente de strangere de fonduri cu taxa de participare, serbari, tombole, conferinte, utilizate in scop social sau profesional, potrivit statutului acestora;
   j) veniturile exceptionale rezultate din cedarea activelor corporale aflate in proprietatea organizatiilor nonprofit, altele decat cele care sunt sau au fost folosite intr-o activitate economica;
   k) veniturile obtinute din reclama si publicitate, realizate de organizatiile nonprofit de utilitate publica, potrivit legilor de organizare si functionare, din domeniul culturii, cercetarii stiintifice, invatamantului, sportului, sanatatii, precum si de camerele de comert si industrie, organizatiile sindicale si organizatiile patronale.
   l) sumele primite ca urmare a nerespectarii conditiilor cu care s-a facut donatia/sponsorizarea, potrivit legii, sub rezerva ca sumele respective sa fie utilizate de catre organizatiile nonprofit, in anul curent sau in anii urmatori, pentru realizarea scopului si obiectivelor acestora, potrivit actului constitutiv sau statutului, dupa caz;
   m) veniturile realizate din despagubiri de la societatile de asigurare pentru pagubele produse la activele corporale proprii, altele decat cele care sunt utilizate in activitatea economica;
   n) sumele primite din impozitul pe venit datorat de persoanele fizice, potrivit prevederilor titlului III.
   
Alin. (3) al acestui articol prevede urmatoarele:

"Organizatiile nonprofit, organizatiile sindicale si organizatiile patronale sunt scutite de la plata impozitului pe profit si pentru veniturile din activitati economice realizate pana la nivelul echivalentului in lei a 15.000 euro, intr-un an fiscal, dar nu mai mult de 10% din veniturile totale scutite de la plata impozitului pe profit, prevazuta la alin. (2). Organizatiile prevazute in prezentul alineat datoreaza impozit pe profit pentru partea din profitul impozabil ce corespunde veniturilor, altele decat cele prevazute la alin. (2) sau in prezentul alineat, impozit calculat prin aplicarea cotei prevazute la art. 17 alin. (1) sau art. 18, dupa caz."

Conform art. 34 alin. (5) lit. a), organizatiile nonprofit au obligatia de a declara si plati impozitul pe profit, anual, pana la data de 25 februarie inclusiv a anului urmator celui pentru care se calculeaza impozitul.

Astfel, organizatiile nonprofit sunt persoane obligate la plata impozitului pe profit. Acestea sunt scutite de la plata impozitului pe profit pentru veniturile mentionate la art. 15 alin. (2) din Codul fiscal si pentru veniturile din activitati economice realizate pana la nivelul echivalentului in lei a 15.000 euro, intr-un an fiscal, dar nu mai mult de 10% din veniturile totale scutite de la plata impozitului pe profit.

Daca organizatia are inscris in vectorul fiscal obligatia de plata a impozitului pe profit, aceasta depune Formularul 100 si 101 si in situatia in care, in perioada de referinta nu datoreaza impozit pe profit.

Sursa: PortalContabilitate.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Taxe si Impoziteorganizatie fara scop patrimonialvenituri chirieimpozit pe profitnonprofit

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 25 Octombrie 2013


Votati articolul "Organizatie fara scop patrimonial. Cum calculam in ce priveste impozitul pe profit?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Alte articole publicate in data de 25 Octombrie 2013 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 5 + 1 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2019 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile  
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X