Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Cand se scade stocul de marfa din impozitul pe venit la un PFA?

PFAstocul de marfavenitcod fiscalimpozit pe venitvanzarecheltuieliincasari


Clarificam, in cele ce urmeaza, in ce masura pentru un PFA stocul de marfa la 31 decembrie nu constituie cheltuiala pentru calcularea si declararea impozitului pe venit aferent anului 2013.

Mai exact, se va stabili daca pentru un PFA, neplatitor de TVA, stocul de marfuri la 31.12.2013 se scade din totalul cheltuielilor realizate in anul 2013, la calculul impozitului pe venit, in conditiile in care PFA-ul a achitat toate facturile de furnizori, stocul de marfuri din 31.12.2013 provenind din facturi achitate in 2013.

In cazul unei PFA care are efectueaza activitate comerciala din vanzari marfa, stocul de marfuri existent in unitate la 31.12.2013 (evidentiat si in listele de inventariere la sfarsitul anului, conform OMFP 2861/2009) NU SE VA CONSIDERA O CHELTUIALA  aferenta anului 2013, deci nu se va lua in calcul in stabilirea impozitului pe venitul PFA.

Art.48 alin. (1) Cod fiscal prevede ca venitul net din activitati independente se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla.

Venitul brut inregistrat, in cazul dumneavostra, este reprezentat de valoarea incasarilor din vanzari marfa. La aceste sume se mai adauga si alte venituri, asa cum le enumera art.48 alin.(2) :  veniturile sub forma de dobanzi din creante comerciale sau din alte creante utilizate in legatura cu o activitate independenta; castigurile din transferul activelor din patrimoniul afacerii, utilizate intr-o activitate independenta, exclusiv contravaloarea bunurilor ramase dupa incetarea definitiva a activitatii; veniturile din angajamentul de a nu desfasura o activitate independenta sau de a nu concura cu o alta persoana; veniturile din anularea sau scutirea unor datorii de plata aparute in legatura cu o activitate independenta.

Nu sunt considerate venituri brute, conform art.48 alin.(3) urmatoarele: aporturile in numerar sau echivalentul in lei al aporturilor in natura facute la inceperea unei activitati sau in cursul desfasurarii acesteia; sumele primite sub forma de credite bancare sau de imprumuturi de la persoane fizice sau juridice; sumele primite ca despagubiri; sumele sau bunurile primite sub forma de sponsorizari, mecenat sau donatii.
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Venituri si cheltuieli. Ghidul contabilului corect
Venituri si cheltuieli. Ghidul contabilului corect



Avand in vedere prevederile art.48 alin.(4) lit. a si lit.b , stocul de marfa la finele anului 2013 nu constituie o o cheltuiala aferenta veniturilor acestui exercitiu financiar, chiar daca au fost achitate facturile de provenienta a marfii integral. Conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, in cazul dumneavoastra, cu privire la vanzarea marfii, sunt: sa fie efectuate in cadrul activitatilor desfasurate in scopul realizarii venitului, justificate prin documente; sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite.

Faptul ca exista stoc de marfa la 31.12.2013, inseamna ca dumneavoastra nu ati obtinut venituri pentru a putea considera valoarea acestuia ca si o cheltuiala (chiar daca ati platit-o catre furnizori si chiar daca aveti facturi de provenienta a marfii). Acest stoc dumneavoastra il veti valorifica in cursul anului 2014 (momentul in care se va constitui faptul generator si exigibilitatea atat a veniturilor, cat si a cheltuielilor aferente). Cheltuiala cu vanzarea stocurilor de marfa din 31.12.2013 o veti inregistra si o veti deduce in 2014, cand veti vinde acea marfa, adica cand veti obtine si veti inregistra venitul brut afferent activitatii de comercializare.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro
Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
PFAstocul de marfavenitcod fiscalimpozit pe venitvanzarecheltuieliincasari

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 27 Ianuarie 2014


Votati articolul "Cand se scade stocul de marfa din impozitul pe venit la un PFA?":
Rating:

Nota: 3.33 din 5 din 12 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Factura de avans masa restaurant tva 9%

Intrebare: Buna ziua
O agentie de turism a primit o factura de avans masa restaurant pe data de 02.06.2015 cu cota 9%.Este corecta aceasta cota?

Raspuns: Fiind vorba despre alimente, cota redusa poate fi aplicata, altfel este in functie de produsele...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 27 Ianuarie 2014 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii articol

Postat de: sm*****
Din pacate din prevederile art.48 alin.4 lit. a si lit.b, reiese chiar contrariul celor postate, adica aceste cheltuieli cu stocul de marfa existent sunt deductibile, deoarece nu s-a mentionat la lit.a ca aceste venituri sa fie obtinute in cursul exercitiului financiar al anului în cursul căruia au fost platite, ci doar in scopul realizarii venitului.
Data adaugarii: 25-Mai-2014
Postat de: em*****
Detin o Intreprindere Individuala. Pe 2013 am un profit de 9500 ron si un stoc la data de 31.12.2013 de 30000 ron. Cat impozit trebuie sa paltesc pe profit? Multumesc
Data adaugarii: 04-Mar-2014

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016