Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

E necesara inregistrarea in ROI la prestare servicii intracomunitare de firma neplatitoare de TVA?

TVAscopuri TVAservicii intracomunitareaderarefacturarecifra de afaceriplatitor de TVA


In cazul unei societati neplatitoare de TVA, vom constata in ce masura e necesara inregistrarea in ROI. Societatea are cifra de afaceri 0 si a fost infiintata in 2014 si doreste, in prezent, sa efectueze servicii web catre un partener din Marea Britanie, in valoare de 30.000 euro.

Se va stabili daca este necesara inregistrarea ca platitor de TVA pentru aceste servicii intracomunitare si care va fi plafonul pentru inregistrarea societatii ca platitoare de TVA in 2014.

Inainte de facturarea serviciilor catre clientul din Anglia, societatea din Romania trebuia sa se inregistreze in scop de TVA conform art. 153^1 lit. c) din Codul fiscal si  in Registrul operatorilor intracomunitari, potrivit art. 158^2 din Codul fiscal.
 
Conform prevederilor art. 153^1 alin. (1) lit. b) din Codul fiscal, persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania si persoana juridica neimpozabila stabilita in Romania, neinregistrata si care nu au obligatia sa se inregistreze conform art. 153 si care nu sunt deja inregistrata conform lit. b) sau c) sau alin. (2), daca presteaza servicii care au locul in alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligata la plata taxei conform echivalentului din legislatia altui stat membru al art. 150 alin. (2), are obligatia sa se inregistreze in scop de TVA inainte de prestarea serviciului.
 
Inregistrarea in scop de TVA conform art 153^1 este una speciala, care nu ofera calitatea de platitor de TVA si pentru operatiuni derulate cu parteneri din Romania. Este un cod de TVA valabil doar pentru tranzactii cu parteneri din UE.

In conditiile de mai sus, societatea dvs. va emite facturi fara TVA, conform art. 133 alin. (2) din Codul fiscal pentru beneficiari din UE care comunica un cod valid de TVA.
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor



Factura se declara in Declaratia recapitulativa 390, pana pe data de 25 a lunii urmatoare emiterii facturii catre clientul intracomunitar.

Dupa ce atingeti plafonul de 65.000 euro calculat la cursul de schimb valabil la data aderarii (3,3817) si rotunjit la 220.000 lei aveti obligatia inregistrarii normale in scopuri de TVA potrivit art. 153 din Codul fiscal si a anularii codului de inregistrare in scopuri de TVA pentru operatiuni intracomunitare si a reinregistrarii pe baza codului obisnuit  de TVA in Registrul operatorilor intracomunitari.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro
Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
TVAscopuri TVAservicii intracomunitareaderarefacturarecifra de afaceriplatitor de TVA

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 28 Februarie 2014


Votati articolul "E necesara inregistrarea in ROI la prestare servicii intracomunitare de firma neplatitoare de TVA?":
Rating:

Nota: 3.9 din 5 din 20 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Raportarea creantelor si datoriilor mai vechi de 30 zile potrivit OG22/2016

Intrebare: Referitor la nouatile aduse de OG 22/2016 privind unele masuri pentru prevenirea incapacitatii de plata:
Articolul I
Ordonanta de urgenta a Guvernului 77/1999 privind unele masuri pentru prevenirea incapacitatii de plata, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 256 din 4 iunie 1999, aprobata cu modificari prin Legea 211/2001, se modifica dupa cum urmeaza:

1. Articolul 2 va avea urmatorul cuprins:

Articolul 2
Persoanele juridice au obligatia de a intocmi situatia privind sumele restante mai vechi de 30 de zile de la emiterea facturii fiscale sau de la scadenta, daca scadenta este clar specificata, catre orice creditor, respectiv de la orice debitor, persoana juridica, dupa caz, cu sediul in Romania, care va cuprinde:
a) elemente de identificare a calitatii de debitor:
1. denumirea, sediul social si codul fiscal;
2. denumirea, sediul social si codul fiscal ale creditorului;
3. numarul, data emiterii, scadenta, daca este clar specificata, valoarea si soldul facturii ce urmeaza sa fie platita creditorului;

b) elemente de identificare a calitatii de creditor:
1. denumirea, sediul social si codul fiscal;
2. denumirea, sediul social si codul fiscal ale debitorului;
3. numarul, data emiterii, scadenta, daca este clar specificata, valoarea si soldul facturii ce urmeaza sa fie incasata de la debitor.

2. Articolul 3 va avea urmatorul cuprins:

Articolul 3
Situatia intocmita conform art. 2 se va depune prin internet la adresa dedicata in acest scop in vederea includerii in procedura de compensare a datoriilor neplatite la termenele scadente. Situatia prevazuta la alin. 1 se actualizeaza de catre contribuabili, persoane juridice, in decurs de o zi lucratoare de la momentul oricarei modificari survenite.

In ce situatii se face raportarea, catre cine si la ce adresa daca este obligatorie?

Raspuns: Situatia este obligatorie pentru toate persoanele juridice dar raportarea nu este specificata catre...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 28 Februarie 2014 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii articol

Postat de: user
Buna ziua, Am si eu o intrebare: mai e valabil acest articol dupa intrarea in vigoare a noului cod fiscal? Adica daca am un SRL-D inffintat anul trecut pe care pana acum am prestat servicii IT doar in Romania, SUA si India, iar acum am un posibil contract cu o companie din Spania, pot sa primesc numar VAT, iar apoi sa continui sa emit facturi catre clienti romani fara TVA? Am fost si am intrebat, evident la ANAF, dar domnii de acolo nu prea au reusit sa ma lamureasca, am ascultat 3 variante de la 3 persoane diferite... Multumesc!
Data adaugarii: 20-Mai-2016
Postat de: user
Am cod special de TVA pentru servicii intracomunitare care nu mi se verifica online prin VIES. La finante mi-au zis ca trebuie sa inscriu in Registrul operatorilor intracomunitari chiar daca e cod special. Pana la urma cum trebuie?
Data adaugarii: 27-Apr-2015

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016