email
MODIFICARILE din Contabilitate in 2021 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MODIFICARILE din Contabilitate in 2021 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

CE regim aplicam pentru CASS aferent venituri din dobanzi depozite bancare?

ContributiiPFAdepozite bancaredobanzicasscontributiiavocat


Pentru un avocat care are integistrat si un PFA si obtine venituri si din dobanzi depozite bancare, vom raspunde urmatoarelor intrebari:

1. Daca se obtin venituri din PFA, se plateste CASS 5,5% la venituri din dobanzi din depozite bancare?

2. Daca se inregistreaza pierdere pe PFA, se plateste CASS 5.5% la venituri din dobanzi din depozite bancare?

3. Din ce moment se plateste CASS de 5.5 % la venituri din dobanzi din depozite bancare?

4. Daca nu se obtin venituri din alta sursa, se plateste CASS de 5.5% la venituri din dobanzi din depozite bancare?

Intelegem ca persoana in cauza nu e incadrata ca salariat si ca obtine venituri din profesia libera de avocat, iar pe langa aceasta se obtin venituri si din dobanzi la depozite bancare.                    

Va trebui sa aveti in vedere ca baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale de sanatate nu poate fi mai mica decat un salariu de baza minim brut pe tara  in conformitate cu prevederile alin (3) de la art. 296^27 din Codul Fiscal.   

Chiar si Capitolul 3 de la TITLUL IX^2 " Contributii sociale obligatorii"  din Codul fiscal
are o denumire predestinata : “ Contributia de asigurari sociale de sanatate privind persoanele care realizeaza alte venituri, precum si persoanele care nu realizeaza venituri".

In aceste conditii trebuie sa tineti cont de urmatoarele:

1)    Avand in vedere prevederile alin (2) al art. 296^27  din Codul Fiscal, daca aveti venituri din profesii libere ( avocat ) la nivelul prevazut la alin (1) al art. 296^22 din Codul Fiscal, nu aveti obligatia platii CASS de 5,5% la veniturile din dobanzile obtinute din depozitele bancare:

" ART. 296^27 Contribuabilii  (2) Persoanele care nu realizeaza intr-un an fiscal venituri de natura celor mentionate la cap. I, venituri sub forma indemnizatiilor de somaj, venituri din pensii mai mici de 740 lei, precum si venituri de natura celor mentionate la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - d) d) persoanele care realizeaza venituri din profesii libere: " g) si h), art. 52 alin. (1) lit. b) - d) si din asocierile fara personalitate juridica prevazute la art. 13 lit. e) au obligatia platii contributiei de asigurari sociale de sanatate asupra veniturilor prevazute la alin. (1)" ;

2)    In cazul in care inregistrati pierdere din activitatea de avocat,  adica nu obtineti venituri nete din activitatea de PFA,  sunteti obligat la plata CASS de 5,5 % din veniturile obtinute din dobanzi, dar nu mai putin de 5,5% calculat la baza lunara de calcul a 12  salarii de baza minie brute pe tara, caz in care trebuie sa achitati si diferenta;

3)     CASS 5,5%  la veniturile din dobanzile din depozitele bancare se se calculeaza si se platesc in anul urmator arealizarii acestora;

4)    Daca nu aveti  venituri din alte surse decat cele din dobanzi bancare sunteti obligat la plata CASS de 5.5%  la venituri din dobanzi din depozite bancare, dar de asemenea nu mai putin de 5,5% calculat la baza lunara de calcul a 12  salarii de baza minie brute pe tara, caz in care trebuie sa achitati si diferenta.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


de Mihaela Pascu

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
ContributiiPFAdepozite bancaredobanzicasscontributiiavocat

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 16 Aprilie 2014


Votati articolul "CE regim aplicam pentru CASS aferent venituri din dobanzi depozite bancare?":
Rating:

Nota: 4.17 din 5 din 6 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Trebuie să se folosească o casa de marcat ?

Intrebare: Buna seara !

Vă rog frumos să îmi spuneţi:

- dacă trebuie să se folosească o casa de marcat,
în cazul în care o instituţie publică oferă servicii de cazare ?

Este suficientă doar eliberarea unei Chitanţe de plată
de la casieria instituţiei sau nu ?

Raspuns: Vă mulţumesc foarte frumos pentru sfaturi !... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 16 Aprilie 2014 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 8 - 2 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii articol

Postat de: user
Nu am venituri din alte surse decat cele din dobanzi bancare. Ce se intampla in cazul in care dobanda lunara este mai mica decat plata oligatorie CASS de 5.5% calculata la salariul minim brut ?
Data adaugarii: 09-Sep-2015


Subiectele saptamanii

Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2021 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARILE din Contabilitate in 2021 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X