Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Vanzari online. Cum e reglementata obligatia de a emite bon fiscal?

vanzari onlinecodul CAENbon fiscalOUG 28/1999casa de marcat


O firma doreste sa isi diversifice activitatea prin efectuarea de comert online cu produse de constructii si de bricolaj. Avem in obiectul de activitate si codul CAEN corespunzator acestui tip de comert.

Acest sistem se desfasoara astfel: persoana fizica apeleaza situl firmei, alege produsul si valideaza comanda de cumparare. Dupa validarea si efectuarea platii numai prin banca, societatea intocmeste factura fiscala catre cumparator, incarca marfa si o transporta acasa, clientului.

Vom constata daca in aceste conditii firma este obligata sa emita bonuri fiscale catre persoanele fizice.

De asemenea, vom vedea daca in conditiile de mai sus, acest tip de activitate este considerat comert prin corespondenta de la care firma e exceptata de la emiterea  de bon fiscal.

In opinia noastra, nu aveti obligatia sa emiteti bon fiscal, pentru incasarile efectuate de la persoane fizice ce platesc bunurile cumparate prin intermediul sistemului bancar.
 
Opinia noastra se intemeiaza pe prevedere de la art. 1 din OUG 28/1999, privind casele de marcat fiscale, republicata cu modificari ulterioare, ce stabileste acesta obligatie pentru livrarile "direct catre populatie”.
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator
Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili


 
Noi consideram ca aceasta nu este o livrare direct catre cumparator, deoarece acesta nu intalneste vanzatorul in aceiasi incinta la data la care sunt puse la dispozitia beneficiarului bunurile, iar plata se efectueaza ulterior/anterior livrarii.
 
In plus, consideram eronat emiterea a doua documente pentru o singura incasare, deoarece emiterea bonului fiscal nu este insotita de o suma de bani.
 
Din punctul de vedere al vanzarii prin corespondenta, este greu de identificat o definitie corecta, atata timp ce actul normativ nu defineste exact modalitatea efectiva de realizare. In esenta, prin faptul ca intervine un curier pentru livrarea bunurilor ar putea fi asimilata unei livrari prin corespondenta.

Insa consideram mai corect argumentatia ca nu se necesita emiterea bonului fiscal deoarece nu este o livrare direct catre populatie si evident incasarea se face prin banca.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
vanzari onlinecodul CAENbon fiscalOUG 28/1999casa de marcat

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 04 Iunie 2014


Votati articolul "Vanzari online. Cum e reglementata obligatia de a emite bon fiscal?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

TVA la valoarea accizei si pretului de cumparare combustibil

Intrebare: O SC in calitate de destinatar inregistrat achizitioneaza din Slovenia motorina. Cand se factureaza motorina ajunsa in Romania catre UE si in afara UE, pretul de vanzare se formeaza prin : valoarea pretului de cumparare plus acciza. La acestea doua se calculeaza TVA? Deci Tva se calculeaza din nou si la acciza, adica taxa la alta taxa?

Raspuns: Comertul cu combustibili este guvernat de reguli speciale, fiind considerate de interes national....... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 04 Iunie 2014 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 4 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016