Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Cum tratam fiscal si contabil vanzarea de terenuri cu constructii vechi?

HG 834/1991tranzactiiactiveterenuriimpozit pe profitvenitconstructii vechi

In ce priveste vanzarea de terenuri pe care se afla constructii vechi, pentru a ne asigura ca indeplinim conditiile fiscale impuse de legislatie, aducem unele clarificari prin intermediului studiului de caz in cadrul caruia o societate pe actiuni are in patrimoniu cladiri improprietarite in anul 2000 in baza HG834/1991.

Pana in ianuarie 2014 a fost platitoare de TVA si impozit pe profit, apoi, prin optiune, a devenit neplatitoare de TVA si s-a incadrat la impozit microintreprindere 3%.

Societatea doreste sa vanda cladiri unei alte societati, afiliata acesteia.


Vom stabili astfel:

a. Daca pretul de vanzare poate fi valoarea de inventar, in conditiile inregistrarii ultimei reevaluari la 31.12.2013 in baza unui raport evaluare.

b. Daca vanzarea se efectueaza fara TVA si daca e necesara ajustarea atata timp cat intrarea in patrimoniu a fost efectuata in baza HG 834/1991.
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018


c. Cum se impoziteaza venitul profitul din vanzarea activelor, cu mentiunea ca activele nu sunt amortizate integral.


Din analiza HG 834/1991 observam ca acest act normativ transfera dreptul de proprietate din patrimoniul statului in patrimoniul societatilor pentru terenuri si implicit pentru unele constructii situate pe terenuri fara a dispune interdictii speciale de instrainare pentru aceste imobile intrate in patrimoniul societatilor.
 
Desigur, in anumite conditii de privatizare s-au stabilit clauze suplimentare cum ar fi pastrarea in patrimoniu a unor active pentru o anumita perioada de timp.
 
Prin urmare, decizia de a instraina aceste constructii poate fi legala si aplicata dupa analiza mai detaliata a dosarului juridic al societatii si a altor reglementari din domeniul acesteia.
 
Din punct de vedere fiscal, tranzactiile trebuie efectuate la pretul pietei, pret considerat de legiuitor ca fiind just pentru determinarea veniturilor si a impozitului pe profit.
 
Daca vanzarea se efectueaza catre o persoana afiliata, efectuarea tranzactiei la pretul pietei este imperativa, avand in vedere prevederile de la art. 11 alin. (2) din Codul fiscal.
 
In cadrul acestor tranzactii intre societati afiliate, pentru a se verifica realizarea veniturilor la pretul pietei, autoritatile sunt in masura sa solicite dosarul preturilor de transfer.
 
Din punctul de vedere al cheltuielilor cu valoarea neamortizata a constructiei sau cu valoarea scaderii din gestiune a terenurilor, consideram aceste cheltuieli integral deductibile la calculul impozitului pe profit, avand in vedere doua prevederi normative:

-    cheltuielile sunt efectuate in scopul realizarii de venituri, conform art. 21 alin. (1) din Codul fiscal ;
-    pct. 3 din Decizia CCF 2/2004.

 
Din punctul de vedere al TVA, analizand doar tranzactia de vanzare a unei constructii intrata in patrimoniul in anul 1990,
observam ca aceasta constructie este una veche. Ajustarea TVA nu se mai impune conform masurilor tranzitorii dispuse de art. 161 din Codul fiscal ce stabileau ca pentru constructiile avand prima utilizare inainte de data aderarii Romaniei la Comunitatea Europeana, perioada de ajustare a TVA a fost de 5 ani.
 
Analiza ar trebui extinsa daca impreuna cu aceste constructii se vinde si terenul pe care acestea sunt situate. In acest caz, fenomenul fiscal consta in livrarea unor terenuri construibile supuse TVA conform art. 141 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal si in acelasi timp o livrare de constructii vechi scutita de TVA fara drept de deducere. Cand tranzactia este data de aceasta livrare iar activele (constructii si terenuri) constituie un imobil situat la acelasi numar cadastral, regimul TVA este dat de imobilul cu valoarea cea mai mare. Astfel, daca aceste constructii au o valoare mai mare decat terenul, intreaga tranzactie se efectueaza in regim de scutire de TVA. Daca terenul are o valoare mai mare decat constructiile atunci intreaga livrare se efectueaza cu TVA in procent de 24%. Valorile trebuie justificate printr-un raport de expertiza.



Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro




Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
HG 834/1991tranzactiiactiveterenuriimpozit pe profitvenitconstructii vechi

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 11 August 2014


Votati articolul "Cum tratam fiscal si contabil vanzarea de terenuri cu constructii vechi?":
Rating:

Nota: 4.75 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Schimbare valuta fara documente

Intrebare: Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in solutionarea urmatoarei probleme:

-societatea livreaza paleti folositi in Italia ,pe care eu i-am inregistrat ca o marfa ,negasind alta solutie,desi doresc sa nu se mai platesca tva la livrare,deoarece se cumpara pe baza de borderou achizitie fara tva.

-incasarea facturii se face prin contul de la banca in valuta .



Administratorul sociatatii retrage numerar (eur) din contul deschis in valuta la banca, pe care ii schimba la coltul strazii unde gaseste curs bun.

In aceste conditii ,cum pot face inregistrarea in contabilitate, astfel incat sa pot dispune de ,,lei' pentru a cumpara de pe piata paleti?



Multumesc mult.

Sa aveti o zi buna.

Mihaela


Raspuns: Va rog sa-mi spuneti acest buletin de schimb cine il elibereaza , se poate schimba la casa de schimb...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 11 August 2014 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 5 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016