Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.

Venituri din consultanta si management. Se poate plati impozit pe venit microintreprindere?

venituri din consultantacod fiscalmicrointreprinderecheltuielisumevenit total
In cazul urmator, analizam o societate al carei obiect de activitate este altul decat venituri din consultanta si management, desi fara activitate la 01 februarie 2013, conform legii a devenit platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderii chiar daca pana in acel moment era platitoare de impozit pe profit.

In prezent, desfasoara activitate, insa in acest an pana in acest moment, pe partea de venituri, nu are decat niste avansuri incasate, dar s-ar dori trecerea la impozit pe profit, astfel ca vom vedea daca este posibil acest lucru si in ce conditii.


Nu este posibil, intrucat avansurile nu intra in baza de impozitare a microintreprinderilor, daca aceste avansuri sunt inregistrate in contabilitate pe seama contului 419.

Astfel, conform prevederilor din Normele metodologice de la pct. 14, date in aplicarea art. 112^7 din Codul fiscal:

"14. Baza impozabila asupra careia se aplica cota de 3% este reprezentata de totalul veniturilor trimestriale care sunt inregistrate in creditul conturilor din clasa a 7-a «Conturi de venituri», din care:


a) se scad urmatoarele categorii de venituri:
- veniturile aferente costurilor stocurilor de produse;
Planul de Conturi General 2019
Planul de Conturi General 2019
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor
Fiscalitatea Salariilor in Constructii
Fiscalitatea Salariilor in Constructii


- veniturile aferente costurilor serviciilor in curs de executie;
- veniturile din productia de imobilizari corporale si necorporale;
- veniturile din subventii;
- veniturile din provizioane si ajustari pentru depreciere sau pierdere de valoare;
- veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobanzi si/sau penalitati de intarziere, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil;
- veniturile realizate din despagubiri, de la societatile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele produse bunurilor de natura stocurilor sau a activelor corporale proprii;
- veniturile din diferente de curs valutar;
- veniturile financiare inregistrate ca urmare a decontarii creantelor si datoriilor in lei in functie de un curs valutar diferit de cel la care au fost inregistrate initial;
- valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior facturarii;
b) si se adauga urmatoarele categorii de venituri:
- valoarea reducerilor comerciale primite ulterior facturarii;
- in trimestrul IV, diferenta favorabila dintre veniturile din diferente de curs valutar/veniturile financiare inregistrate ca urmare a decontarii creantelor si datoriilor in lei in functie de un curs valutar diferit de cel la care au fost inregistrate initial si cheltuielile din diferente de curs valutar/cheltuielile financiare aferente, inregistrate cumulat de la inceputul anului.
 
La  art. 112^6 din Codul fiscal, in vigoare de la data de 01.01.2014, se precizeaza ca:

"Daca in cursul unui an fiscal o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 65.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale este de peste 20% inclusiv, aceasta va plati impozit pe profit.

Calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit oricare dintre limitele prevazute in prezentul articol, luand in considerare veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal. Impozitul pe profit datorat reprezinta diferenta dintre impozitul pe profit calculat de la inceputul anului fiscal pana la sfarsitul perioadei de raportare si impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat in cursul anului respectiv."

Prin urmare, in situatia data, nu va incadrati in situatia in care sa deveniti platitor de impozit pe profit, intrucat nu se respecta cerintele mai inainte mentionate.



Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
venituri din consultantacod fiscalmicrointreprinderecheltuielisumevenit total

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 13 Noiembrie 2014


Votati articolul "Venituri din consultanta si management. Se poate plati impozit pe venit microintreprindere?":
Rating:

Nota: 4.5 din 5 din 3 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Contabilitatea PFA si II in partida simpla

Intrebare: Contabilitatea PFA si a intreprinderilor individuale n partid? simpl?, se tine in continuare potrivit OMFP nr.170/2015? La compeletarea registrul jurnal de incasari si plati pentru II in sistem real, am respectat OMFP 170/2015, adica pe langa inregistrarea incasarilor zilnice, in zilele cand firma nu avea destule lichiditati pentru plata facturilor, am facut dispozitie de incasare - aport in numerar. La fel am procedat si la plati, cand titularul II a dorit sa isi scoata banii din firma, am facut dispozitie de plata - restituire aport in numerar. Precizez ca aporturile in numerar desi le-am inscris in RJIP ele nu au constituit venit brut. La fel si restituirea aporturilor in numerar au fost considerate cheltuieli nedeductibile. Spuneti-mi va rog daca am procedat corect, fiindca la banca, cand am vrut sa obtin credit m-i s-a spus ca nu este corect! Dispozitiile de incasare - aport in numerar si didspozitiile de plata - restituirea aporturilor in numerar nu trebuie sa fie inscrise in RJIP. Dupa parerea lor trebuie sa fie inscrise doar incasarile si doar cheltuielile si nimic mai mult, fix ce presupunea OMFP 1040/2004 care nu mai e in vigoare! Si ma obliga sa modific RJIP dupa cerintele lor.....Este corect ce imi cer? Daca modific RJIP, nu se mai respecta OMFP 170/2015! Sau am gresit eu la completarea RJIP?

Raspuns: atunci de ce OMFP 170/20015 spune: ca incasarile din Registrul-jurnal de incasari si plati cuprind:...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 13 Noiembrie 2014 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2019 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile  
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X