Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Achizitie bunuri din tara non-UE. Cum incadram din punct de vedere TVA?

achizitie bunuricustodiecod fiscalimportpersoana impozabilaachizitie intracomunitara

In randurile urmatoare, identificam tratamentul fiscal pentru situatia in care o firma din Romania achizitioneaza echipament de laborator de la o firma din Anglia. Factura este emisa de societatea din Anglia insa instrumentul urmeaza sa fie expediat din India, unde se afla in custodie.

1. Este aceasta operatiune o achizitie intracomunitara?
2. Instrumentul venind din India va sosi in vama in Romania, urmand a se plati taxe vamale? Ce acte justificative ar trebui prezentate pentru a se considera achizitie intracomunitara si nu import, evitandu-se astfel vama?

Achizitia intracomunitara de bunuri este definita la art. 130 indice 1 din Codul fiscal ca fiind obtinerea dreptului de a dispune, ca si un proprietar, de bunuri mobile corporale expediate sau transportate la destinatia indicata de cumparator, de catre furnizor, de catre cumparator sau de catre alta persoana, in contul furnizorului sau al cumparatorului, catre un stat membru, altul decat cel de plecare a transportului sau de expediere a bunurilor.

In cazul prezentat, bunurile nu sunt transportate dintr-un stat membru in Romania. Ca atare, achizitia efectuata de societatea din Romania nu reprezinta o achizitie intracomunitara de bunuri.
Pentru a fi considerata achizitie intracomunitara in Romania bunurile trebuie sa fie transportate dintr-un stat membru in Romania.

Intrucat bunurile sunt introduse pe teritoriul vamal al Romaniei dintr-un stat din afata Uniunii Europene acestea se vor prezenta la biroul vamal. Conform Codului vamal al Romaniei, marfurile care intra pe teritoriul vamal al Romaniei se prezinta la biroul vamal de persoana care le-a introdus sau, dupa caz, de persoana care isi asuma raspunderea pentru transportul marfurilor dupa ce au fost introduse, cu exceptia marfurilor transportate cu mijloace de transport care tranziteaza, fara intrerupere, apele teritoriale sau spatiul aerian al teritoriului vamal al Romaniei. Persoana care prezinta marfurile este obligata sa mentioneze declaratia sumara sau declaratia vamala depusa anterior pentru aceste marfuri ( art. 66).

Marfurilor straine prezentate la biroul vamal li se acorda o destinatie aprobata de autoritatea vamala ( art. 71).
 
Din punct de vedere al taxei pe valoare adaugata, potrivit art. 126 alin. (2) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, se considera operatiune impozabila importul de bunuri efectuat in Romania de orice persoana, daca locul importului este in Romania, potrivit art. 132 indice 2.

Potrivit art. 132 indice 2 alin. (1) locul importului de bunuri se considera pe teritoriul statului membru in care se afla bunurile cand intra pe teritoriul comunitar.

Astfel, importul bunurilor din India in Romania este operatiune impozabila din punct de vedere al taxei pe valoare adaugata. In conformitate cu prevederile art. 151 indice 1 din Codul fiscal, plata taxei pentru importul de bunuri supus taxarii este obligatia importatorului.

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili

In conformitate cu prevederile pct. 59 din Titlul VI al Normelor metodologice date in aplicarea Legii 571/2003 privind Codul fiscal, importatorul care are obligatia platii taxei pentru un import de bunuri taxabil este:

a) cumparatorul catre care se expediaza bunurile la data la care taxa devine exigibila la import sau, in absenta acestui cumparator, proprietarul bunurilor la aceasta data. Prin exceptie, furnizorul bunului sau un furnizor anterior poate opta pentru calitatea de importator. Orice livrari anterioare importului nu sunt impozabile in Romania, cu exceptia livrarilor de bunuri pentru care se aplica regulile prevazute la art. 132 alin. (1) lit. e) si f) din Codul fiscal;

b) furnizorul bunurilor, pentru livrarile de bunuri care sunt instalate sau asamblate in interiorul Romaniei de catre furnizor ori in numele acestuia si daca livrarea acestor bunuri are loc in Romania in conditiile art. 132 alin. (1) lit. b) din Codul fiscal, sau cumparatorul catre care se expediaza bunurile, daca acesta a optat pentru calitatea de importator;
c) proprietarul bunurilor, pentru bunurile importate in vederea efectuarii de operatiuni de inchiriere sau leasing in Romania;
d) persoana care reimporta in Romania bunurile exportate in afara Comunitatii, pentru aplicarea scutirilor prevazute la art. 142 alin. (1) lit. h) si i) din Codul fiscal;

e) proprietarul bunurilor sau persoana impozabila inregistrata conform art. 153 din Codul fiscal, care importa bunuri in Romania:

1. in regim de consignatie sau stocuri la dispozitia clientului, pentru verificarea conformitatii ori pentru testare. Beneficiarul inregistrat conform art. 153 din Codul fiscal poate fi importatorul bunurilor care are obligatia platii taxei pentru respectivul import, cu conditia ca bunurile respective sa fie cumparate de acesta sau daca nu le achizitioneaza sa le reexporte in afara Comunitatii;

2. in vederea repararii, transformarii, modificarii sau prelucrarii acestor bunuri, cu conditia ca bunurile rezultate ca urmare a acestor operatiuni sa fie reexportate in afara Comunitatii sau sa fie achizitionate de catre persoana impozabila inregistrata conform art. 153 din Codul fiscal
care a efectuat importul
 
Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro
 
 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
achizitie bunuricustodiecod fiscalimportpersoana impozabilaachizitie intracomunitara

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 07 Ianuarie 2015


Votati articolul "Achizitie bunuri din tara non-UE. Cum incadram din punct de vedere TVA?":
Rating:

Nota: 4.25 din 5 din 8 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Receptie Factura China

Intrebare: Buna ziua, am facut o comanda de marfa din China, plata fact proformei a fost facuta in data de 10.06.2018 la cursul din ziua respectiva, val facturii era de 1616,29dolari in data de 22.06.2018 am primit factura ,ma puteti ajuta sa recetionez factura din dolari in lei?la ce curs valutar ar trebui sa calculez?multumesc frumos

Raspuns: Diferenta de curs valutar poate fi in conturile 765,665 Factura se inregistreaza la cursul valutar...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 07 Ianuarie 2015 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii articol

Postat de: user
pt. user: Ati raspuns de genul: Unde dai si unde crapa! In intrebare se specifica clar faptul ca bunurile din India intra in Romania, deci, vama se face in Romania si nu in alt stat membru. Asadar, raspunsul dvs excede total cadrul intrebarii.
Data adaugarii: 18-Sep-2018
Postat de: user
Intrebarea din titlu a fost urmatoarea: Ce acte justificative ar trebui prezentate pentru a se considera achizitie intracomunitara si nu import, evitandu-se astfel vama? Consultantii dv nu ofera niciun raspuns la aceasta intrebare. Consider ca un raspuns la intrebarea pusa ar putea fi urmatorul: Daca locul importului ar fi pe teritoriul unui alt stat membru UE decat Romania (respectiv bunurile importate din India ar intra pe teritoriul vamal al UE printr-un alt punct vamal decat unul situat pe teritoriul Romaniei), ar deveni incidente prevederile Codului fiscal art.142 alin.(1) lit.l si ale normelor metodologice date in aplicarea acestuia, coroborate in oglinda cu cele ale Directivei 112/2006, conform carora: ART. 142 Scutiri pentru importuri de bunuri i pentru achiziţii intracomunitare (1) Sunt scutite de taxă: l) importul n Romnia de bunuri care au fost transportate dintr-un teritoriu terţ sau o ţară terţă, atunci cnd livrarea acestor bunuri de către importator constituie o livrare scutită conform art. 143 alin. (2); Norme metodologice: ART. 142 l) 44. Scutirea menţionată la art. 142 alin. (1) lit. l) din Codul fiscal se acordă n cazurile n care importul este urmat de livrarea bunurilor scutite n temeiul art. 143 alin. (2) din Codul fiscal, numai dacă, la data importului, importatorul a pus la dispoziţia organelor vamale cel puţin informaţiile următoare: a) codul său de nregistrare n scopuri de TVA atribuit conform art. 153 din Codul fiscal; b) codul de nregistrare n scopuri de TVA al clientului căruia i sunt livrate produsele n conformitate cu art. 143 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal, atribuit n alt stat membru, sau codul său de nregistrare n scopuri de TVA, atribuit n statul membru n care se ncheie expedierea sau transportul produselor, atunci cnd acestea sunt transferate n conformitate cu art. 143 alin. (2) lit. d) din Codul fiscal; c) dovada faptului că produsele importate urmează să fie transportate sau expediate din statul membru n care se face importul spre un alt stat membru n aceeai stare n care se aflau n momentul importului.. In aceasta situatie, importatorul nu va mai avea obligatia platii efective a TVA in vama, iar cumparatorul ar aplica procedura taxarii inverse
Data adaugarii: 13-Ian-2015

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016