Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Datoreaza CAS un PFA care obtine si venituri din salarii? Raspuns oferit de expertul contabil Anca Ivanov

PFACASveniturisalariivenitul netprofesii libereasigurari socialedatoreazaPFA-urile

Mai multi cititori au adresat urmatoarea intrebare referitoare la art. 296^22 din Normele Codului fiscal, conform carora incadrarea in categoria persoanelor obligate sa se asigure se face in functie de:

- venitul realizat in anul precedent, ramas dupa scaderea din totalul veniturilor incasate a cheltuielilor efectuate in scopul realizarii acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentand contributii sociale, raportat la numarul lunilor de activitate din cursul anului, in cazul contribuabililor care desfasoara activitati impuse in sistem real;

- venitul estimat a se realiza potrivit art. 81 alin. (1) din Codul fiscal, in cazul contribuabililor care isi incep activitatea in cursul anului fiscal.

Acestia au dorit sa afle la ce venituri se face referire si daca sunt obligate PFA-urile care castiga si venituri salariale sa plateasca CAS sau nu.

Mai exact, daca un PFA, chiar daca are venituri salariale, dar in anul precedent a depasit un anumit venit, e obligat sa plateasca CAS?

Raspunsul la aceasta intrebare consta in alin. (4) al art. 296^23 Exceptii specifice din Codul fiscal, potrivit caruia:

"(4) Persoanele care realizeaza venituri din salarii sau asimilate salariilor si orice alte venituri din desfasurarea unei activitati dependente, venituri din pensii si venituri sub forma indemnizatiilor de somaj, asigurate in sistemul public de pensii, persoanele asigurate in sisteme proprii de asigurari sociale neintegrate in sistemul public de pensii, care nu au obligatia asigurarii in sistemul public de pensii, precum si persoanele care au calitatea de pensionari ai acestor sisteme, nu datoreaza contributia de asigurari sociale pentru veniturile obtinute ca urmare a incadrarii in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 296^21  alin. (1)."

Art.296^21 alin. (1) :

" (1) Urmatoarele persoane au calitatea de contribuabil la sistemul public de pensii si la cel de asigurari sociale de sanatate, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internationale la care Romania este parte, dupa caz:

a) intreprinzatorii titulari ai unei intreprinderi individuale;

b) membrii intreprinderii familiale;

c)persoanele cu statut de persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati economice;

Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Venituri si cheltuieli. Ghidul contabilului corect
Venituri si cheltuieli. Ghidul contabilului corect

d) persoanele care realizeaza venituri din profesii libere;

e) persoanele care realizeaza venituri din drepturi de proprietate intelectuala, la care impozitul pe venit se determina in sistem real, pe baza datelor din contabilitate;

f) persoanele care realizeaza venituri, in regim de retinere la sursa a impozitului, din activitati de natura celor prevazute la art. 52 alin. (1), precum si cele care realizeaza venituri din asocierile fara personalitate juridica prevazute la art. 13  lit. e);

g) persoanele care realizeaza venituri din activitatile agricole prevazute la art. 71 alin. (1);

h) persoanele care realizeaza venituri de natura celor prevazute la art. 71 alin. (2) si (5);

i) persoanele care realizeaza venituri din cedarea folosintei bunurilor."

Drept urmare, PFA care realizeaza venituri din salarii sau asimilate salariilor nu datoreaza contributia de asigurari sociale pentru veniturile obtinute ca urmare a desfasurarii activitatii ca PFA.

Daca un PFA nu realizeaza si venituri din salarii, singurul sau venit fiind cel obtinut ca PFA, iar venitul net astfel obtinut este mai mic decat 35% decat castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului de asigurari sociale, nu va datora CAS (art. 296^22, alin. (1)). Daca este mai mare sau egal este obligat sa cotizeze la bugetul asigurarilor sociale (CAS).

Raspuns oferit de Anca Ivanov, expert contabil.

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
PFACASveniturisalariivenitul netprofesii libereasigurari socialedatoreazaPFA-urile

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 23 Ianuarie 2015


Votati articolul "Datoreaza CAS un PFA care obtine si venituri din salarii? Raspuns oferit de expertul contabil Anca Ivanov":
Rating:

Nota: 3.56 din 5 din 8 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Eroare la depunerea declaratiei 710

Intrebare: Am depus declaratia 100 pentru luna 06 an 2012 eronat. In loc sa completez rand 103 cu suma impozitului pe profit datorata, am completat randul 102. Am descoperit eroarea in urma unei notificari primite acum de la AJFP. Am completat declaratia 710 trecand la rand 102 suma initiala(cea din declaratia 100) si la suma corecta 0. Am adaugat randul 103 si am trecut la suma initiala0 si la suma corecta , suma datorata la 30.06.2012.Am trimis D710 si am eroare : "E:Cod impozit 103 cu scdenta 25-JUL-12 nu a fost declarat intr-o declaratie D100 anterioara cu acelasi CUI/luna/an". Ce sa fac?

Raspuns: Trebuie sa mergeti la administratie sa vedeti modificarile din vectorul fiscal, presupun ca in...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 23 Ianuarie 2015 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 5 + 1 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016