Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Cum sa aplicati Legea 196/2018 privind asociatiile de proprietari

Preturi de transfer costuri intre societatile din grup. Ce tratament fiscal se aplica?

Preturi de transfercosturisocietatigrupmarjafactura de plataD 390

In analiza de mai jos, facem referire la o societate comerciale care transfera si aplica metoda marjei nete, iar ca atare primeste o facture de plata catre societatea-mama din strainatate pentru a ajusta marja in functie de valoarea medie estimate.

In Dosarul Transfer pricing doar pentru vanzarea de produse se aplica metoda marjei nete.

Se declara aceasta factura in D 390 (intra in sfera TVA)?

Daca aceasta facture e interpretata ca fiind o ajustare a preturilor bunurilor - atunci consideram ca ar trebui declarata. In cazul in care consideram factura doar o factura de reglare - atunci nu intra.

Asa cum ati precizat si dvs., in situatia in care partenerul extern a emis o factura pentru ajustarea bazei de impozitare a TVA aferenta bunurilor livrate in cursului anului 2014, valoarea operatiunii se raporteaza, cu semnul minus, atat prin decontul de TVA cod 300 cat si prin declaratia cod 390 VIES.

In cazul operatiunilor cu bunuri, partenerii externi emit fie documentul "credit note", daca are loc o diminuare a valorii bunurilor livrate sau un "debit note", daca are loc o crestere a valorii bunurilor livrate intr-o anumita perioada.

De regula, la sfarsit de an, societatea mama emite facturi pentru realocarea cheltuielilor administrative si de coordonarea a societatilor din grup, in functie de un anumit criteriu stabilit. De exemplu, cel mai uzual criteriu in cazul preturilor de transfer este  valoarea vanzarilor de bunuri realizata de catre fiecare membru din grup. In functie de acest criteriu, la sfarsit de an, are loc o redistribuire a cheltuielilor efective ale societatii mama. In acest caz, din punctul de vedere al TVA, regularizarea operatiunii  de repartizare a cheltuielilor efectiv inregistrate la sfarsit de an fata de cheltuielile estimate facturate pe parcursul anului si facturarea sumei rezultate din calcul, este tratata drept o  prestare de servicii efectuate de catre societatea mama in beneficiul fiecarei societati din grup. Acest serviciu se supune  impozitarii in Romania  prin aplicarea regimului de taxare inversa deoarece sunt aplicabile prevederile regulii generale de taxare de la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal.

Conform acestei reguli, locul prestarii serviciului se considera a fi locul unde este stabilit beneficiarul serviciului respectiv. Operatiunea este considerata o achizitie intracomunitara de servicii daca societatea mama este stabilita pe teritoriul comunitar. Valoarea acestei achizitii se raporteaza atat prin decontul de TVA la randul 7 si 20, cu report la randul 7.1 si 20.1 cat si prin declaratia informativa cod 390 VIES, cu simbolul S.
 
        Practic, orice operatiune economica se raporteaza prin decontul de TVA cod 300 si declaratia informativa numai daca este de natura unei livrari de bunuri sau a unei prestari de servicii deoarece se considera ca face parte din categoria operatiunilor impozabile din punctul de vedere al TVA. In acest context, am in vedere prevederile art. 126 alin. (1) din Codul fiscal. Astfel, pentru a fi impozabila in Romania d.p.d.v. al TVA, orice operatiune  trebuie sa indeplineasca, cumulativ, urmatoarele  patru conditii reglementate prin  articolul 126, alin. (1):

-    operatiunea sa fie o livrare de bunuri sau o  prestare de servicii, in sfera taxei, efectuata cu plata;
-    locul de livrare a bunurilor sau de  prestare a serviciilor sa fie considerat  in Romania,  conform articolului 132 sau 133;

Planul de Conturi General 2019
Planul de Conturi General 2019
Declaratia 101
Declaratia 101
Fiscalitatea Salariilor in Constructii
Fiscalitatea Salariilor in Constructii


-    livrarea bunurilor sau prestarea serviciului  sa fie realizata de o  persoana impozabila care  actioneaza ca atare;
-    livrarea bunurilor si prestarea serviciilor sa fie  rezultatul desfasurarii unei activitati economice ;

    De asemenea, trebuie luate in considerare si  prevederile  pct.  2 alin. (1) din normele metodologice de aplicarea ale articolului 126 alin. (1) din Codul fiscal, prin care se reglementeaza faptul ca  operatiunea nu este impozabila in Romania daca cel putin una din cele patru conditii nu este indeplinita.
 
     Pentru ca operatiunea sa fie considerata reala, este recomandabil ca pe factura emisa sa se inscrie numarul contractului incheiat intre cei doi parteneri, de exemplu contractul de management si administrare, iar suma din factura sa fie justificata pe baza de calcule atasate.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

 

 

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Preturi de transfercosturisocietatigrupmarjafactura de plataD 390

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 05 Februarie 2015


Votati articolul "Preturi de transfer costuri intre societatile din grup. Ce tratament fiscal se aplica?":
Rating:

Nota: 3.25 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

PFA servicii contabilitate

Intrebare: Am PFA servicii contabile, nu stiu daca am voie sa fiu salariatul propriului meu PFA .
Va rog sa imi spuneti care sunt posibilitatile sa imi inregistrez contractul de munca cu norma intreaga (functia de baza ) la propiul PFA.
Multumesc.

Raspuns: NU puteti si angajatul propriului PFA, dar puteti avea salariati. Conform Art. 17 din OUG nr....... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 05 Februarie 2015 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 5 + 4 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2019 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile  
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X