Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Scoatere din gestiune marfuri expirate. Ce tratament fiscal se aplica?

scoatere din gestiunemarfa expiratasumecod fiscalnedeductibilTVAajustat


Stabilim mai jos care este regimul fiscal pentru scoaterea din gestiune a unor marfuri expirate, daca e deductibila cheltuiala si in ce conditii, precum si daca TVA-ul dedus trebuie ajustat sau ramane dedus.

Pentru impozitul pe profit se aplica prevederile art. 21 alin. (4) lit. c) din Codul fiscal conform carora sunt nedeductibile cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor constatate lipsa din gestiune ori degradate (cum ar fi marfurile cu valabilitate expirata), neimputabile, pentru care nu au fost incheiate contracte de asigurare, precum i taxa pe valoarea adaugata aferenta, daca aceasta ar fi datorata in temeiul Titlului VI din acelasi Cod fiscal. Daca pentru aceste stocuri exista polite de asigurare incheiate, atunci cheltuielile sunt deductibile, neaplicandu-se aceste prevederi, dupa cum se precizeaza la pct. 41 din Normele metodologice de aplicare.

Acest tratament fiscal se aplica numai daca pentru marfurile respective nu s-au putut determina perisabilitati in conformitate cu prevederile HG 831/2004 pentru aprobarea Normelor privind limitele admisibile de perisabilitate la marfuri in procesul de comercializare, caz in care cheltuielile cu perisabilitatile sunt deductibile in limitele admise, in conformitate cu prevderile art. 21 alin. (3) lit. d) din Codul fiscal.

In plus, in functie de natura marfurilor, daca legislatia in domeniu stabileste o obligatie de distrugere a acestor marfuri cu valabilitate expirata in conditii specifice, atunci cheltuiala cu scoaterea lor din gestiune este deductibila in temeiul art. 21 alin. (1) din Codul fiscal.

in privinta TVA, situatia este mai clar reglementata la art. 148 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal si pct. 53 alin. (10) lit. d) din Normele metodologice de aplicare. Astfel, pentru bunurile de natura stocurilor degradate calitativ, care nu mai pot fi valorificate nu se fac ajustari ale taxei deductibile daca sunt indeplinite in mod cumulativ urmatoarele condiţii: degradarea calitativa a bunurilor se datoreaza unor cauze obiective dovedite cu documente si se face dovada ca bunurile au fost efectiv distruse, fara sa existe posibilitatea reintroducerii lor in circuitul economic.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa, economist

Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor
Contabilitatea microintreprinderilor
Contabilitatea microintreprinderilor

 

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
scoatere din gestiunemarfa expiratasumecod fiscalnedeductibilTVAajustat

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 01 Mai 2015


Votati articolul "Scoatere din gestiune marfuri expirate. Ce tratament fiscal se aplica?":
Rating:

Nota: 3.67 din 5 din 9 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Inregistrare achizitie parchet pentru montare in sediul social

Intrebare: Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti in ce cont contabil se inregistreaza parchetul in valoare de 17.000 lei plus TVA, achizitionat de firma pentru a fi montat in sediul social.

Va multumesc.

Raspuns: Conform prevederilor OMEF 3055/2009 cheltuielile ulterioare aferente unei imobilizari corporale...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 01 Mai 2015 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X