Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Transfer de active. Cum procedam la colectarea si deducerea TVA-ului aferent consultantei?

transfer activecolectarea TVAdeducerea TVAserviciicod fiscaltaxaretransfer de date

In cazul urmator, o societate achizitioneaza servicii de consultant pentru realizarea unui transfer de active conform prevederi art. 128 alin. (7) Cod fiscal. Furnizorul de servicii emite factura cu TVA.

In ce masura e deductibil TVA-ul din factura furnizorului de servicii in conditiile in care transferul de active nu este operatiune impozabila?

Cum se interpreteaza art. 145, alin. (2), lit. e) Cod fiscal:..., daca taxa s-ar fi aplicat transferului respectiv?


In conformitate cu art. 145 alin. (2) lit. a) din codul fiscal, dreptul de deducere a TVA pentru achizitiile efectuate de catre o persoana impozabila, inregistrata in scop de TVA, este acceptata daca aceste achizitii sunt utilizaze pentru efectuarea de operatiuni impozabile (taxabile), din care va rezulta TVA colectata, scutita cu drept de deducere sau neimpozabila in Romania.

Consultanta contractata de catre firma cesionara a transferului de active este destinata efectuarii unor operatiuni taxabile, deoarece, dupa finalizarea transferului, succesorul cedentului va efectua operatini supuse TVA, cu ajutorul bunurilor respective.

Ca urmare, TVA aferenta consultantei este deductibila.

Transferul de active este o operatiune economica ce nu este inclusa in sfera de TVA (nu se colecteaza TVA de catre cedent odata cu transferul bunurilor catre cesionar), conform art. 128 alin. (7) din codul fiscal.

Insa primitorul activelor, persoana impozabila, va trebui sa efectueze ajustarile de TVA in favoarea statului pentru bunurile primite de la cedent (punctul 6 alin. (8) din normele date in aplicarea art. 128 alin. (3) din codul fiscal), bunuri pentru care cedentul a dedus TVA la achizitia lor si cu ajutorul carora nu va mai desfasura operatiuni economice.

La acelasi punct 6 alin. (8) din norme, ultima teza, se specifica faptul ca "Aplicarea regimului de taxare pentru transferul de active de catre persoanele impozabile nu va fi sanctionata de organele de inspectie fiscala, in sensul anularii dreptului de deducere a taxei la beneficiar, daca operatiunile in cauza sunt taxabile prin efectul legii sau prin optiune, cu exceptia situatiei in care se constata ca tranzactia a fost taxata in scopuri fiscale."

Aceasta prevedere se traduce astfel: in cazul in care la transferul de active, cedentul a emis factura si a aplicat TVA colectata, organele fiscale vor permite cesionarului sa deduca TVA, daca operatiunile sunt taxabile prin efectul legii sau prin optiune (cu referire la livrarea de terenuri si cladiri - care sunt scutite fara drept de deducere sau taxabile prin lege sau prin optiune, conform art. 141 alin. (2) lit. f) si art. 141 alin. (3) din codul fiscal).

Pentru acest aspect, art. 145 alin. (2) lit. e) din codul fiscal precizeaza ca cedentul de active are drept de deducere a TVA pentru bunurile achizitionate si apoi transferate cesionarului prin colectare de TVA, in cadrul unei operatiuni de transfer de active prin vanzare, conform art. 128 alin. (7) din codul fiscal si punctului 6 alin. (8) ultima teza din norme.

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Otilia-Mihaela Roman, expert contabil si consultant fiscal

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
transfer activecolectarea TVAdeducerea TVAserviciicod fiscaltaxaretransfer de date

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 17 August 2015


Votati articolul "Transfer de active. Cum procedam la colectarea si deducerea TVA-ului aferent consultantei?":
Rating:

Nota: 2.5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

CASS la achizitie pe baza de borderou?

Intrebare: Buna ziua!

O societate care achizitioneaza fructe in baza borderoului de achizitie de la persoanele fizice are obligatia retinerii si virarii CASS (5,5 % din venitul brut)?

Multumesc frumos.

Raspuns: nu... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 17 August 2015 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 3 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016