Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Reevaluarea cladirilor la 31.12.2015. Inregistrarea reevaluarii si cota majorata la impozit pe cladiri. Cum procedam?

reevaluarecladireinregistrari contabileevaluatorimpozit pe cladirilegea 227/2015

In cazul urmator, avem o societate care are in proprietate cladiri a caror ultima valoare reevaluata a fost inregistrata in contabilitate si declarata la Directia de Taxe Locale sector 4 la 31.12.2012. “Avand in vedere ca la 31.12.2015 se implinesc trei ani de la ultima reevaluare inregistrata in evidentele contabile, conform prevederilor contabile in vigoare la acea data, precum si ultimele modificari ale Legii contabilitatii (OMFP 1802/2014) si ale Codului Fiscal (OG 227/2015) este obligatoriu sa fie inregistrate in contabilitate rezultatele reevaluarii la 31.12.2015 pe care o va efectua un evaluator autorizat ANER in conditiile in care diferentele dintre valorile contabile si valorile juste nu vor depasi pragul de semnificatie stabilit prin politicile contabile aprobate de Administratorul societatii?”

De asemenea, vom oferi raspuns si in ce priveste intrebarile adresate mai jos:

“Care este riscul fiscal daca nu se inregistreaza in contabilitate diferentele rezultate din raportul de reevaluare cladiri la 31.12.2015? Este Directia de taxe Locale indreptatita sa majoreze impozitul pe cladiri in 2015 daca nu se inregistreaza in contabilitate reevaluarea si doar se prezinta raportul de reevaluare la 31.12.2015?”

 


Din punct de vedere fiscal, conform art. 460 alin. 5 din Legea 227/2015 privind Codul fiscal (Noul Cod fiscal ce va intra in vigoare la 01.01.2016), in cazul persoanelor juridice care detin in proprietate cladiri, valoarea impozabila a acestora este valoarea de la 31 decembrie a anului anterior celui pentru care se datoreaza impozitu si poate fi:
- ultima valoare impozabila inregistrata in evidentele organului fiscal;
- valoarea rezultata dintr-un raport de evaluare intocmit de un evaluator autorizat in conformitate cu standardele de evaluare a bunurilor aflate in vigoare la data evaluarii;
- valoarea finala a lucrarilor de constructii, in cazul cladirilor noi, construite in cursul anului fiscal anterior;
- valoarea cladirilor care rezulta din actul prin care se transfera dreptul de proprietate, in cazul cladirilor dobandite in cursul anului fiscal anterior.

Potrivit art. 460 alin. 6 si 8 din lege valoarea impozabila a cladirii se actualizeaza o data la 3 ani pe baza unui raport de evaluare intocmit de un evaluator autorizat, in caz contrar cota impozitului fiind de 5% din valoarea impozabila.

Dupa cum se poate observa valoarea impozabila a cladirilor detinute de persoanele juridice nu se va mai raporta la valoarea de inventar din contabilitate, respectiv la valoarea contabila rezultata in urma reevaluarii, inregistrata ca atare in contabilitatea proprietarului - persoana juridica, asa cum se prevede in prezent la art. 253 alin. 1 si 5 din actualul Cod fiscal, ci la valorile enumerate la art. 460 alin. 5 din Noul Cod fiscal.

Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Ca atare, pentru determinarea impozitului local pe cladiri, nu este nevoie ca valoarea rezultata in urma evaluarii (in fapt, a reevaluarii) sa fie inregistrata in contabilitate, fiind suficienta depunerea declaratiei fiscale cu noua valoare impozabila a cladirii, la care se anexeaza raportul de evaluare intocmit de evaluatorul autorizat.

In cazul prezentat, autoritatea fiscala locala (DITL sector 4) va fi indreptatita sa stabileasca impozitul in anul 2016 (nu in anul 2015, asa cum rezulta din intrebare, care este deja este pe sfarsite) pe baza cotei majorate de 5%, doar daca societatea nu prezinta o noua declaratie fiscala si raportul de evaluare a cladirii la 31.12.2015. In cazul in care societatea le prezinta, autoritatea fiscala locala este obligata sa ia in considerare raportul de evaluare, indiferent ca valoarea rezultata din acest raport este ori nu inregistrata in contabilitate.

De mentionat ca potrivit art. 495 lit. b din Noul Cod fiscal persoanele juridice au obligatia sa depuna declaratii privind cladirile pe care le detin in proprietate la data de 31 decembrie 2015, destinatia si valoarea impozabila a acestora, pana la data de 31 martie 2016 inclusiv. La aceasta declaratie societatea va anexa doar raportul de evaluare intocmit la 31.12.2015, fara sa mai depuna niciun document contabil/balanta de verificare.

Din punct de vedere contabil, societatea trebuie sa aiba in vedere regulile referitoare la evaluarea alternativa la valoarea justa a imobilizarilor prevazute de Reglementarile contabile privind situatiile financiare anuale individuale si situatiile financiare anuale consolidate, aprobate prin OMFP 1802/2014.

Astfel, conform pct. 105 alin. 1-2 din reglementarile amintite elementele dintr-o categorie de imobilizari corporale se reevalueaza simultan pentru a se evita reevaluarea selectiva si raportarea in situatiile financiare anuale a unor valori care sunt o combinatie de costuri si valori calculate la date diferite, iar daca un activ imobilizat este reevaluat, toate celelalte active din categoria din care face parte trebuie reevaluate. De asemena, conform pct. 106 alin. 1 reevaluarile trebuie facute cu suficienta regularitate, astfel incat valoarea contabila sa nu difere substantial de cea care ar fi determinata folosind valoarea justa la data bilantului.

In lumina acestor prevederi, daca diferenta dintre valoarea contabila si valoarea justa rezultata in urma reevaluarii nu depaseste pragul de semnificatie stabilit prin politicile contabile se poate aprecia ca nu este vorba de o diferenta substantiala, iar rezultatul reevaluarii poate sa nu fie inregistrat in contabilitate. In schimb, daca societatea detine mai multe cladiri, acestea trebuie reevaluate simultan si, daca in cazul uneia dintre ele, se poate vorbi de o diferenta substantiala intre valoarea contabila si valoarea justa reiesita in urma reevaluarii, atunci rezultatele reevaluarii trebuie inregistrate in contabilitate pentru toate cladirile, inclusiv pentru cladirile unde nu s-au determinat diferente substantiale (in caz contrar, s-ar ajunge la o combinatie de costuri si valori pentru cladirile raportate in situatiile financiare, situatie ce contravine prevederilor pct. 105 alin. 1 din reglementarile contabile).
 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
reevaluarecladireinregistrari contabileevaluatorimpozit pe cladirilegea 227/2015

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 28 Decembrie 2015


Votati articolul "Reevaluarea cladirilor la 31.12.2015. Inregistrarea reevaluarii si cota majorata la impozit pe cladiri. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 3.52 din 5 din 49 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

TVA inchiriere spatiu cu regim mixt se deduce integral sau prorata

Intrebare: Buna ziua,
o societate inregistrata in scopuri de tva obtine venituri exclusiv din inchiriere spatii din dotare, astfel:
-pentru spatii mari inchiriate catre personae juridice emite facturi cu TVA- in acest sens a depus la ANAF formular in care mentioneaza spatiile cu suprafete pentru care aplica tva;
-are o cladire cu cateva apartamente inchiriate catre persoane fizice; pentru acestea emite facturi fara TVA- pentru aceasta cladirea nu a depus la ANAF formular pentru a fi inreg cu TVA.

Pentru facturile de reparatii ,primite de la furnizori,pentru apartamentele inchiriate nu deduce TVA;
pentru cele aferente spatiilor de depozitare deduce TVA.

In aceste conditii mai trebuie sa calculeze prorata TVA?
In momentul de fata TVA-ul dedus este 100% nu cu prorata.

Raspuns: In cazul situatiilor in care aveti facturare cu tva si fara tva, veti aplica prorata la finalul...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 28 Decembrie 2015 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X