Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Deductibilitate cheltuieli ajustari deprecierea creantelor neincasate. Cum facem monografia contabila?

depreciere creanteajustare creanteprovizioninregistrari contabileinsolventa

In randurile de mai jos, in situatia in care societatea are de incasat de la un client o creanta din 2011 pentru care nu s-a constituit provizion (clientul figureaza cu sold in contul 411.1) si are deschis dosar de insolventa tot din 2011, dar este inca pe rol, stabilim daca se poate constitui provizion in luna iunie 2016 si daca trebuie mentionat acest lucru in AGA. Se mentioneaza ca sumele sunt destul de mari astfel ca vom vedea daca poate fi interpretat ca o diminuare de profit impozabil si implicit a impozitului pe profit.

Potrivit reglementarilor contabile in vigoare, aprobate prin Omfp nr. 1802/2014 privind situatiile financiare anuale individuale si situatiile financiare anuale consolidate, atunci cand se estimeaza ca o creanta nu se va incasa integral, in contabilitate se inregistreaza ajustari pentru depreciere, la nivelul sumei care nu se mai poate recupera sau, atunci cand nu mai este posibila incasarea ei in totatlitate se scoate din evidenta. La scoaterea din evidenta societatea trebuie sa demonstreze ca au fost facute toate demersurile legale pentru decontarea creantelor.

Mentionam totodata ca, potrivit principiului prudentei, la intocmirea situatiilor financiare anuale trebuie recunoscute deprecierile, indiferent daca rezultatul exercitiului financiar este pierdere sau profit.

In speta prezentata, inca din anul 2011 trebuia inregistrata deprecierea creantei si prezentata in situatiile financiare ale acelui exercitiu. Din punct de vedere al calculului impozitului pe profit se inregistra un provizion fiscal care, daca erau indeplinite conditiile prevazute la art. 22 alin. (1), lit. j) din Codul fiscal
si anume existenta unei facturi catre client, termenul depasit de incasare, clientul nu este persoana afiliata si nici creanta nu este garantat de o alta persoana si pentru societatea respectiva exista  o hotarare de deschidere a falimentului, era deductibil 100%.

            Urma ca atunci cand procedura de faliment a debitorului era inchisa pe baza hotararii judecatoresti si societatea era radiata din registrul in care a fost inmatriculata, dupa caz, creanta sa fie scoasa din evidenta.

Orice document eliberat de registrul comertului cu privire la radierea societatii poate justifica scoaterea din evidenta.

Nu exista o limita de timp pana la care trebuie inregistrate fiscal cheltuieli cu provizioanele/deprecierile.

In speta prezentata, in care nu au fost inregistrate deprecieri si nici provizioane fiscale, urmeaza ca la inchiderea exercitiului 2016, pe baza informatiilor detinute si a demersurilor facute in vederea recuperarii sumei respective (extrase de cont, punctaje reciproce, corespondenta etc.) sa se inregistreze in evidenta contabila deprecierea creantei:
6814              =                     491               
"Cheltuieli de exploatare                 "Ajustari pentru deprecierea

Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Venituri si cheltuieli. Ghidul contabilului corect
Venituri si cheltuieli. Ghidul contabilului corect
Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018


privind ajustarile pentru                   creantelor – clienti"
deprecierea activelor circulante"

Deprecierea creantelor se inregistreaza numai cu ocazia inventarierii de la sfarsitul anului (pct. 363 din Omfp nr. 1802/2014).

Incepand cu anul 2016 termenul de "provizion fiscal" se inlocuieste cu cel de "ajustare" asa cum se intalneste si in reglementarile contabile.

Referitor la intrebarea privind inregistrarea unei deprecieri deductibile 100% in cursul anului fiscal (30.06.2016), mentionam ca una din conditiile de deductibilitate este aceea ca sa existe inregistrata cheltuiala respectiva, iar din punct de vedere contabil aceasta operatiune se face la sfarsitul exercitiului financiar. Pentru anul 2016 aceasta cheltuiala cu deprecierea este deductibila daca este inregistrata in evidenta contabila si se declara in formularul D101 privind impozitul pe profit pentru anual 2016, dar nu in luna iunie.
 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Ionescu - Expert contabil si auditor

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
depreciere creanteajustare creanteprovizioninregistrari contabileinsolventa

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 13 Iulie 2016


Votati articolul "Deductibilitate cheltuieli ajustari deprecierea creantelor neincasate. Cum facem monografia contabila?":
Rating:

Nota: 3.9 din 5 din 5 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Se taie sporul de conditii vatamatoare sau nu de la 01.01.2018 ?

Intrebare: Va supun atentiei un subiect foarte dificil:

n situa?ia n care pentru personalul care a promovat n grad profesional
incepand de la data de 01.01.2018,
se aplica prevederile art.39 alin.1 din Legea-cadrunr.153/2017
+ inclusiv OUG nr.91/2017,
adica salariul de baza se stabileste
prin nmul?irea coeficientului de functie cu salariul de baz? minim de 1900 lei,
pentru ca in institutie
nu exista functie similara in plata cu un grad profesional superior
la care trece salariatul,
ci in Organigrama si Statul de functie
s-a prevazut functia cu gradul avut si gradul superior,

cum se procedeaza
pentru sporul de conditii vatamatoare
care este inafara salariului de baza ?

Tot incepand de la data de 01.01.2018,
se spune ca
se majoreaza cu 25%
salariul de baza brut si sporul de conditii vatamatoare
avute in luna decembrie 2017.

Si atunci,
daca salariul de baza se calculeaza ca mai sus,
cum se procedeaza
pentru sporul de conditii vatamatoare
care este inafara salariului de baza ?
se va majora cu 25% ?

Directorul institutiei noastre a spus ca
in Lege se spune doar cum se calculeaza salariul de baza,
insa
pentru ca nu se spune nimic despre sporul de conditii vatamatoare,
vrea sa taie acest spor
si sa nu-l mai acorde incepand de la data de 01.01.2018.

Directorul mai spune ca
personalul care a promovat n grad profesional
este ca si personalul angajat,
si ca
abia dupa ce va intra in vigoare Regulamentul
pentru spor conditii de munca /pentru familia CULTURA,
abia dupa aceea
va da acel spor
personalului care a promovat n grad profesional.

Daca directorul va proceda asa,
acest lucru ar insemna o taiere de salariu ....

iar dupa intrarea in vigoare a Regulamentului / CULTURA,
odata ce si prin PROIECTUL care circula acum
si este dat la Ministerul Muncii pentru avizare
recunoaste si va recunoaste in continuare acest spor
pentru tot personalul muzeului,
cum va fi justificata taierea sporului ?
Ar fi legala ? .... fara nici o expertiza DSP a locului de munca ?

Personalul daca va da in judecata institutia prin Sindicat,
va castiga ?

Va rog un punct de vedere.



Raspuns: Colega de la RU mi-a spus ca, conform Regulamentului de promovare emis de Consiliul Judetean si...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 13 Iulie 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016