Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Schimbare asociati si OPANAF 3841/2015. Se depune Formularul 088?

schimbare asociatiformularul 088asociat uniccodul de procedura fiscalaOPANAF 3841/2015

In analiza de mai jos, avem situatia in care se schimba asociatii in societate, cel care ramane devine asociat unic. Vom vedea daca firma va depune formularul 088, cu mentiunea ca schimbarea a avut loc pe data de 1.07.2016.

Da, exista acesta obligatie, numai la solicitarea scrisa a organului fiscal competent, conform prevederilor de la art. 4 din OPANAF 3841/2015 care reglementeaza declaratia 088, redate in continuare:

"Art. 4
Formularul mentionat la art. 1 se completeaza si se depune de catre persoanele impozabile, societati, infiintate in baza Legii nr. 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, si care sunt inregistrate in scopuri de TVA potrivit dispozitiilor art. 316 din Codul fiscal, la solicitarea organelor fiscale competente, formulata in temeiul prevederilor art. 58 din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedura fiscala, cu modificarile si completarile ulterioare ( Codul de procedura fiscala), in situatii cum ar fi:

a) schimbarea sediului social;
b) schimbarea administratorilor si/sau a asociatilor"

Formularul 088 se depune in termenul de 15 zile prevazut de Conform prevederilor de la art. 88 din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedura fiscala. Formularul 088 se depune in termen de 15 zile de la data solicitarii organului fiscal.

Redam in continuare prevederile de la art.  88 din Codul de procedura fiscala:
"(1) Modificarile ulterioare ale datelor din declaratia de inregistrare fiscala trebuie aduse la cunostinta organului fiscal central, in termen de 15 zile de la data producerii acestora, prin completarea si depunerea declaratiei de mentiuni."
 

Contabilitatea microintreprinderilor
Contabilitatea microintreprinderilor
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor
Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda
Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitata.ro de Dana Hristu, consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
schimbare asociatiformularul 088asociat uniccodul de procedura fiscalaOPANAF 3841/2015

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 19 August 2016


Votati articolul "Schimbare asociati si OPANAF 3841/2015. Se depune Formularul 088?":
Rating:

Nota: 4.3 din 5 din 5 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Termen decontare diurna pentru delegatie ?

Intrebare: Buna ziua !

Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns referitor la urmatoarea situatie:
- sora mea lucreaza la o institutie publica si
acum 3 saptamani de zile, timp de 1 zi,
a fost in Delegatie in interes de serviciu, intr-o alta localitate.
- a inaintat conducerii si compartimentului financiar-contabil al institutiei
formularul tipizat privind Ordinul de deplasare (delegatie ),
pe verso mentionand ca are dreptul la diurna de 17,00 lei /zi,
tinand cont ca durata deplasării a fost mai mare de 12 ore,
insa nici pana acum nu a primit acesti bani

Va rog frumos sa imi spuneti:
- exista un termen legal in care
institutia este obligata sa ii plateasca diurna /17,00 lei ?
- ce ar trebui sa mai faca sora mea
pentru a primi acesti bani ?

Raspuns: Diurna legala este aplicabila pentru deplasarea in interes de servici, cu ordin de deplasare semnt...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 19 August 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 3 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X