Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Deducere TVA de pe facturi primite cu intarziere. Cum procedam cu Declaratia 394?

deducere TVAdeclaratia 394codul fiscalfacturi cu intarziered 394

In analiza urmatoare, avem cazul unei firme care, tinand cont de ultimele prevederi legale potrivit carora nu se mai face rectificativa la declaratia 394, inregistreaza totusi facturile omise in luna in care ii sunt aduse. Stabilim astfel daca pentru aceste facturi care nu apartin perioadei fiscale pentru care se face declaratia se considera TVA deductibil sau nu.

Nu se mai face rectificativa la 394 in sensul ca nu se pot adauga facturi noi, nedeclarate in declaratia initiala. Dar daca ati declarat o denumire sau o suma gresita de exemlu puteti depune rectificativa pentru colectarea acestor elemente deja declarate.

Facturile primite cu intarziere se vor declara in D394 aferenta lunii in care le primiti.
 
In decontul de TVA se vor trece la randul de regularizari.

Momentul declararii lor in 394 nu afecteaza in niciun fel deductibilitatea TVA din aceste facturi.
Art. 299 - "Conditii de exercitare a dreptului de deducere" din Codul fiscal
prevede:

"(1) Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabila trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

a) pentru taxa datorata sau achitata, aferenta bunurilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie livrate ori serviciilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie prestate in beneficiul sau de catre o persoana impozabila, sa detina o factura emisa in conformitate cu prevederile art. 319, precum si dovada platii in cazul achizitiilor efectuate de catre persoanele impozabile care aplica sistemul TVA la incasare, respectiv de catre persoanele impozabile care achizitioneaza bunuri/servicii de la persoane impozabile in perioada in care aplica sistemul TVA la incasare;"

Normele metodologice de aplicare a acestui articol explica:

"69. (1) Persoana impozabila poate deduce taxa aferenta achizitiilor daca sunt indeplinite conditiile de fond prevazute la pct. 67 alin. (1), precum si formalitatile prevazute la art. 299 din Codul fiscal.

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor
Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili

(2) Justificarea deducerii taxei se face numai pe baza exemplarului original al documentelor prevazute la art. 299 alin. (1) din Codul fiscal. In cazul facturilor, acestea trebuie sa contina cel putin informatiile prevazute la art. 319 alin. (20) din Codul fiscal si dovada platii, in cazul achizitiilor prevazute la art. 297 alin. (3) din Codul fiscal efectuate de catre persoanele impozabile care aplica sistemul TVA la incasare, respectiv de catre persoanele impozabile care achizitioneaza bunuri/servicii prevazute la art. 297 alin. (2) din Codul fiscal de la persoane impozabile care au aplicat sistemul TVA la incasare."

Normele metodologice si art. 299 reglementeaza deducerea TVA de pe facturi in toate cazurile posibile, dar la niciunul din puncte nu exista nicio conditie referitoare la declararea in 394.
 
Veti deduce deci TVA de pe facturile primite cu intarziere daca sunt respectate criteriile expuse mai sus (detineti factura in original si, dupa caz, dovada platii).


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Anca Ivanov - Expert contabil

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
deducere TVAdeclaratia 394codul fiscalfacturi cu intarziered 394

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 09 Ianuarie 2017


Votati articolul "Deducere TVA de pe facturi primite cu intarziere. Cum procedam cu Declaratia 394?":
Rating:

Nota: 3 din 5 din 3 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Este corecta inregistrarea pe raport productie numai a produsului finit

Intrebare: Am urmatoarea problema
Incepand cu 2016 am dori sa inregistram pe raportul de productie numai produsul finit deoarece e foarte greu de estimat un pret productie pt cea in curs de executie .De aceea am procedat astfel :
In perioada 04-31.01.2016 am emis bonuri consum pt lucrarile bagate in procesul de productie
601=301si 6021=3021
Deoarece nu s-a finalizat produsul finit la 31.01.2016 lucrarile ramanand in curs de executie nu am mai facut raport de productie ,deci nu voi avea inregistrarea 331=711,acesta urmand sa se faca in luna lui februarie cand se va finaliza si produsul finit facandu-se atunci inregistrarea 711=345
Este corect sa am cheltuiala cu materia prima si auxiliara in ianuarie iar venitul in februarie ?
Este obligatoriu sa am si 331 evidentiat ?

Raspuns: Se poate face calculul pentru produsul finit daca etapele de productie nu presupun faze distincte cu...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 09 Ianuarie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X