Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Primire bonus de la furnizorul din UE. Cum declaram corect in D 390 VIES?

declaratia 390bonusuri valoriceachizitii intracomunitarefurnizori

In randurile de mai jos, analiza noastra se refera la unele achizitii din UE si la faptul ca furnizorul transmite ca pentru realizarea cifrei de afaceri pentru anul 2016 firma are un bonus de sfarsit de an in suma de 100 euro. Acest bonus il primeste in produse, iar pe langa factura se specifica faptul ca acest bonus a fost folosit la aceasta livrare. Factura din ianuarie este in suma de 800 euro care include si aceste produse drept bonus.

Stabilim daca in D390 trebuie sa apara cei 800 de euro aferenta valorii marfii, De asemenea, stabilim daca e corect ca pe receptie sa se inregistreze si bonusul facand urmatoarele note: Daca pe
1. 800 euro la A - achizitii
2. bonusul -100 euro S - achizitii intracomunitare.

In declaratia recapitulativa 390 VIES din luna ianuarie va apare valoarea neta facturata de 800 euro, daca aceasta include si contravaloarea produselor acordate sub forma de "bonus". In schimb, daca valoarea produselor livrate este de 800 euro, iar produsele aferente bonusului de 100 euro apar distinct in factura si diminueaza valoarea produselor livrate "fara bonus", rezultand o valoare neta facturata de 700 euro, atunci in declaratia recapitulativa 390 VIES va fi declarata o achizitie intracomunitara de bunuri de 700 euro.
 
De mentionat ca "bonusurile valorice" reprezinta reduceri de pret care ajusteaza in minus baza impozabila conform art. 287 lit. c din Codul fiscal si pentru care exigibilitatea intervine la momentul acordarii bonusurilor (adica al evidentierii lor intr-o factura) potrivit art. 282 alin. 9 din Codul fiscal. Ele se declara in declaratia recapitulativa aferenta lunii calendaristice in care intervine exigibilitatea ajustarii, respectiv in luna calendaristica in care regularizarea este comunicata clientului, asa cum reiese si din instructiunile de completare a formularului 390.

Prin urmare, se au in vedere doar "bonusurile valorice" intrucat doar ele pot reprezenta reduceri de pret (chiar daca valoarea bonusului este egala cu contravaloarea produselor) care influenteaza suma neta facturata si nu produsele acordate cu titlu gratuit (adica fara nicio valoare).
 

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor
Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
declaratia 390bonusuri valoriceachizitii intracomunitarefurnizori

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 16 Februarie 2017


Votati articolul "Primire bonus de la furnizorul din UE. Cum declaram corect in D 390 VIES?":
Rating:

Nota: 3.75 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Cheltuieli deplasare ONG

Intrebare: Buna ziua,

Imi spuneti va rog cum fac inregistrarea in contabilitatea unei ONG a operatiunii privind cheltuielile cu deplasari datorate unor terti.

Va multumesc,

Raspuns: Si inregistrarea operatiunii privind sumele achitate, tot pentru deplasari? Multumesc mult... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 16 Februarie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 5 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016