Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Scoaterea din evidenta a creantelor prescrise. Ce tratament contabil si fiscal aplicam?

creante prescriseinregistrari contabilescoaterea din evidentacreante

In analiza de mai jos, in soldul contului 4118 avem o creanta din anul 2008 pentru care nu s-a constituit provizion. La o verificare a clientilor s-a constatat ca exista o hotarare de inchidere a procedurii de faliment pentru creanta mentionata din anul 2010. Stabilim in ce masura creanta mai poate fi considerata acum deductibila.

Inregistrarea contabila realizata cu ocazia scoaterii din evidenta a clientilor incerti este:
654 = 4118
 
Creantele aferente clientilor neincasati reprezinta creante prescrise in cazul in care acestea sunt mai vechi de 3 ani si nu s-a facut niciun demers pentru incasarea acestora.
 
Conform art. 25 alin. (4) lit. h) din Codul fiscal, sunt  cheltuieli nedeductibile pierderile inregistrate la scoaterea din evidenta a creantelor, pentru partea neacoperita de provizion, potrivit art. 26, precum si cele inregistrate in alte cazuri decat urmatoarele:

1. punerea in aplicare a unui plan de reorganizare confirmat printr-o sentinta judecatoreasca, in conformitate cu prevederile Legii nr. 85/2014;
2. procedura de faliment a debitorilor a fost inchisa pe baza hotararii judecatoresti;  
3. debitorul a decedat si creanta nu poate fi recuperata de la mostenitori;
4. debitorul este dizolvat, in cazul societatii cu raspundere limitata cu asociat unic, sau lichidat, fara succesor;
5. debitorul inregistreaza dificultati financiare majore care ii afecteaza intreg patrimoniul;

Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG


6. au fost incheiate contracte de asigurare"
 
Asadar, cheltuielile cu scoaterea din evidenta a creantelor reprezentand clienti incerti sunt considerate deductibile la determinarea profitului impozabil numai daca s-a inchis procedura de faliment in baza hotararii judecatoresti.
 
In concluzie, in baza hotararii judecatoresti societate poate considerea deductibila cheltuiala cu scoaterea din evidenta a creantei.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Olteanu

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
creante prescriseinregistrari contabilescoaterea din evidentacreante

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 07 Martie 2017


Votati articolul "Scoaterea din evidenta a creantelor prescrise. Ce tratament contabil si fiscal aplicam?":
Rating:

Nota: 3.1 din 5 din 5 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Stabilirea pretului de productie sau pe servicii, cum se stabileste?

Intrebare: In cazul unei persoane autorizate producator, sau prestari servicii Cum se stabileste pretul unui produs ,sau a unui serviciu. Preturile stabilite se pot modifica? In cazul comerciantilor se face o nota de receptie in care se stabileste pretul de vanzare . In cazul producatorilor , sau prestari servicii , cum se procedeaza ?

Va multumesc

Raspuns: Pretul de vanzare nu este inregistrat la producator ci numai la locul de vanzare a produsului ca si...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 07 Martie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 3 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X