email
Noutati in Codul Fiscal 2020 - 11 Monografii Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Noutati in Codul Fiscal 2020 - 11 Monografii Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.

ONG si indemnizatii membri. Cand platim contributii de somaj? Consultantul ne ajuta sa nu platim amenda!

contributii socialeindemnizatia lunaraindemnizatiicodul fiscalongfederatie

Ati intalnit, desigur, in practica, asociatii care nu plateau contributiile aferente indemnizatiilor pe care le primeau membrii ONG-urilor sau asociatiilor in cauza. Ce se intampla insa dupa o perioada mai mare de timp? Organismele abilitate de control identifica aceste situatii, iar asociatia va trebui sa achite retroactiv sume uriase de bani.

Avem in cazul de mai jos un ONG (federatie a sindicatelor) reprezentat astfel: congres, Consiliul National si birou executiv. Membrii biroului executiv, persoane alese, primesc indemnizatie lunara (nu au contract de munca). Se datoreaza contributie pentru somaj aferenta indemnizatiilor? Daca da, incepand cu ce an se datoreaza?


Contributiile sociale au fost introduse in Codul fiscal, incepand cu 01.01.2011. Potrivit prevederilor art. 296 indice 4 lit. c)  din vechiul Cod fiscal,  baza lunara de calcul al contributiilor sociale individuale obligatorii, in cazul persoanelor prevazute la art. 296 indice 3 lit. a) si b), reprezinta castigul brut realizat din activitati dependente, in tara si in strainatate, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internationale la care Romania este parte, care include si  indemnizatiile din activitati desfasurate ca urmare a unei functii alese in cadrul persoanelor juridice fara scop patrimonial;

La art. 296 indice 16 alin. (4) sunt prevazute exceptiile  de la plata contributiei de asigurari pentru somaj , respectiv:

- nu se datoreaza contributie pe perioada in care raporturile de munca sau de serviciu ale persoanelor care au incheiat astfel de raporturi sunt suspendate potrivit legii, cu exceptia perioadei de incapacitate temporara de munca, in care plata indemnizatiei se suporta de unitate, conform legii, precum si asupra:

- veniturilor in bani si/sau in natura, prevazute la art. 296 indice 4, acordate persoanelor prevazute la art. 296 indice 3 lit. a) si b), care au calitatea de pensionari;

- veniturilor in bani prevazute la art. 296 indice 4 alin. (1) lit. d), e), i), j), l) si n), precum si lit. g), cu exceptia remuneratiilor primite de membrii directoratului;
- compensatiilor acordate, in conditiile legii ori ale contractelor colective sau individuale de munca, persoanelor concediate pentru motive care nu tin de persoana lor sau care, potrivit legii, sunt trecute in rezerva ori in retragere;

- veniturilor realizate de persoanele prevazute la art. 296 indice 3 lit. a) si b), care nu se mai regasesc in raporturi juridice cu persoanele prevazute la art. 296 indice 3 lit. e) si g), dar incaseaza venituri ca urmare a faptului ca au avut incheiate raporturi juridice si respectivele venituri se acorda, potrivit legii, ulterior incetarii raporturilor juridice, cu exceptia sumelor reprezentand salarii, diferente de salarii, venituri asimilate salariilor sau diferente de venituri asimilate salariilor, asupra carora exista obligatia platii contributiei de asigurare pentru somaj stabilite in baza unor hotarari judecatoresti ramase definitive si irevocabile, precum si actualizarea acestora cu indicele de inflatie;
- prestatiilor suportate din bugetul asigurarilor sociale de stat, Fondul national unic pentru asigurari de sanatate, inclusiv cele acordate pentru accidente de munca si boli profesionale;


- veniturilor acordate conform prevederilor legale sub forma de participare a salariatilor la profit;
- sumelor primite de reprezentantii in cadrul consiliilor de administratie, consiliilor consultative si comisiilor constituite conform legii;
- indemnizatiilor de sedinta pentru consilierii locali si judeteni.
 
Dupa cum se observa , nu sunt exceptate de la plata contributiei de asigurari pentru somaj indemnizatii din activitati desfasurate ca urmare a unei functii alese in cadrul persoanelor juridice fara scop patrimonial. Aceste prevederi au fost mentinute pana la abrogarea Codului fiscal.

Potrivit prevederilor art. 185 alin (1) din Legea 227/2015, cu aplicabilitate din 2016 cotribuabilii/platitorii de venit la sistemul de asigurari pentru somaj, prevazuţi la art. 184, datoreaza, dupa caz, contributii de asigurari pentru somaj pentru veniturile din salarii sau asimilate salariilor, definite conform art. 76.
 
Potrivit prevederilor art. 187 alin (1) lit. c) baza lunara de calcul al contributiei individuale de asigurari pentru somaj, in cazul persoanelor fizice care realizeaza venituri din salarii sau asimilate salariilor, reprezinta  indemnizatiile din activitati desfasurate ca urmare a unei functii alese in cadrul persoanelor juridice fara scop patrimonial.
 
La art. 189 sunt prevazute exceptiile de la plata contributiei de asigurari pentru somaj ce NU  include insa, castigurile reprezentand  indemnizatiile realizate  din activitati desfasurate ca urmare a unei functii alese in cadrul persoanelor juridice fara scop patrimonial.

In concluzie asupra acestor venituri asimilate salariilor se datoreaza contributie de asigurari pentru somaj  din 2011 (nu am facut si analiza dinaintea introducerii contributiilor in Codul fiscal).
 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Garofil - Consultant fiscal

 

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
contributii socialeindemnizatia lunaraindemnizatiicodul fiscalongfederatie

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 14 Martie 2017


Votati articolul "ONG si indemnizatii membri. Cand platim contributii de somaj? Consultantul ne ajuta sa nu platim amenda!":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Note contabile-achizitie actiuni straine

Intrebare: As avea nevoie de ajutor in legatura cu monografie contabila pentru urmatoarea situatie: un SRL din Romania contracteaza, si plateste ulterior, actiuni la o societate din Ungaria, de la o persoana fizica nerezidenta. Actiunile nu sunt cotate la bursa si sunt pe permen lung. Totodata as vrea sa stiu daca SRL romanesc are obligatia retinerii de impozit venit persoana fizica nerezidenta, avand in vedere ca valoarea de achizitie a actiunilor este mai mare decat valoarea lor nominala. Actiunile fiind exprimata in valuta, trebuie evaluate?
Va multumesc,
Lukacs Emese

Raspuns: Plata unor actiuni la o SA in alta tara CE care nu este cotata la bursa este tratata ca o...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 14 Martie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 4 + 3 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii articol

Postat de: user
In cazul indemnizatiilor din activitati desfasurate ca urmare a unei functii alese in cadrul persoanelor juridice fara scop patrimonial contributiile sociale cum calculez dupa venit brut in cazul nostru 200 lei sau dupa salariul minim? Multumesc
Data adaugarii: 07-Feb-2018


Subiectele saptamanii

Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2020 - ATENTIE la monografiile contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Noutati in Codul Fiscal 2020 - 11 Monografii Contabile actualizate la zi"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X