Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Plata avans pentru o achizitie intracomunitara. Cum procedam cand se primeste doar factura proforma?

achizitie intracomunitarataxare inversadeclaratie 390factura proforma

In analiza de mai jos, o societate romana, platitoare de TVA, achita contravaloarea unei facturi proforme la sfarsitul lunii aprilie 2017 pentru o firma tot platitoare de TVA in alt stat UE. In luna mai 2017 primeste marfa si mijloacele fixe. Stabilim in ce luna va trebui firma din Romania sa raporteze achizitiile intracomunitare in declaratia D390, cu mentiunea ca nu a primit factura de avans in luna aprilie, ci doar factura proforma. In luna mai 2017 urmeaza sa primeasca factura finala.

Factura proforma nu se inregistreaza in contabilitate, deoarece nu este un document justificativ al operatiunilor economice (cu exceptia ultilizarii pentru accize). Ea are doar un rol informativ, cu privire la viitoarea factura, pentru a putea lua o decizie in acceptarea unei oferte.
Daca ati platitit avansul insa nu ati primit nicio factura de avans, nu aveati obligatia de raporta nimic in decontul de TVA (cod 300) si in declaratia 390, pentru luna respectiva, conform dispozitiilor de la pct. 95 din Normele metodologice date in aplicare pentru art. 319  din Codul fiscal,  redate in continuare:

"95. (1) Persoana impozabila nu are obligatia de a emite facturi conform art. 319 din Codul fiscal pentru avansurile incasate in legatura cu o livrare intracomunitara de bunuri efectuata in conditiile art. 294 alin. (2) din Codul fiscal."

Asadar,  veti efectua  taxarea inversa (4426=4427) si raportarea facturii, in decontul de TVA si in declaratia 390, in  luna emiterii facturii de catre furnizorul intracomunitar, respectiv luna Mai 2017, in cazul dat.
 
Asadar, exigibilitatea TVA intervine la data facturii conform prevederilor de la art. 284 alin. (2) din Codul fiscal sau data emiterii autofacturii.

Astfel in cazul in care pana pe data de 15 a lunii urmatoare, primirii bunurilor,  nu intrati in posesia facturii de la furnizor, trebuie sa emiteti o autofactura, conform prevederilor de la art. 319 alin. (9) din Codul fiscal. Autofactura se emite numai in scopul taxei pe valoarea adaugata.
 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

Venituri si cheltuieli. Ghidul contabilului corect
Venituri si cheltuieli. Ghidul contabilului corect
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator


 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
achizitie intracomunitarataxare inversadeclaratie 390factura proforma

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 25 Mai 2017


Votati articolul "Plata avans pentru o achizitie intracomunitara. Cum procedam cand se primeste doar factura proforma?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Registru de casa doua sume diferite pe factura si chitanta cum procedez

Intrebare: am platit o marfa ramburs, in registrul de casa trec suma inscrisa de pe factura sau chitanta de la curier cu cont colector? de ce suma inscrisa pe factura in chitanta de la curier apare o diferenta de cativa bani? chitanta pentru transport e alta, deci nu are legatura cu asta. cum procedez?

Raspuns: In registrul de casa se trece chitanta dar trebuie sa cereti explicatii pentru diferenta pentru ca...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 25 Mai 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 5 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016