Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Vanzare mijloace fixe complet amortizate catre salariati. Cand nu e obligatorie casa de marcat?

facturavanzari catre salariatimijloace fixecasa de marcat

In randurile de mai jos, analiza noastra face referire la situatia in care firma doreste sa vanda cu factura catre salariati anumite mijloace fixe care nu mai sunt folosite in activitatea companiei si sunt amortizate integral.  Vom vedea daca mai este in vigoare prevederea conform careia incasarea contravalorii unei facturi de la persoana fizica trebuie sa se faca prin casa de marcat si nu prin intermediul chitantei, precum si daca alternativa este sa se faca plata prin virament bancar.

Vanzarea unor mijloace fixe integral amortizate si nefolosite catre proprii salariati reprezinta o operatiune ocazionala pentru societatea respectiva.
 
In masura in care o livrare de bunuri catre persoane fizice are loc cu caracter ocazional, dupa cum se prevede la art. 4 din Normele metodologice de aplicare aprobate prin HG 479/2003, republicata operatiunea nu intra sub incidenta OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare,. 

Astfel, in aceste norme se precizezaza ca prin livrari de bunuri cu amanuntul si prestari de servicii direct catre populatie se inteleg acele activitati desfasurate cu caracter permanent. Nu intra in aceasta categorie eventualele livrari de bunuri si prestari de servicii direct catre persoane fizice efectuate intamplator de catre agentii economici, altii decat comerciantii cu amanuntul.
 
Daca firma efectueaza si alte livrari de bunuri catre diverse persoane fizice, inclusiv salariatiii proprii, caz in care operatiunile nu mai pot fi considerate ocazionale, iar incasarea se face in numerar, atunci este obligatorie utilizarea aparatelor electronice fiscale dupa cum se prevede la art. 1 alin. 1 si 2 din OUG 28/1999.


 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist

Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018
Contabilitatea microintreprinderilor
Contabilitatea microintreprinderilor

 

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
facturavanzari catre salariatimijloace fixecasa de marcat

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 06 Iulie 2017


Votati articolul "Vanzare mijloace fixe complet amortizate catre salariati. Cand nu e obligatorie casa de marcat?":
Rating:

Nota: 3 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Pensii facultative

Intrebare: Pentru deducerea contributiei din venitul realizat de angajat este obligatoriu ca plata sa fie facuta de societate sau poate plati direct angajatul? Aduce dovada platii si, pe baza ei, se deduce cheltuiala cu pensia facultativa, reducandu-se astfel baza de impozitare, respectiv impozitul datorat de salariat.

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Raspuns: Pensia pilon III se retine pe statul de salarii. Contributiile la pensiile facultative se pot plati...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 06 Iulie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X