Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Prestari servicii. Cand apare obligatia de a emite o factura?

prestari serviciiOMFP 2634/2015facturareinregistrari contabile

Va prezentam, prin cele de mai jos, cazul unei firme care are un contract de prestari servicii IT cu un partener din UE platitor de TVA. In contract este prevazut ca beneficiarul prestarii de servicii completeaza o nota de credit emisa in baza decontului intocmit de prestator pentru serviciile prestate. Trimite nota de credit executantului spre a fi inregistrata in contabilitate si pe baza caruia beneficiarul efectueaza plata si deoarece plata se face prin nota de credit. 

Executantul nu emite facturi pentru serviciile prestate. Vom vedea daca prestatorul nu mai face factura, precum si in ce mod isi inregistreaza in contabilitate veniturile realizate.

Societatea care presteaza serviciile are obligatia de a emite o factura pentru serviciile prestate conform art. 319 din Codul fiscal. 

Conform alin. (1) al acestui articol, in sensul Titlului VII din Codul fiscal, sunt considerate facturi documentele sau mesajele pe suport hartie ori in format electronic, daca acestea indeplinesc conditiile stabilite in acest articol. 
 
Conform Normelor generale de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile aprobate prin OMFP 2634/2015 factura este document justificativ care sta la baza inregistrarii in contabilitate a operatiunilor economice. 

Pentru operatiunile economice pentru care, conform prevederilor Codului fiscal, nu exista obligatia intocmirii facturii, inregistrarea in contabilitate a acestora se efectueaza pe baza contractelor incheiate intre parti si a documentelor financiar- contabile sau bancare care sa ateste acele operatiuni, cum sunt: aviz de insotire a marfii, chitanta, dispozitie de plata/incasare, extras de cont bancar, nota de contabilitate etc., dupa caz. Toate operatiunile privind factura (intocmire, utilizare, arhivare, corectare, reconstituire) se efectueaza conform prevederilor Codului fiscal si ale Normelor metodologice de aplicare a acestuia. 
 
Astfel, daca indeplineste conditiile prevazute de art. 319 din Codul fiscal si contine informatiile obligatorii prevazute la alin. (20) al acestui articol acest document este considerat factura si document justificativ pentru inregistrarea in contabilitate a operatiunilor efectuate.



Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Dumitrescu - Economist

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018




 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
prestari serviciiOMFP 2634/2015facturareinregistrari contabile

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 01 Septembrie 2017


Votati articolul "Prestari servicii. Cand apare obligatia de a emite o factura?":
Rating:

Nota: 2.5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Licentiata in contabilitate

Intrebare: Buna ziua,sunt licentiata in contabilitate si am o experienta de 5 ani in domeniu,iar dorinta mea este sa imi infiintez un pfa cu obiectul de activitate contabilitate,dar din cate stiu pot tine evidenta si semna bilantul doar la firmele cu cifra de afaceri pana in 35.000 euro,dar daca as dori sa am si firme cu cifra de afaceri mai mare si eu ca pfa inchei un contract cu un expert contabil pentru vizarea bilantului procedez corect?

Raspuns: Multumesc frumos pentru raspunsul prompt.... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 01 Septembrie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016