Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Ajustare TVA la solicitarea iesirii din evidenta platitorilor de TVA. Cum veti proceda?

ajustare TVAplatitor de tvatva la achizitiedecont

Aducem informatii suplimentare privind ajustarea TVA-ului in anumite conditii. Astfel, luam ca exemplu o societate comerciala de servicii platitoare de TVA. Cifra de afaceri este sub 65.000 euro. In gestiunea societatii exista cateva active la care a fost dedus TVA la achizitie in cota de 50% - masini. Vom vedea care este procedura in cazul in care dorim sa iesim din categoria platitorilor de TVA si daca este necesara o recalculare pentru TVA dedus.

Iata raspunsul specialistului:

Puteti solicita scoaterea din evienta platitorilor de TVA conform prevederilor art. 310, alin. (7) din Codul fiscal:

" (7) Persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA conform art. 316 care in cursul anului calendaristic precedent nu depaseste plafonul de scutire prevazut la alin. (1) poate solicita scoaterea din evidenta persoanelor inregistrate in scopuri de TVA conform art. 316, in vederea aplicarii regimului special de scutire, cu conditia ca la data solicitarii sa nu fi depasit plafonul de scutire pentru anul in curs. Solicitarea se poate depune la organele fiscale competente intre data de 1 si 10 a fiecarei luni urmatoare perioadei fiscale aplicate de persoana impozabila, in conformitate cu prevederile art. 322. Anularea va fi valabila de la data comunicarii deciziei privind anularea inregistrarii in scopuri de TVA.

Organele fiscale competente au obligatia de a solutiona solicitarile de scoatere a persoanelor impozabile din evidenta persoanelor inregistrate in scopuri de TVA cel tarziu pana la finele lunii in care a fost depusa solicitarea. Pana la comunicarea deciziei de anulare a inregistrarii in scopuri de TVA, persoanei impozabile ii revin toate drepturile si obligatiile persoanelor inregistrate in scopuri de TVA conform art. 316 . Persoana impozabila care a solicitat scoaterea din evidenta are obligatia sa depuna ultimul decont de taxa prevazut la art. 323 , indiferent de perioada fiscala aplicata conform art. 322 , pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care a fost comunicata decizia de anulare a inregistrarii in scopuri de TVA. In ultimul decont de taxa depus, persoanele impozabile au obligatia sa evidentieze valoarea rezultata ca urmare a efectuarii tuturor ajustarilor de taxa, conform prezentului titlu."

Ajustarile despre care se pomeneste la alin. (7) sunt explicate in Normele metodologice de aplicare a acestui articol:

“(7) Persoana impozabila care solicita scoaterea din evidenta persoanelor inregistrate in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal in vederea aplicarii regimului special de scutire are obligatia sa ajusteze taxa deductibila aferenta:

a) bunurilor aflate in stoc, serviciilor neutilizate si activelor corporale fixe in curs de executie, constatate pe baza de inventariere, in momentul trecerii la regimul de scutire, in conformitate cu prevederile art. 270 alin. (4) lit. c) si art. 304 din Codul fiscal;

b) bunurilor de capital pentru care perioada de ajustare a deducerii nu a expirat, aflate in proprietatea sa in momentul trecerii la regimul de scutire, in conformitate cu prevederile art. 305 din Codul fiscal;

c) activelor corporale fixe care pana la data de 31 decembrie 2015 nu erau considerate bunuri de capital, care au fost fabricate sau achizitionate pana la 1 ianuarie 2016 si care nu sunt complet amortizate la momentul trecerii la regimul de scutire, in conformitate cu prevederile art. 306 din Codul fiscal;

d) achizitiilor de bunuri si servicii care urmeaza a fi obtinute, respectiv pentru care exigibilitatea de taxa a intervenit conform art. 282 alin. (2) lit. a) si b) din Codul fiscal inainte de data anularii calitatii de persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal si al caror fapt generator de taxa, respectiv livrarea/prestarea, are loc dupa aceasta data. 
(8) Valoarea rezultata ca urmare a efectuarii ajustarilor de taxa conform alin. (7) se evidentiaza in ultimul decont de taxa sau, dupa caz, in declaratia prevazuta la art. 324 alin. (9) din Codul fiscal. In situatia in care organele de inspectie fiscala constata ca persoana impozabila nu a evidentiat corect sau nu a efectuat ajustarile de taxa prevazute la alin. (7), acestea vor stabili valoarea corecta a ajustarilor de taxa si, dupa caz, vor solicita plata ori vor dispune restituirea taxei rezultate ca urmare a ajustarii."

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili


 
Veti realiza deci un inventar al bunurilor aflate in stoc si pentru care s-a dedus TVA la achizitie. Veti analiza apoi daca bunurile: masinile, calculatoarele si mobilierul se afla inca in perioada de ajustare de 5 ani prevazuta la art. 305 din Codul fiscal.
 
Perioada de ajustare incepe, conform alin. (3), de la data de 1 ianuarie a anului in care bunurile au fost achizitionate sau fabricate.

Daca bunurile se afla inca in perioada de ajustare se vor aplica prevederile alin. (5), litera a) pentru ca, iesind de la TVA, bunurile vor fi utilizate in operatiuni care nu dau drept de deducere a taxei (situatia prevazuta la alin. (4), litera a)).
 
Ajustarea taxei se inregistreaza in contabilitate prin formula 635 = 4426 si se rapoarteaza in ulimul decont de TVA la randul 33. 

In cazul in care perioada de ajustare de 5 ani s-a incheiat nu mai aveti nicio obligatie de ajustare a TVA deduse la achizitie.

De asemenea, conform alin. (9) si Normelor sale de aplicare “(4) In sensul art. 305 alin. (9) din Codul fiscal, nu se efectueaza ajustarea taxei deductibile aferente bunurilor de capital in situatia in care suma care ar rezulta ca urmare a fiecarei ajustari aferente unui bun de capital, efectuata in situatiile prevazute la art. 305 alin. (4) lit. a) - d) din Codul fiscal, este mai mica de 1.000 lei."


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Anca Ivanov - Expert contabil

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
ajustare TVAplatitor de tvatva la achizitiedecont

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 05 Septembrie 2017


Votati articolul "Ajustare TVA la solicitarea iesirii din evidenta platitorilor de TVA. Cum veti proceda?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Dosar de asigurat la CASA DE SANATATE BUC

Intrebare: Buna ziua
Am o problema cu care ma confrunt si nu stiu ce sa fac...........
Am o verisoara care a muncit In Germania 20 ani. In urma unui accident a fost pensionat pe caz de boala.
S-a mutat definit in Romania si doreste sa fie luata in evidenta de un medic de familie.Insa ea nu este asigurata la CASA DE SANATATE.
Cum se procedeaza ,ptr ca am intrebat si nimeni nu stie............
La CASA DE SANATATE , nu ma lamureste nimeni..........
Multumesc ptr intelegere - daca se poate un raspuns urgent

Raspuns: Trebuie sa mergeti la casa de sanatate pentru achitarea contributiilor aferente perioadei cat...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 05 Septembrie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 3 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016