Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Cadouri acordate salariatilor. Care este tratamentul fiscal?

Cadouri acordate salariatilor. Care este tratamentul fiscal?
cod fiscaltratament fiscalimpozit pe venit

Prezentam astazi cazul unei societati care decide sa prevada in contractul colectiv de munca acordarea catre salariati a unor cadouri in bunuri (nu tichete cadou), eventual limitate la suma de 150 lei/cadou. Vom afla in continuare care este tratamentul fiscal din punctul de vedere al impozitului pe venit, al contributiilor sociale si al impozitului pe profit.

Dilema este urmatoarea: daca aceste cadouri sunt supuse atat impozitului pe venit, cat si contributiilor sociale, valoarea lor reprezinta un avantaj de natura salariala. Aceasta cheltuiala este inregistrata in contul 641 "Cheltuieli cu salariile personalului" care este deductibila fiscal. Cum trebuie tratate din punct de vedere al impozitului pe profit aceste cheltuieli?


Iata raspunsul specialistului!


Conform art. 25 alin.  (2) din Codul fiscal cheltuielile cu salariile si cele asimilate salariilor astfel cum sunt definite potrivit titlului IV sunt cheltuieli deductibile pentru determinarea rezultatului fiscal, cu exceptia celor reglementate la alin. (3) si (4).
Astfel, sunt deductibile integral doar cheltuielile cu salariile si asimilate salariilor care nu se regasesc la alin. (3) sau (4) al art. 25 din Codul fiscal.
 
Conform art. 25 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal, cheltuielile sociale sunt deductibile in limita unei cote de pana la 5%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Codului muncii. Intra sub incidenta acestei limite urmatoarele:

1. ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru proteze, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii, ajutorarea copiilor din scoli si centre de plasament;
2. cheltuielile pentru functionarea corespunzatoare a unor unitati aflate in administrarea contribuabililor, precum: crese, gradinite, scoli, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, camine de nefamilisti si altele asemenea;

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator
Venituri si cheltuieli. Ghidul contabilului corect
Venituri si cheltuieli. Ghidul contabilului corect
Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018


3. cheltuielile reprezentand: cadouri in bani sau in natura, inclusiv tichete cadou oferite salariatilor si copiilor minori ai acestora, servicii de sanatate acordate in cazul bolilor profesionale si al accidentelor de munca pana la internarea intr-o unitate sanitara, tichete de cresa acordate de angajator in conformitate cu legislatia in vigoare, contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, acordate de angajator pentru salariatii proprii si membrii lor de familie, precum si contributia la fondurile de interventie ale asociatiilor profesionale ale minerilor;
4. alte cheltuieli cu caracter social efectuate in baza contractului colectiv de munca sau a unui regulament intern;
 
Asadar, cheltuielile reprezentand cadouri in natura oferite salariatilor si copiilor minori ai acestora nu merg pe regula de deductibilitate de la art. 25 alin. (2) din Codul fiscal intrucat se regasesc la art. 25 alin. (3). Ca atare, aceste cheltuieli sunt cheltuieli sociale deductibile in limita de 5%.
 
Concluzionand, cadourile acordate salariatilor cu ocazia zilei de 1 mai, indiferent de valoare:

-  intra in baza de calcul a impozitului pe veniturile din salarii si contributiilor obligatorii intrucat nu se regasesc printre ocaziile mentionate la art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal si art. 142, si
- sunt cheltuieli deductibile limitat la determinarea impozitului pe profit, in limita de la art. 25 alin. (3) lit.b) din Codul fiscal.


Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Irina Dumitrescu – Economist.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cod fiscaltratament fiscalimpozit pe venit

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 05 Aprilie 2018


Votati articolul "Cadouri acordate salariatilor. Care este tratamentul fiscal?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Decizie si plata spor de vechime pt. luna iul.2016

Intrebare: Buna ziua !

O problema ce tine de atributiile salariatului de la Resurse Umane:
- la data de 01.07.20016 un coleg a trecut la o alta transa de vechime
- salariatul de la Resurse Umane a uitat sa aduca acest fapt directorului
printr-un Referat de specialitate si sa ceara emiterea unei Decizii in
sensul acordarii in plus a unui spor de vechime de 5% la salariu

1. - acest spor am inteles ca urma sa se acorde
imediat cu luna urmatoare, adica incepand cu luna 08.2016,
iar la salariul de pe data de 10.08.2016 - salariatul trebuia sa primeasca salariul marit ?
2. - daca acest spor s-a omis sa se dea la salariul din data de 10.08.2016,
cum se procedeaza ?
2.1. - Se mai face Referat si Decizie si se acorda acest drept salarial din urma ?
.... stiu ca nu se poate da o Decizie pentru un drept retroactiv ....
Sau
2.2. - pentru luna iulie 2016, adica pentru banii neplatiti
se va face o Rectificativa, urmand ca pentru luna august
sa i se dea normal acest spor si dreptul salarial aferent, in plus ?
... si se mentioneaza acest lucru in Decizie ?
sau se dau banii pentru spor pentru iulie 2016/diferenta de bani asa,
iar in Decizie se scrie doar pentru dreptul la zi ce i se acorda ?

Raspuns: Dar în mod normal ar fi trebuit ca imputat iassă se salariatului de la R.U.... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 05 Aprilie 2018 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 1 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016