Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Incasari in numerar. Cum se aplica Legea 70/2015?

Incasari in numerar. Cum se aplica Legea 70/2015?
plafonfacturanumerarfurnizori

Vom dezbate astazi un studiu de caz legat de modul in care se aplica Legea 70/2015 pentru întărirea disciplinei financiare privind operaţiunile de încasări i plăţi în numerar i pentru modificarea i completarea OUG nr. 193/2002 - introducerea sistemelor moderne de plată.

Spre exemplu, in cazul unei facturi a carei valoare este de 7.000, cand exista o incasare in numerar de 5.000, poate fi si ea la randul ei fractionata in doua sau mai multe chitante (diferenta de 2.000 este incasata prin banca)?
 


Cum se aplica Legea 70/2015: raspunsul specialistului


Da, desigur, suma de 5.000 care poate fi incasata numerar din valoarea facturii (7.000 lei) poate fi fractionata, respectiv incasata in mai multe transe.

La art. 1 alin. (1), si  art. 3 alin. (1)- (3) din Legea nr. 70/2015,cu modificarile si completarile ulterioare, se prevede ca:

"Art. 1

(1)Operatiunile de incasari si plati efectuate de persoane juridice, persoane fizice autorizate, intreprinderi individuale, intreprinderi familiale, liber profesionisti, persoane fizice care desfasoara activitati in mod independent, asocieri si alte entitati cu sau fara personalitate juridica de la/catre oricare dintre aceste categorii de persoane se vor realiza numai prin instrumente de plata fara numerar, definite potrivit legii.

Art. 3

(1)Prin exceptie de la prevederile art. 1 alin. (1) se pot efectua operatiuni de incasari si plati in numerar, in urmatoarele conditii:

Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor
Venituri si cheltuieli. Ghidul contabilului corect
Venituri si cheltuieli. Ghidul contabilului corect

a)incasari de la persoanele prevazute la art. 1 alin. (1), in limita unui plafon zilnic de 5.000 lei de la o persoana;

(2)Sunt interzise incasarile fragmentate in numerar de la beneficiari pentru facturile a caror valoare este mai mare de 5.000 lei si, respectiv, de 10.000 lei, in cazul magazinelor de tipul cash and carry), precum si fragmentarea facturilor pentru o livrare de bunuri sau o prestare de servicii a caror valoare este mai mare de 5.000 lei, respectiv de 10.000 lei.

(3)Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre furnizorii de bunuri si servicii pentru facturile a caror valoare este mai mare de 5.000 lei si, respectiv, de 10.000 lei, catre magazinele de tipul cash and carry. Persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) pot achita facturile cu valori care depasesc plafonul de 5.000 lei, catre furnizorii de bunuri si servicii, respectiv de 10.000 lei, catre magazinele de tipul cash and carry, astfel: 5.000 lei/10.000 lei in numerar, suma care depaseste acest plafon putand fi achitata numai prin instrumente de plata fara numerar.

 

Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
plafonfacturanumerarfurnizori

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 18 Iunie 2018


Votati articolul "Incasari in numerar. Cum se aplica Legea 70/2015?":
Rating:

Nota: 3.71 din 5 din 7 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Declaratia 101 pentru 2016 trebuie depusa si de asociatiile proprietari

Intrebare: Conform ultimelor modificari, pentru anul 2016 si asociatiile de proprietary trebuie sa depuna declaratia 101, dar aceste asociatii sunt non profit si doar in situatia in care veniturile economice obtinute nu sunt folosite pentru confortul asociatiei, atunci reprezinta profit si se impoziteaza.
In cazul asociatiilor care nu au obtinut si nu vor obtine venituri economice, inregistrarea ca platitor de impozit pe profit trebuie facuta prin decl.010, altfel declaratia 101 nu se poate inregistra. Care este procedura corecta de inregistrare si care este termenul de depunere?

Raspuns: Ba da, inregistrarea trebuie facuta de la data cand primesc CIF de la AFP-Asociatiile de proprietary...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 18 Iunie 2018 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 5 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii articol

Postat de: user
Buna ziua, cum adica se pot fragmenta platile in numerar la o factura mai mare de 5000 lei?cand in legea nr.70/2015 scrie foarte clar (chiar in exemplul dvs.)\"Sunt interzise incasarile fragmentate in numerar de la beneficiari pentru facturile a caror valoare este mai mare de 5.000 lei \" cred ca este gresit raspunsul dnei Dana Hristu
Data adaugarii: 19-Iun-2018

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016