Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Veniturile din investitii. Ce obligatii declarative sunt?

Veniturile din investitii. Ce obligatii declarative sunt?
dividendedeclaratia unicacass

Analizam un caz care prezinta repartizarea profitului din anii 2012 – 2013 in dividende in anul 2016 in baza AGA, in suma de peste 650.000 lei. A fost declarat in D100 pana in data de 25 ianuarie 2017 impozitul pe dividende de 5% si a fost platit pana pe 25.01.2017 si a declarat pe 28.02.2017 in D205 dividendele brute impozit pe asociatii.

 In anul 2017 s-a platit prin banca suma de 250.000 lei si in anul 2018 in suma de 300.000 lei. Asociatii trebuie sa declare in declaratia unica dividendele nete ridicate in 2017-2018 si sa plateasca CASS in avans in vedere ca au peste 12 salarii minime? Asociatii sunt salariatii cu norma partiala de 6 ore/8 ore si in anul 2016-2017-2018.


Iata raspunsul specialistului!

Potrivit noilor prevederi ale Codului fiscal in forma modificata de OUG 18/2018 si OUG 25/2018, persoanele fizice care realizeaza venituri din activitati independente, din drepturi de proprietate intelectuala, din asocierea cu o persoana juridica, contribuabil potrivit prevederilor Titlului II, Titlului III sau Legii 170/2016, din cedarea folosintei bunurilor, din activitati agricole, din investitii si din alte surse, prevazute la art. 155 alin. (1) lit. b) - h) din Codul fiscal, din una sau mai multe surse si/sau categorii de venituri, datoreaza CASS, daca estimeaza pentru anul curent 2018 venituri a caror valoare cumulata este cel putin egala cu 12 salarii minime brute pe tara, in vigoare la termenul de depunere a declaratiei unice prevazute la art. 120 din Codul fiscal.
 
Incadrarea in acest plafon anual de cel putin 12 salarii minime brute pe tara se efectueaza prin cumularea veniturilor prevazute la art. 155 alin. (1) lit. b) - h) din Codul fiscal enumerate mai sus, in mod particular in cazul veniturilor din dividende luandu-se in calcul sumele incasate.
 
Prin OUG 18/2018 a fost astfel modificat art.170 din Codul fiscal care prevedea ca incadrarea in plafonul anual de 12 salarii de baza minime brute pe tara se efectueaza prin insumarea veniturilor anuale realizate in anul fiscal precedent, astfel ca veniturile din dividende incasate in anul 2017 nu mai influenteaza CASS datorata pentru anul 2018.
 
De asemenea, pentru veniturile aferente perioadelor anterioare anului fiscal 2018, contributiile sociale obligatorii sunt cele in vigoare in perioada careia ii sunt aferente veniturile, iar pentru regularizarea CASS sunt aplicabile reglementarile legale in vigoare in respectiva perioada. Temeiul legal il reprezinta art. II alin. (5) din OUG 18/2018.
 

Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018


Avand in vedere prevederile art.176 alin. (2) din Codul fiscal in vigoare pentru anii 2016 si 2017, pentru persoanele fizice care realizeaza venituri din dividende, baza lunara de calcul al CASS reprezinta totalul veniturilor brute din dividende, in bani sau in natura, distribuite de persoanele juridice, realizate in cursul anului fiscal precedent, raportat la cele 12 luni ale anului. Pct. 17^1 din Normele metodologice pentru aplicarea art.176 alin. (2) din Codul fiscal introdus prin HG 284/2017, precizeaza ca veniturile din dividende, in bani sau in natura, care constituie baza lunara de calcul al CASS sunt dividendele brute distribuite, indiferent daca acestea au fost platite sau nu de catre persoanele juridice in cursul anului fiscal precedent, potrivit legii.
 
Norma tranzitorie prevazuta de art. II alin. (5) din OUG 18/2018 se aplica cu prioritate in raport cu prevederea cuprinsa in actul normativ in care este cuprinsa, aceasta pronuntand solutii pentru clarificarea raporturilor juridice intervenite in perioada de reglementare.
 
In conditiile in care potrivit solutiei cuprinse in dispozitiile finale si tranzitorii ale art. II alin. (5) din OUG 18/2018 se impune aplicarea regimului de impozitare aferent anului realizarii, o solutie de luare in calcul in stabilirea plafonului ar conduce la stabilirea CASS atat pentru anul realizarii, cat si pentru anul 2018. O astfel de interpretare nu poate fi admisa, in opinia noastra, deoarece ar conduce la inaplicarea normei tranzitorii insasi si stabilirea de obligatii fiscale asupra aceleasi sume pentru ani diferiti. 
 
In aceste conditii pentru veniturile de natura celor analizate aferente perioadelor anterioare anului fiscal 2018 nu se depune Declaratia unica pentru CASS.


 

Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Dani Cucu - Consultant fiscal.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
dividendedeclaratia unicacass

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 10 August 2018


Votati articolul "Veniturile din investitii. Ce obligatii declarative sunt?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

TVA la servicii prestate din Romania unui stat din UE nevalidat pe VIES

Intrebare: Societatea din Romania inregistrata in scop de TVA, inscrisa in ROI, presteaza servicii unei societati din Spania nevalidata pe VIES, constand in gasirea de clienti in Romania carora socoetatea din Spania sa le vanda materiale.Serviciile prestate sunt lunare incepand cu februarie 2014.
Am primit INFORMACIN DE LA PRESENTACIN DE LA DECLARACIN prin care societatea spaniola solicita inregistrarea in ROI in noiembrie 2013.
Conform normelor art.133(13)(9)b:
Dacă nu dispune de informaţii contrare, prestatorul poate considera că un client stabilit n Comunitate are statutul de persoană impozabilă:
b) atunci cnd beneficiarul nu a primit ncă un cod individual de nregistrare n scopuri de TVA, nsă l informează pe prestator că a depus o cerere n acest sens, şi dacă prestatorul obţine orice altă dovadă care demonstrează că clientul este o persoană impozabilă sau o persoană juridică neimpozabilă care trebuie să fie nregistrată n scopuri de TVA, precum şi dacă efectuează o verificare la un nivel rezonabil a exactităţii informaţiilor furnizate de client, pe baza procedurilor de securitate comerciale normale, cum ar fi cele legate de verificarea identităţii ori a plăţii.
Dacă nu dispune de informaţii contrare, prestatorul poate considera că un client stabilit n Comunitate are statutul de persoană neimpozabilă atunci cnd demonstrează că acel client nu i-a comunicat codul său individual de nregistrare n scopuri de TVA, aplicndu-se celelalte reguli prevăzute de art. 133 din Codul fiscal, n funcţie de natura serviciului.

Facturile au fost intocmite fara TVA ,conform regulii gererale B2B, fiind considerate prestare intracomunitara de servicii si incasate integral.

Am considerat faptul ca au fost incasate integral ca fiind "verificarea platii".

Cum trebuie procedat in aceasta situatie pentru a fii corect si legal?




Raspuns: Serviciile prestate de firma romana sunt considerate servicii intracomunitare si se supun regulilor...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 10 August 2018 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 5 + 5 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016