Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Split TVA. Cum se face transferul sumelor din contul de TVA?

Split TVA. Cum se face transferul sumelor din contul de TVA?
cont tvaanafformularul 310

Dezbatem mai jos un studiu de caz ce are ca tema principala procedura prin care se face transferul sumelor din contul de TVA. Pentru a clarifica situatia, luam drept exemplu o societate care aplica split TVA si care deschide cont special de TVA. Pana sa incaseze de la clienti, firma alimenteaza contul cu 5.000 lei pentru plata TVA aferenta utilitatilor. Dupa aceea, in contul de TVA intra constant incasarile de la clienti din care isi poate onora datoriile catre furnizori.

Expertul nostru ne lamureste in ce conditii poate transfera societatea cei 5.000 lei din contul de TVA in contul curent si daca are vreo obligatie fiscala.

 

Transferul banilor din contul de TVA: raspunsul specialistului

 

Potrivit art 9 alin 1 lit h din OG 23/2017 privind plata defalcate a TVA:
 Conturile de TVA se debiteaza cu:
,,(….)
h) sume transferate în contul curent al titularului deschis la aceeasi instituție de credit sau in contul de disponibil distinct deschis la aceeasi unitate a Trezoreriei Statului, dupa caz, in limita sumelor prevazute la art. 8 lit. d)’’.

La art 8 lit d din OG 23/2017 sunt prevazute ,, sume transferate din contul curent al titularului deschis la aceeasi institutie de credit sau din contul de disponibil distinct deschis la aceeasi unitate a Trezoreriei Statului, dupa caz’’.

Asadar, se poate efectua transferul din contul de TVA in contul curent in limita celor 5.000 lei care au alimentat initial contul de TVA al societatii, fara ca societatea sa aiba vreo obligatie fiscala.

 Legea nr. 275/2017 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 23/2017 privind plata defalcata a TVA, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1036 din 28 decembrie 2017 a abrogat art 12 din OG 23/2017 privind plata defalcate a TVA care prevedea urmatoarele:

Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor



,,Transferurile prevazute la art. 9 alin. (1) lit. e), g), h), j), k) si l) se efectueaza in urma verificarii efectuate de organul fiscal. Structura competenta, procedura si conditiile de aprobare a transferului se aproba prin ordin al presedintelui ANAF. Transferul se aproba de catre ANAF in termen de maximum 3 zile lucratoare de la depunerea cererii.’’

Prin abrogarea acestui articol, transferul prevazut la art 9 alin 1 lit h nu se mai face prin cerere adresata organului fiscal utilizand formularul 310.

De mentionat ca organele de inspectie fiscala cu ocazia controalelor efectuate (inopinate sau de fond) vor verifica modul de transfer al sumelor din contul de TVA, iar in caz de nerespectare a prevederilor OG 23/2017 vor aplica sanctiunile prevazute la art 19 alin 1 lit i si j din ordonanta:
,,i) contraventia prevazuta la art. 18 lit. j), cu o penalitate de 0,06% pe zi din suma debitata eronat, incepand cu ziua debitarii eronate pana la data corectarii prin reintregirea sumei debitate eronat, dar nu mai mult de 30 de zile lucratoare de la data debitarii eronate;

Contraventia prevazuta la lit j: debitarea contului de TVA de catre titular cu alte sume decat cele prevazute la art. 9 alin. (1), daca nu se reintregeste suma debitata eronat in termen de 7 zile lucratoare de la data debitarii eronate, fara a depasi 30 de zile lucratoare de la data debitarii eronate;

j) contraventia prevazuta la art. 18 lit. k), cu o amenda egala cu 50% din suma reprezentand TVA debitata eronat.’’

Contraventia prevazuta la lit k: debitarea contului de TVA de catre titular cu alte sume decat cele prevazute la art. 9 alin. (1), daca nu se reintregeste suma debitata eronat in termen de 30 zile lucratoare de la data debitarii eronate.

 

 

Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Ionut Jinga - consultant fiscal.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cont tvaanafformularul 310

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 20 August 2018


Votati articolul "Split TVA. Cum se face transferul sumelor din contul de TVA?":
Rating:

Nota: 4.75 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Contract nelegal si plati nelegale

Intrebare: Buna seara !

Astazi, jurista institutiei noastre publice l-a sesizat in scris pe noul director
despre nelegalitatea achiziţiei unui Contract de servicii.

Contractul a fost incheiat si semnat de fostul director al institutiei noastre.
Durata Contractului : 01.07.2016 + 24 de luni.

Noul director al institutiei noastre a inceput activitatea de la data de 18.12.2016.

Insa, fata de cele prezentate,
Acesta i-a raspus juristului in scris ca:
"Nu vizeaza perioada mea manageriala". ?!?

Si totusi, odata ce Contractul se deruleaza si in mandatul sau,
noul director al institutiei noastre nu raspunde ?

Nu trebuie sa ia nici o masura ?

Daca acel Contract nu a fost achizitionat in mod legal,
daca si noul director efectueaza plati lunare pentru Facturi emise inbaza Contractului nelegal,
acest lucru nu inseamna ca si o asemenea plata este nelegala si
se va imputa si noului director ca nu a luat nici o masura de legalitate ?

Din Raspuns, se intelege ca noul director isi asuma sau nu raspunderea ?
sau ca alege sa nu ia nic o masura ?

Ce ar trebui sa faca juristul in asemenea caz ?
Ce sa ii raspunda la un asemenea raspuns ?

Va rog sa ne ajutati cu niste sfaturi.

Raspuns: Nu am avut in vedere cercetarea ci doar o ancheta interna prin care sa se stabileasca responsabilii,...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 20 August 2018 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 3 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016