Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Servicii prestate catre persoane juridice. Este obligatorie instalarea unui POS?

Servicii prestate catre persoane juridice. Este obligatorie instalarea unui POS?
noile case de marcatoperatiuni intracomunitarepos

Dotarea cu noile case de marcat electronice prezinta numeroase necunoscute in continuare. Spre exemplu, in cazul in care o firma nu presteaza servicii catre persoane fizice, ci are operatiuni numai prin banca, este obligatorie instalarea unui POS? Dar in cazul unui SRL care are doar operatiuni intracomunitare?

 

Iata raspunsul specialistului!


Potrivit pct 2 din Legea nr. 191/2018 pentru modificarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plata, in vigoare de la 27 iulie 2018:

,,Persoanele juridice care desfasoara activitati de comert cu amanuntul si cu ridicata, asa cum acestea sunt definite de Ordonanta Guvernului nr. 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care desfasoara activitati de prestari de servicii, care realizeaza anual o cifra de afaceri mai mare de 50.000 euro in echivalent lei, au obligatia sa accepte ca mijloc de plata si cardurile de debit, si cardurile de credit prin intermediul unui terminal POS si/sau al altor solutii moderne de acceptare. Prin activitatea de prestari de servicii, in sensul prezentului alineat, se intelege operatiunea definita la art. 271 alin. (1) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare’’.
 
Asadar, daca societatea dumneavoastra desfasoara activitati de comert cu ridicata sau presteaza servicii catre persoane juridice(chiar daca nu desfasoara activitati de comert cu amanuntul sau prestari de servicii catre persoane fizice), iar cifra de afaceri anuala este mai mare de 50.000 euro, are obligatia sa se doteze cu terminal POS pentru acceptarea ca mijloc de plata cardurile de debit /credit.
 
Prin activitatea de prestari de servicii, in sensul prezentului alineat, se intelege operatiunea definita la art. 271 alin. (1) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare (,,Se considera prestare de servicii orice operatiune care nu constituie livrare de bunuri, asa cum este definita la art. 270 din Codul fiscal’’).

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor
Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control
Contabilitatea microintreprinderilor
Contabilitatea microintreprinderilor


 
In concluzie, daca cifra de afaceri anuala este mai mare de 50.000 euro, societatea este obligata sa se doteze cu terminal POS in vederea aceptarii ca mijloc de plata cardurile de debit/credit.
 
Operatiunile intracomunitare nu sunt exceptate de la aceasta obligatie, desi riscul folosirii de catre beneficiarii serviciilor a cardurilor ca mijloc de plata este unul foarte mic.
 
Conform art 3 alin (1) lit e coroborat cu art 3 alin (2) lit a din Ordonanta de urgenta nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plata, cu modificarile si completarile ulterioare, refuzul societatii de a accepta ca mijloc de plata cardurile de debit si cardurile de credit se sanctioneaza cu amenda de la 5.000 lei la 7.500 lei.
 

Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Ionut Jinga - consultant fiscal.

 

Citeste si Noile case de marcat cu jurnal electronic – cine NU are obligatia sa le utilizeze. >>>

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
noile case de marcatoperatiuni intracomunitarepos

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 24 Octombrie 2018


Votati articolul "Servicii prestate catre persoane juridice. Este obligatorie instalarea unui POS?":
Rating:

Nota: 3.5 din 5 din 6 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Contract inchiriere

Intrebare: Buna ziua firma pe care eu o administrez are incheiat un contract de inchiriere cu o alta firma care se ocupa cu pariuri sportive. Plata chiriei reprezinta 50 % din profitul aparatelor slot machines, la sfarsitul fiecarei luni eu facturez suma care imi reiese din decontul lunar. Intrebarea mea ptr dvst este daca contractul de inchiriere este legal sau trebuie neaparat contract de asociere cu participatiune?

Raspuns: Contractul de inchiriere presupune o suma fixa, iar jumatate din incasari, un contract de asociere...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 24 Octombrie 2018 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 4 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016