Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Detasarea transnationala. De ce aspecte trebuie sa se tina cont cand se acorda diurna?

Detasarea transnationala. De ce aspecte trebuie sa se tina cont cand se acorda diurna?
diurnadetasare transnationalacontract de munca

Angajatii care se deplaseaza in interes de serviciu, fie in tara ori in strainatate, au dreptul sa primeasca o plata a cheltuielilor legate de transport şi de cazare, dar si la o indemnizatie de delegare, potrivit legislatiei muncii in vigoare.  


Pentru a stabili conditiile de acordare a diurnei, luam drept exemplu cazul unui sofer care face transport in UE. Poate primi diuna externa deductibila, daca va fi necesar sa lucreze 9 luni si sa aiba 3 luni pauza, annual? Angajatorul doreste diurna stipulata in CIM, asa ca este necesar de aflat daca este in regula sau este necesar actul aditional.


Detasarea transnationala: raspunsul specialistului


Potrivit dispozitiilor din Codul muncii (art. 17 alin. (3) lit. b) si alin. (4)), in contractul individual de munca se va inscrie locul muncii sau, in lipsa unui loc de munca fix, posibilitatea ca salariatul sa munceasca in diverse locuri.
 

 

Prin urmare, distingem doua situati

- fie stabilirea in CIM a unui loc de munca fix;
- fie posibilitatea ca salariatul sa munceasca in diverse locuri.

Fiecare dintre cele doua situatii este prevazuta distinct in modelul-cadru al contractului individual de munca, aprobat prin OMMSS 64/2003.

Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Conform modelului cadru al contractului individual de munca, pentru locul de munca fix inscrierile se fac la lit. D pct. 1 - Activitatea se desfasoara la (sectie/atelier/birou/serviciu/compartiment etc.) .....  din sediul social/punctul de lucru/alt loc de munca organizat al angajatorului...…

In cealalta situatie, in care salariatul nu are un loc de munca fix, inscrierile in contractul individual de munca se fac la pct. 2 - In lipsa unui loc de munca fix salariatul va desfasura activitatea astfel:


Conform art. 3 lit. e) din HG 38/2008 privind organizarea timpului de munca al persoanelor care efectueaza activitati mobile de transport rutier lucratorul mobil este orice angajat al unei intreprinderi care efectueaza transporturi rutiere publice si/sau in cont propriu si face parte din personalul implicat efectiv in operatiuni de transport rutier.

Potrivit lit. d) a aceluiasi articol, locul de munca al lucratorului mobil este locul de la sediul principal al intreprinderii sau de la sediile secundare ale acesteia, unde lucratorul mobil/conducatorul auto independent isi indeplineste atributiile, ori vehiculul pe care il utilizeaza in exercitarea atributiilor sale sau orice alt loc unde acesta desfasoara activitati de transport.

Salariatului nu i se va acorda niciodata diurna atunci cand se deplaseaza la locul de munca sau locurile de munca inscrise in contractul individual de munca intrucat aceste deplasari nu sunt determinate de delegare sau detasare ci de exercitarea atributiilor de serviciu la locul de munca.

Conform art. 76 alin. (4) lit. h) din Codul fiscal, indemnizatiile si orice alte sume de aceeasi natura, primite de salariati, potrivit legii, pe perioada delegarii/detasarii, dupa caz, in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, nu sunt venituri impozabile, in urmatoarele limite:

(a) in tara, 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru indemnizatie, prin hotarare a Guvernului pentru personalul autoritatilor si institutiilor publice;
(b) strainatate, 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru diurna prin hotarare a Guvernului pentru personalul roman trimis in strainatate pentru indeplinirea unor misiuni cu caracter temporar.

In ceea ce priveste contributiile sociale, art. 139 alin. (1) lit.j) din Codul fiscal, prevede ca intra in baza de calcul al contributiilor de asigurari sociale indemnizatiile si orice alte sume de aceeasi natura, altele decat cele acordate pentru acoperirea cheltuielilor de transport si cazare, primite de salariati, potrivit legii, pe perioada delegarii/detasarii, dupa caz, in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, pentru partea care depaseste plafonul neimpozabil stabilit astfel:
(I) in tara, 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru indemnizatie, prin hotarare a Guvernului pentru personalul autoritatilor si institutiilor publice;
(II) in strainatate, 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru diurna prin hotarare a Guvernului pentru personalul roman trimis in strainatate pentru indeplinirea unor misiuni cu caracter temporar;
Partea care nu depaseste aceste plafoane  intra in baza de calcul al impozitului pe venit si al contributiilor sociale.

Astfel, cum se poate observa, prevederile Codului fiscal exclud din baza de calcul al impozitului pe venit si al contributiilor sociale diurna in limita a 2,5 ori nivelul stabilit pentru institutiile publice acordata pe durata delegarii/detasarii. Atata delegarea cat si detasarea presupun modificarea locului muncii prevazut in contractul individual de munca. Prin urmare, conducatorul auto are dreptul la diurna neimpozabila  in limita a 2,5 ori nivelul stabilit pentru institutiile publice in perioada in care locul muncii prevazut in contractul individual de munca este modificat prin detasare/delegare.

Or, de regula, soferii sunt salariati mobili astfel incat nu au dreptul la diurna decat in mod exceptional cand sunt delegati/detasati la un alt loc de munca decat cel prevazut in CIM.

Spre exemplu, un sofer cu locul muncii pe teritoriul Romaniei, in sensul ca efectueaza curse pe teritoriul Romaniei este delegat ocazional in Germania. Acesta va avea dreptul la diurna pe durata deplasarii in Germania.

Incheierea unui act aditional la contractul individual de munca presupune modificarea/completarea  contractului individual de munca.

Astfel, diurna se mentioneaza in actul aditional daca nu este prevazuta de contractul individual de munca. Insa, actul aditional trebuie sa fie incheiat pentru stabilirea detasarii transnationale.  


Prin urmare, actul aditional pentru detasare se incheie iar acesta va cuprinde si cuantumul diurnei doar daca acest cuantum nu a fost prevazut anterior in contractul individual de munca.
 


Raspuns oferit pe portalcodulmuncii.ro de Rodica Mantescu – specialist in legislatia muncii.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
diurnadetasare transnationalacontract de munca

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 13 Noiembrie 2018


Votati articolul "Detasarea transnationala. De ce aspecte trebuie sa se tina cont cand se acorda diurna?":
Rating:

Nota: 4.14 din 5 din 7 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Au scazut veniturile in 2015 se va schimba vectorul fiscal?

Intrebare: In anul 2015 au scazut veniturile in asa masura, ca nu s-a mai depasit 65000 euro, pana-n decembrie, din acest an 2016 sunt obligat sa devin platitor de impozit pe microintreprindere?

Va multumesc,
cu respect astept raspunsul Dvs.

Raspuns: Daca in 2015 ati fost platitori de impozit pe profit si nu ati atins pragul de 100000 euro si nu...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 13 Noiembrie 2018 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 4 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X