Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Venituri din cedarea activelor. Care este regimul fiscal si contabil?

Venituri din cedarea activelor. Care este regimul fiscal si contabil?
cedarea activelorcheltuiala deductibilafactura

Vom afla astazi de la expertul nostru cum se procedeaza in cazul veniturilor din cedarea activelor. Luam drept exemplu un mijloc fix partial amortizat si vandut.

Cheltuiala cu activele cedate este 4.000 lei si veniturile din vanzarea activelor sunt de 3.000 lei. Reprezinta diferenta de 1.000 lei cheltuiala nedeductibila? Noul Cod fiscal conditioneaza vanzarea un mijloc fix cel putin la valoarea lui 6583 pentru a fi deductibila cheltuiala cu activele cedate? Este suficienta o factura de vanzare la valoarea de piata?
 

Iata raspunsul specialistului!


Veniturile din cedarea activelor sunt intotdeauna venituri impozabile.
 
Din intrebare nu rezulta daca ati vandut mijlocul fix catre o persoana afiliata, deci din punct de vedere fiscal,nu exista alte incidente. Potrivit art. 11 alin. (4) din Codul fiscal, numai tranzactiile intre persoane afiliate se realizeaza conform principiului valorii de piata.
 
Faptul ca pretul de vanzare este sub pretul de achizitie nu prezinta nicio relevanta, in conditiile in care este vorba de un pret de vanzare agreat de parti, iar cumparatorul nu este considerata persoana afiliata cu societatea in cauza.
Doar in ipoteza in care cumparatorul ar fi persoana afiliata cu societatea vanzatoare (ceea ce nu reiese din cele prezentate) ar deveni incidente prevederile art. 11 alin. 4 din Codul fiscal conform carora tranzactiile sunt recunoscute conform principiului valorii de piata, in caz contrar organele fiscale pot ajusta sau pot estima suma venitului sau a cheltuielii aferente rezultatului fiscal oricareia dintre partile afiliate pe baza nivelului tendintei centrale a pietei.

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018
Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda
Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG


 
In concluzie, chiar daca cheltuielile cu valoarea ramasa neamortizata vor fi mai mari decat venitul obtinut in urma vanzarii mijlocului fix, ele vor fi deductibile integral in temeiul art. 19 alin. 1 din Codul fiscal si pct. 5 alin. 1 din Normele metodologice de aplicare coroborat cu art. 25 alin. 1 din Codul fiscal, fiind considerate drept cheltuieli efectuate in cadrul activitatii economice a societatii. Aceste cheltuieli inregistrate la scoaterea din evidenta a mijlocului fix in suma de 4.000 lei sunt deductibile la deteminarea rezultatului fiscal, ele nu intra sub incidenta prevederilor art. 25 alin. (4) lit. c) pct. 2 din Codul fiscal.
 
Vanzarea mijlocului fix se va inregistra:
461 = 7583            3.000 lei.
 
Scoaterea din evidenta a mijlocului fix:
6583 = 213x           4.000 lei


 

Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Mariana Prejbeanu - Expert contabil.

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cedarea activelorcheltuiala deductibilafactura

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 20 Noiembrie 2018


Votati articolul "Venituri din cedarea activelor. Care este regimul fiscal si contabil?":
Rating:

Nota: 4.38 din 5 din 4 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Declaratia 390 pentru livrari intracomunitare neplatitor de TVA

Intrebare: Buna ziua,
Un PFA neplatitor de tva, livreaza in cursul anului catre un client din UE servicii web de pana la 10000 eur. Este obligat sa depuna 390 si este obligat sa se inregistreze in ROI pentru livrari intracomunitare ?
Multumesc

Raspuns: depune 390? Multumesc... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 20 Noiembrie 2018 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 5 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X