Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Noutati in Codul Fiscal 2020 - 11 Monografii Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Noutati in Codul Fiscal 2020 - 11 Monografii Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.

Decontarea a 41,5% din salariu. Care sunt conditiile?

Decontarea a 41,5% din salariu. Care sunt conditiile?
OUG 92/2020sprijin statsomaj tehnicLegea nr. 59/2020

Decontarea a 41,5% din salariu reprezinta un sprijin oferit de Guvern pentru firmele care au avut angajatii in somaj tehnic si ii cheama la munca. Masura este inclusa in OUG 92/2020, care prevede si prelungirea somajului tehnic si dupa 1 iunie pentru domeniile care au in continuare activitatea suspendata.

Daca angajatii s-au intors mai devreme din somaj tehnic, adica incepand cu 1 mai 2020, se poate beneficia de decontarea unui procent de 41,5% din salariu de baza brut pentru luna mai? Se poate beneficia de aceasta facilitate si pentru lunile urmatoare. Daca da, care sunt conditiile?
 

Citeste si: Ordinul 457/2020. Documentele pentru subventia de 41,5% au fost publicate in Monitorul Oficial


Decontarea a 41,5% din salariu: ce spune legea?

Potrivit art. I alin. (1) – (6) din OUG nr. 92/2020, “(1) Incepand cu data de 1 iunie 2020, angajatorii ai caror angajati au beneficiat de prevederile art. XI alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 30/2020 pentru modificarea si completarea unor acte normative, precum si pentru stabilirea unor masuri in domeniul protectiei sociale in contextul situatiei epidemiologice determinate de raspandirea coronavirusului SARS-CoV-2, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 59/2020, cu completarile ulterioare, precum si angajatorii ai caror angajati au avut contractele individuale de munca suspendate in conformitate cu prevederile art. 52 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, si nu au beneficiat de prevederile art. XI din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 30/2020, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 59/2020, cu completarile ulterioare, in perioada starii de urgenta sau alerta, beneficiaza, pentru o perioada de trei luni, de decontarea unei parti din salariu, suportata din bugetul asigurarilor pentru somaj, reprezentand 41,5% din salariul de baza brut corespunzator locului de munca ocupat, dar nu mai mult de 41,5% din castigul salarial mediu brut prevazut de Legea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2020 nr. 6/2020, cu modificarile ulterioare.
 
(2) Angajatorii prevazuti la alin. (1) au obligatia mentinerii raporturilor de munca pana la data de 31 decembrie 2020, cu exceptia lucratorilor sezonieri.
 
(3) Prevederile alin. (1) se aplica numai persoanelor care au avut o durata a suspendarii a contractului individual de munca de minimum 15 zile in perioada starii de urgenta sau de alerta si au beneficiat fie de indemnizatiile prevazute de art. XI si XV din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 30/2020, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 59/2020, cu completarile ulterioare, fie de prevederile art. 53 din Legea nr. 53/2003, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.


 
(4) Angajatorii care au mai multe obiecte de activitate dintre care cel putin unul se afla sub incidenta restrictiilor stabilite prin acte ale autoritatilor competente opteaza fie pentru aplicarea prevederilor alin. (1), fie pentru aplicarea art. X din prezenta ordonanta de urgenta.
 
(5) De prevederile alin. (1) beneficiaza si persoanele care au conventii individuale de munca incheiate in baza Legii nr. 1/2005 privind organizarea si functionarea cooperatiei, republicata, cu modificarile ulterioare.
 
(6) Obligatia prevazuta la alin. (2) nu se aplica in cazul in care incetarea contractului de munca intervine din motive neimputabile angajatorului.”.
 

Decontarea a 41,5% din salariu: interpretarea specialistului

Conditiile pentru a beneficia de un ajutor decontat de stat in suma de 41,5% din salariul de baza brut corespunzator locului de munca ocupat sunt:
 
- salariatul a beneficiat de indemnizatia de somaj tehnic 75% platit de stat sau

- salariatul a avut contractul individual de munca suspendat in conformitate cu prevederile art. 52 alin. (1) lit. c) din Codul muncii (in cazul intreruperii sau reducerii temporare a activitatii, fara incetarea raportului de munca, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare) si nu a beneficiat de indemnizatia de somaj tehnic, in perioada starii de urgenta sau alerta;

- salariatul a avut o durata a suspendarii a contractului individual de munca de minimum 15 zile in perioada starii de urgenta sau de alerta;

- salariatul a beneficiat fie de indemnizatiile de somaj de la stat, prevazute de art. XI si XV din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 30/2020 (indemnizatia de somaj tehnic sau indemnizatia specifica altor profesionisti, sportivi, avocati, persoane care obtin venituri din drepturi de autor), fie de prevederile art. 53 din Codul Muncii (indemnizatie de minim 75% cu conditia sa se afle la dispozitia angajatorului).
 

CONCLUZIE

Asadar, daca salariatii care revin la munca au beneficiat de somaj tehnic decontat de stat potrivit art. XI din OUG nr. 30/2020 si durata suspendarii contractului individual de munca a fost de minimum 15 zile in perioada starii de urgenta sau de alerta, puteti sa beneficiati de decontarea unei procent de 41,5% din salariul de baza brut pe o durata de 3 luni, cu obligatia pastrarii angajatului pana la data de 31 decembrie 2020, incepand cu data de 01.06.2020.(deci pentru luna mai 2020).

 

Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Mariana Prejbeanu - Expert contabil.

 

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
OUG 92/2020sprijin statsomaj tehnicLegea nr. 59/2020

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 18 Iunie 2020


Votati articolul "Decontarea a 41,5% din salariu. Care sunt conditiile?":
Rating:

Nota: 3.5 din 5 din 9 voturi


Alte articole publicate in data de 18 Iunie 2020 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016




Newsletter zilnic GRATUIT

Noutati in Codul Fiscal 2020 - 11 Monografii Contabile actualizate la zi
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Noutati in Codul Fiscal 2020 - 11 Monografii Contabile actualizate la zi".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2020 - ATENTIE la monografiile contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Noutati in Codul Fiscal 2020 - 11 Monografii Contabile actualizate la zi"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X