Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.

Este deductibila cheltuiala cu deplasarea administratorului in strainatate?

cheltieli deductibileasigurare medicalavenituri impozabilecheltuieli de transport

In cazul in care administratorul unei companii se deplaseaza in strainatate pentru a participa la o conferinta, se pune intrebarea daca aceste cheltuieli cu deplasarea sunt deductibile sau nu. De asemenea, daca cheltuiala cu asigurarea medicala este o cheltuiala deductibila sau nu.
 
Conform dispozitiilor art. 21 alin. (1) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare.
 
Potrivit alin. (2) lit. e) al aceluiasi articol, cheltuielile de transport si de cazare in tara si in strainatate, efectuate pentru salariati si administratori, precum si pentru alte persoane fizice asimilate acestora, sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri.
 
In acest sens, punctul 27 din Titlul II al Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 stabileste urmatoarele:
 
- calitatea de administrator rezulta din actul constitutiv al contribuabilului sau contractul de administrare/mandat.
 
- persoanele fizice asimilate salariatilor cuprind si:
 
a) directorii care isi desfasoara activitatea in baza contractului de mandat, potrivit legii;
b) persoanele fizice rezidente si/sau nerezidente detasate, potrivit legii, in situatia in care contribuabilul suporta drepturile legale cuvenite acestora.
 
De asemenea, la alin. (3) al art. 21 din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, suma cheltuielilor cu indemnizatia de deplasare acordata salariatilor pentru deplasari in Romania si in strainatate, este deductibila in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice.
 
Prin urmare, sunt deductibile la calculul profitului impozabil cheltuielile de transport si de cazare in tara si in strainatate efectuate pentru administratori. Indemnizatia de deplasare este deductibila doar in cazul salariatilor si doar in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice.
 
Distinct de cheltuielile de transport si de cazare, societatea poate acorda administratorului sume de bani pentru acoperirea cheltuielilor zilnice, facute in interes de serviciu in cadrul deplasarilor, sub forma de indemnizatie de deplasare, daca adunarea generala a asociatilor hotaraste astfel.
 
Insa, aceste sume nu sunt deductibile pentru societate la calculul profitului impozabil.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cheltieli deductibileasigurare medicalavenituri impozabilecheltuieli de transport

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 14 Martie 2011


Votati articolul "Este deductibila cheltuiala cu deplasarea administratorului in strainatate?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Alte articole publicate in data de 14 Martie 2011 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 5 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii articol

Postat de: user
Cheltuielie cu benzina pentru auto folosit conform Codului Fiscal pana la locul de desfasurare a activitatii -expertizelor tehnice sau contabile- conform Ordinelor de deplasare si a adreselor de numire ca experti de la Instante consider ca sunt deductibile fiscal. Rog confirmare pentru lamurire inspector.
Data adaugarii: 15-Mar-2011

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2019 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile  
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X