Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Este obligatorie reevaluarea mijloacelor fixe?

ProceduriInregistrari si Politici ContabileOMFP 3055/2009reevaluare mijloace fixe


Vom stabili mai jos daca in situatia in care societatea nu detine in patrimoniu terenuri si cladiri este obligatoriu sa se realizeze reevaluarea mijloacelor fixe, altele decat terenuri si cladiri.

De asemenea, vom vedea la ce interval de timp trebuie sa se faca reevaluarea si de catre cine, in conditiile in care de la infiintarea societatii in anul 2005 nu s-a facut nici o reevaluare.

Solutia consultantului:

Daca societatea nu detine terenuri sau imobilizari corporale de natura constructiilor nu are are obligatia de reevaluare.

In cazul in care, cladirile si terenurile nu sunt reevaluate la trei ani, consiliile locale de impozite sit axe stabilesc cote de impozit majorate fata de cota standard.

Asadar, in conformitate cu prevederile pct. 121 - 124 din Reglementarile contabile conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene aprobate prin OMFP 3055/2009 entitatile pot proceda la reevaluarea imobilizarilor corporale (cladiri, terenuri) existente la sfarsitul exercitiului financiar, astfel incat acestea sa fie prezentate in contabilitate la valoarea justa, cu reflectarea rezultatelor acestei reevaluari in situatiile financiare intocmite pentru acel exercitiu.Reevaluarea imobilizarilor corporale se face la valoarea justa de la data bilantului.
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG



Valoarea justa se determina pe baza unor evaluari efectuate, de regula, de profesionisti calificati in evaluare, membri ai unui organism profesional in domeniu, recunoscut national si international, ex. ANEVAR.

Dupa cum se prevede la art. 253 alin. 6 din Codul fiscal, in cazul cladirilor nereevaluate, consiliile locale stabilesc o cota de impozit majorata (fata de cota standard cuprinsa intre 0,25% si 1,50% inclusiv) si anume:

- intre 10% si 20% pentru cladirile care nu au fost reevaluate in ultimii 3 ani anteriori anului fiscal de referinta;

- intre 30% si 40% pentru cladirile care nu au fost reevaluate in ultimii 5 ani anteriori anului fiscal de referinta.



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
ProceduriInregistrari si Politici ContabileOMFP 3055/2009reevaluare mijloace fixe

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 25 Aprilie 2013


Votati articolul "Este obligatorie reevaluarea mijloacelor fixe?":
Rating:

Nota: 3.42 din 5 din 6 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Monografie contabila vanzare cu discount

Intrebare: Care este monografia contabila a acestei facturi?

1 produs x 500 lei
discount 100% -500 lei
----------------------------------
total factura 0

Va multumesc


Raspuns: Nu, discountul nu este facturat ulterior, ci pe aceeasi factura.Deci,in acest caz care este nota...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 25 Aprilie 2013 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 4 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X