Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Contributii PFA

Intrebare:

O persoana fizica autorizata (PFA), 56 ani, pensionar cu gradul 3 invaliditate, care poate lucra 1/2 norma - care sunt conform legislatiei in vigoare contributiile PFA obligatorii si cele facultative?

Raspuns:(dat in iulie 2005)

Intelegem ca persoana fizica beneficiaza de pensie de invaliditate conform art. 40 lit. d) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale. Conform art. 54 lit. c) din Legea nr. 19/2000, in cazul invaliditatii de gradul III, persoana poate presta activitati profesionale in conditiile in care a pierdut cel putin jumatate din capacitatea de munca.

Contributii PFA explicatii legale

Persoanele fizice autorizate (PFA) sa desfasoare activitati independente sunt obligatoriu asigurate, prin efectul legii, daca realizeaza un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel putin trei salarii medii brute, conform art. 5 alin. (1) pct. IV lit. d) din Legea nr. 19/2000. Conform art. 21 al aceleiasi legi, contributia de asigurari sociale (parte din contributii PFA) se datoreaza de la data incheierii contractului de asigurare sociala. Asiguratii prevazuti la art. 5 alin. (1) pct. IV lit. d) din Legea nr. 19/2000 datoreaza integral cota de contributie de asigurari sociale corespunzatoare conditiilor de munca in care isi desfasoara activitatea. In consecinta, din contributii PFA face parte obligatoriu contributia la asigurarile sociale de stat.

Contributia lunara la bugetul asigurarilor sociale de sanatate a persoanelor asigurate se stabileste in cota de 6,5% asupra veniturilor din activitati desfasurate de persoanele care exercita profesii libere sau autorizate potrivit legii sa desfasoare activitati independente, dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar, daca este singurul venit asupra caruia se calculeaza contributia, conform art. 51 alin. (2) lit. b) din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 150/2002 privind organizarea si functionarea sistemului asigurarilor sociale de sanatate. In consecinta, din contributii PFA face parte obligatoriu si contributia la bugetul asigurarilor sociale de sanatate.

Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator


In ceea ce priveste contributia la bugetul asigurarilor pentru somaj, conform art. 20 lit. c) din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, in sistem, se pot asigura persoanele fizice autorizate (PFA) sa desfasoare activitati independente. Aceste persoane se asigura pentru un venit egal cu cel putin un salariu de baza minim brut pe tara, conform art. 22 alin. (2) din Legea nr. 76/2002. Persoanele asigurate pe baza de contract de asigurari pentru somaj, prevazute la art. 20, au obligatia de a plati lunar o contributie la bugetul asigurarilor pentru somaj (din contributii PFA), in cota de 4%, aplicata asupra venitului lunar declarat in contractul de asigurare pentru somaj. Asadar, din contributii PFA contributia la bugetul asigurarilor pentru somaj este optionala.

In consecinta, pentru veniturile realizate, contributii PFA oblifatorii sunt: contributia la asigurarile sociale de stat si contributia la asigurarile sociale de sanatate, iar, optional, contributia la bugetul asigurarilor pentru somaj.

Va multumim ca cititi cu interes articolele noastre! Pentru mai multe articole de contributii PFA intrati pe www.contabilul.ro .

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 25 Aprilie 2006


Votati articolul "Contributii PFA":
Rating:

Nota: 1.79 din 5 din 7 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Daca institutia nu are buget, se poate face o plata de majorare a salariului unui angajat, in urma unei reincadrari ?

Intrebare: Buna seara !

Va prezint urmatoarea situatie:
- potrivit Legii salarizarii nr.153 /2017, la data de 01.07.2017.
un salariat trebuia reincadrat pe post
si urma sa i se acorde un salariu mai mare
- institutia nu a avut buget si nu a facut incadrarea respectiva a salariatului

Va rog frumos sa imi spuneti:
- daca institutia nu a avut buget,
este corect ca nu i-a facut reincadrarea pe post si nu i-a platit salariatului
majorarea salariala ca urmare a reincadrarii pe care trebuia sa i-o faca ?
- cum ar fi trebuit sa se procedeze corect ?

Totusi, Legea salarizarii nr.153 /2017 spune ca
salariatul respectiv trebuia sa fie reincadrat si sa i se acorde un salariu mai mare,
insa nici institutia, daca nu a avut buget, nu putea sa faca o asemenea plata ....

Raspuns: Revin cu inca o intrebare: Va rog frumos sa imi spuneti daca institutia va putea face corectia in...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 25 Aprilie 2006 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 4 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii articol

Postat de: li*****
am deschis un PFA pe activitati de arhivare si muzee, am un contract cu o institutie pe 24 luni, am renuntat la crestere copil si primesc stimulentul de insertie pana pe 13 aprilie 2013,eu ce trebuie sa mai platesc? de la pensii mi s-a spus ca practic pana face cea mica 2 anisori eu sunt asigurata ca si cum as fi in indemnizatie, somaj ceva de genul si ca nu mai sunt obligata sa mai platesc nimic decat daca vreau eu. asa este? imi e frica sa nu ma trezesc cu ceva majorari. ma ajutai si pe mine cu informatii? va multumesc.
Data adaugarii: 24-Oct-2011
Postat de: Si*****
Si eu sunt PFA, dar este mai un job suplimentar, eu lucrand cu contract de munca la o firma. Mai trebuie sa platesc in cazul acesta cota de 6,5% in bugetul asigurarilor de sanatate?
Data adaugarii: 25-Iul-2007

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X