email
Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Rezerva legala - cand si cum se inregistreaza? Legea societatilor

Rezerva legala - cand si cum se inregistreaza? Legea societatilor
profitmonografie contabilalegea societatilor

Subiectul acestui studiu de caz este inregistrarea rezervei legale in baza legislatiei. 

Expertul nostru informeaza cand si cum se inregistreaza, potrivit Legii societatilor 31/1990, dar si care este monografia contabila.

Specialistii Portal Contabilitate asteapta si intrebarile tale! Obtine PE LOC raspunsul pentru orice speta! 

Rezerva legala - monografie contabila: raspunsul specialistului

Potrivit art. 183 din Legea societatilor 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, din profitul societatii se va prelua, in fiecare an, cel putin 5% pentru formarea fondului de rezerva, pana ce acesta va atinge minimum a cincea parte din capitalul social.

Spre exemplu, pentru o societate cu un capital social minim de 2000 de lei, nivelul minim al rezervei ajunge la 400 de lei, astfel ca daca entitatea se afla pe profit, de regula, datorita sumei mici, se practica inregistrarea intregii sume in primul exercitiu.
 
Constituirea rezervei legale se efectueaza la data de 31 decembrie a exercitiului financiar, prin preluarea din profitul societatii a cel putin 5% pana ce aceasta va atinge minimum a cincea parte din capitalul social, indiferent de categoria societatii-platitoare de impozit profit, impozit microintreprindere, impozit specific.

Neconstituirea rezervei legale este considerata infractiune conform prevederilor art. 272 pct.6 din Legea 31/1990, republicata, cu modificarile ulterioare.

Pentru societatile platitoare de impozit pe profit, potrivit prevederilor art.26 din Codul Fiscal, cu modificarile ulterioare, suma reprezentand rezerva legala se deduce din baza impozabila a profitului, in limita cotei de 5% aplicate asupra profitului contabil (ct. 121) la care se adauga cheltuielile cu impozitul pe profit (rulaj ct. 691) pana ce aceasta va atinge a cincea parte din capitalul social subscris si varsat (ct. 1012).

Dpdv contabil, constituirea fondului reprezentand rezerva legala este obligatorie chiar daca societatea este microintreprindere, conform art. 183 din Legea 31/1990 privind societatile.


 
Rezerva legala se inregistreaza la sfarsitul exercitiului financiar prin formula contabila
129 Repartizarea profitului = 106 Rezerve.

Inchiderea contului 129 Repartizarea profitului se efectueaza la inceputul exercitiului financiar urmator prin formula contabila:
121 Profit si pierdere = 129 Repartizarea profitului,

Iar profitul contabil ramas dupa aceasta repartizare se preia  in contul 117 Rezultatul reportat in baza unei decizii AGA, de unde urmeaza a fi repartizat pe celelalte destinatii hotarate de adunarea generala a actionarilor sau asociatilor, cu respectarea prevederilor legale.

 

Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Mariana Prejbeanu - Expert contabil. 

 

Specialistii Portal Contabilitate asteapta si intrebarile tale! Obtine PE LOC raspunsul pentru orice speta! 

de Redactia Contabilul

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
profitmonografie contabilalegea societatilor

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 10 Februarie 2021


Votati articolul "Rezerva legala - cand si cum se inregistreaza? Legea societatilor":
Rating:

Nota: 3 din 5 din 5 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Ce salariu i se va acorda la promovare ?

Intrebare: Buna ziua !

Va rugam foarte mult sa ne ajutati cu un sfat
in urmatorul caz:

Cativa salariati din cadrul institutiei noastre publice,
care sunt personal contractual,
urmeaza sa fie promovati in urma unui examen.

Acesti salariati au salarii calculate conform
legislatiilor anterioare noii Legi a salarizarii.

Din data de 01.07.2017 se spune ca se aplica
noua Lege a salarizarii,
adica Legea 153/2017,
fiind abrogate celelalte ( Legea 284 /2010, .....).

In schimb, in aceasta noua Lege a salarizarii - Legea 153/2017
se spune ca salariile trecute in Anexe
se vor aplica incepand din anul 2022.

Insa nu se spune si ce salarii li se acorda
salariatilor promovati anul acesta, in anul 2017 !

Nu exista Norme de aplicare,
nu exista Anexe pentru anul 2017
cu salariile la care vor avea dreptul salariatii promovati,
nu se spune ce metoda de calcul se aplica, ....

Va rugam foarte mult sa ne spuneti:
- ce salarii li se vor acorda si cum li se va calcula
salariile in cazul salariatilor promovati ?
Care vor fi cuantumul salariilor salariatilor ce vor fi promovati ?

Raspuns: Nu se fac alte modificari salariale pana la termenul impus prin legea 153. Pentru angajatii...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 10 Februarie 2021 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!

Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 10 - 4 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2021 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X