Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Cum sa aplicati Legea 196/2018 privind asociatiile de proprietari

Acoperirea unei pierderi

Īntrebare:

Īn contul 455, am un sold de 10.00 RON- bani depuşi şi investiÅ£i īn societate.

Activitatea se īncheie cu pierdere de 5.000 RON (debit cont 121). Se poate acoperi pierderea din bani mei? Pot face contarea:

455=7588 ~ 5.000 ron

7588=121~ 5.000 ron

sau:

455=768 5.000 ron

768=121 5.000 ron

Eu cred ca da.

Răspuns (valabil la data de 15.03.2007):

După părerea noastră renunÅ£area la suma investită īn societate nu poate fi recunoscută ca un venit care să genereze un profit pentru a acoperi pierderea īnregistrată de 5.000 lei.

Vă ofer īn acest sens conÅ£inutul articolului 26 din Codul fiscal actualizat.

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor
Fiscalitatea Salariilor in Constructii
Fiscalitatea Salariilor in Constructii
Declaratia 101
Declaratia 101

Art. 26. - (1) Pierderea anuală, stabilită prin declaraÅ£ia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obÅ£inute īn următorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua īn ordinea īnregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale īn vigoare din anul īnregistrării acestora.

(2) Pierderea fiscală īnregistrată de contribuabilii care īşi īncetează existenÅ£a prin divizare sau fuziune nu se recuperează de către contribuabilii nou-īnfiinÅ£aÅ£i sau de către cei care preiau patrimoniul societăţii absorbite, după caz.

(3) Īn cazul persoanelor juridice străine, prevederile alin. (1) se aplică luāndu-se īn considerare numai veniturile şi cheltuielile atribuibile sediului permanent īn Romānia.

(4) Contribuabilii care au fost plătitori de impozit pe venit şi care anterior au realizat pierdere fiscală intră sub incidenÅ£a prevederilor alin. (1) de la data la care au revenit la sistemul de impozitare reglementat de prezentul titlu. Această pierdere se recuperează pe perioada cuprinsă īntre data īnregistrării pierderii fiscale şi limita celor 5 ani.*)

__________

*)Alineatul (4) a fost modificat prin art. I pct. 21 din O.G. nr. 83/2004.

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 18 Mai 2007


Votati articolul "Acoperirea unei pierderi":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Contabil, cum se stabileste prejudiciul de recuperat ?

Intrebare: Va rog mult de tot sa ma ajutati si sa imi spuneti
cum se stabileste prejudiciul suferit de partea civila,
in situatia in care judecatoarea a respins
Cererea de efectuare a Expertizie muzeale si a Expertizei contabile,
intrucat a considerat ca institutia ar cauta o incadrare mai grava a faptelor inculpatilor.

Expertiza muzeala a fost solicitata sa se stabileasca daca
bunurile culturale muzeale achizitionate au fost supraevaluate.

Comisiile de evaluare nu s-au intrunit efectiv,
au fost falsificate semnaturile persoanelor care chipurile ar fi facut parte din comisii,
unii membri au declarat ca au semnat actele pe strada si ca nu au participat la vreo evaluare,
Astfel, valoarea bunurilor achizitionate nu poate fi considerata ca reala.

Daca s-ar fi efectuat cele 2 expertize s-ar fi stabilit prejudiciul
ca fiind diferenta dintre valoarea contractelor si valoarea reala.

Insa, procurorul Parchetului a spus in instanta
ca se considera ca prejudiciul = valoarea contractelor,
contractele vor fi anulate,
partile vor fi puse in situatia anterioara.

Este corect stabilit prejudiciul ?
Ce sume sa ceara institutia ?
Fara acele Expertize, cum trebuie procedat ?

Raspuns: Este foarte greu de dovedit ca sunt nule contractele !.... Fara o expertiza de specialitate,...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 18 Mai 2007 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2019 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile  
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X