Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.

Bonuri de masa pentru timp lucru partial

Legea 142/1998HG 5/199tuchete de masa

de Gabriela Chirazof, valabil la 08-Mar-2010

Intrebare: Bonurile de masa se pot acorda si pentru salariatii care lucreaza cu timp partial? Daca da, cum?.. propotional raportat la norma intreaga?

Raspuns: Salariatul angajat cu contract individual de munca cu timp partial la un angajator poate beneficia de tichete de masa numai daca la acel angajator are declarata functia de baza, in conformitate cu dispozitiile art. 35 din Normele de aplicare a Legii 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, aprobate prin HG 5/1999, in sens contrar, nu va beneficia de tichete, chiar daca la angajatorul unde are declarata functia de baza nu se acorda tichete de masa.

Acest articol este preluat din Portal Contabilitate.ro
Iti poti face Cont si gasesti toate raspunsurile la cele mai dificile intrebari.
Convinge-te
CLICK AICI

Numarul de tichete utilizate de un salariat intr-o luna este cel mult egal cu numarul de zile lucratoare in care este prezent la lucru in unitate si nu poate depasi numarul de zile lucrate stabilit de angajator, potrivit dispozitiilor art. 15 din Normele de aplicare a Legii 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, aprobate prin HG 5/1999.

Legea 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, republicata, nu distinge in privinta acordarii tichetelor de masa intre salariatii care lucreaza cu norma intreaga de munca sau cu timp partial.

Mai mult, in conformitate cu dispozitiile art. 5 din Legea 142/1998, republicata, distribuirea tichetelor de masa se face in raport de numarul de zile lucratoare din luna pentru care se face distribuirea, nu in raport de numarul de ore de munca.

Drept urmare, de principiu salariatii cu contracte de munca cu timp partial pot beneficia de acelasi numar de tichete de masa ca si cei angajati cu contracte de munca cu timp integral.

Legea instituie o limita maxima a numarului tichetelor de masa ce pot fi acordate fiecarui salariat, nu si una minima, lasand posibilitatea partenerilor sociali sa negocieze si sa stabileasca in contractul colectiv de munca conditii de acordare a acestora.

Acest articol este preluat din Portal Contabilitate.ro
Iti poti face Cont si gasesti toate raspunsurile la cele mai dificile intrebari.
Convinge-te
CLICK AICI

Astfel, potrivit art. 2 din Normele de aplicare a Legii 142/1998, aprobate prin HG 5/1999, angajatorul impreuna cu sindicatele sau cu reprezentantii salariatilor stabileste prin contractul colectiv aplicabil urmatoarele:
a) numarul salariatilor din unitate care pot primi lunar tichete de masa, tinand seama de posibilitatile financiare proprii ale angajatorilor;
b) numarul de zile lucratoare din luna pentru care se distribuie tichete de masa salariatilor;
c) criteriile de selectie privind stabilirea salariatilor care primesc tichete de masa, tinand sema de conditiile concrete de lucru in care isi desfasoara activitatea unele categorii de salariati, de proprietatile socio-profesionale si de alte elemente specifice activitatii.

Putand restrange numarul salariatilor care primesc tichete de masa prin stabilirea unor criterii de acordare convenite cu sindicatele sau reprezentantii salariatilor, dupa caz, si prevazute in contractele colective de munca, evident ca aceeasi parteneri sociali, potrivit principiului ”cine poate mai mult, poate si mai putin”, vor putea stabili prin aceleasi contracte colective de munca si ca stabilirea numarului de tichete de masa pentru fiecare salariat sa se faca proportional cu activitatea prestata de acesta, situatie in care salariatii angajati cu contracte de munca cu timp partial vor beneficia de un numar de tichete de masa inferior celor acordate salariatilor angajati cu norma intreaga.

Acest articol este preluat din Portal Contabilitate.ro
Iti poti face Cont si gasesti toate raspunsurile la cele mai dificile intrebari.
Convinge-te
CLICK AICI

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Legea 142/1998HG 5/199tuchete de masa

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 08 Martie 2010


Votati articolul "Bonuri de masa pentru timp lucru partial":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Alte articole publicate in data de 08 Martie 2010 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 5 + 5 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2019 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile  
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X