Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Noutati in Codul Fiscal 2020 - 11 Monografii Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Noutati in Codul Fiscal 2020 - 11 Monografii Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.

Procentul de 75% din plafonul de cazare

Intrebare:

Mai este in vigoare prevederea din HG nr. 518/1995 referitoare la procentul de 75% din plafonul de cazare? Este deductibila aceasta suma la calculul impozitului pe profit?

Raspuns: (dat in martie 2005)

Legea nr. 414/2002 privind impozitul pe profit, in vigoare in perioada 1 iulie 2002 31 decembrie 2003 si Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, reglementeaza conditiile in care cheltuielile de cazare, in cazul deplasarii salariatilor in tara si in strainatate, sunt deductibile la calculul profitului impozabil.

Astfel, potrivit Legii nr. 414/2002 si a Instructiunilor privind medodologia de calcul al impozitului pe profit, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 859/2002, respectiv potrivit prevederilor pct. 9.7 din H.G. nr. 859/2002, cheltuielile de transport si de cazare, ocazionate de deplasarea in tara si in strainatate a salariatilor in interes de serviciu sunt deductibile la calculul profitului impozabil pe baza de documente justificative. In conformitate cu prevederile pct. 9.9 lit.c) in cazul asociatilor care sunt si administratori ai unei societati cu raspundere limitata sau ai unei societati in nume colectiv la care detin partile sociale, cheltuielile privind transportul si cazarea ocazionate de delegarea, deplasarea in tara sau in strainatate, in interesul activitatii pentru care contribuabilul este autorizat, sunt deductibile la calculul profitului impozabil pe baza documentelor justificative.

De asemenea, in conformitate cu prevederile art. 21 alin.(2) lit. e) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cheltuielile de cazare, in cazul deplasarii in tara si in strainatate in interesul serviciului, efectuate de salariati si administratori, reprezinta cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil in situatia in care contribuabilul realizeaza profit in exercitiul current si/sau din anii precedenti. De asemenea, la art. 21 alin.(3) lit.b) se mentioneaza faptul ca, in situatia in care contribuabilul realizeaza pierdere in exercitiul current si/sau din anii precedenti, cheltuielile de cazare sunt limitate la nivelul legal stabilit pentru institutiile publice.

Totodata, in conformitate cu prevederile art.21 alin.(4) lit.f) pentru a fi deductibile la calculul profitului impozabil, cheltuielile efectuate trebuie sa aiba la baza documente justificative prin care sa se faca dovada efectuarii operatiunii respective.

In concluzie, cheltuielile de cazare sunt deductibile la calculul profitului impozabil, pe baza documentelor justificative, in situatia in care contribuabilul realizeaza profit in anul current si/sau din anii precedenti. In cazul in care cazarea nu s-a efectuat la hotel, ar trebui sa existe un document care sa justifice operatiunea respectiva ex: contract de inchiriere, chitanta etc.

In cazul in care se realizeaza pierdere in anul current si/sau din anii precedenti, cheltuielile de cazare vor fi limitate la nivelul legal stabilit pentru institutiile publice.

In ambele cazuri, insa, trebuie sa existe documente care sa ateste efectuarea operatiunii respective.

de Contabilul.ro

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 01 Martie 2006


Votati articolul "Procentul de 75% din plafonul de cazare":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Alte articole publicate in data de 01 Martie 2006 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 4 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Noutati in Codul Fiscal 2020 - 11 Monografii Contabile actualizate la zi
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Noutati in Codul Fiscal 2020 - 11 Monografii Contabile actualizate la zi".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2020 - ATENTIE la monografiile contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Noutati in Codul Fiscal 2020 - 11 Monografii Contabile actualizate la zi"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X