Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.

TVA aferent serviciilor postale

tvaCodul Fiscal

Intrebare:

Cum se poate deduce TVA aferent serviciilor postale (POSTA ROMANA de ex.)? Am solicitat eliberarea unor facturi fiscale dar fara succes insa, dansii au doar chitante. Se poate deduce TVA in acest caz? Este vorba de milioane de lei anual in cazul nostru.

Raspuns:

T.V.A. aferent serviciilor prestate de catre oficiile P.T.T.R. nu se poate deduce pe baza chitantelor sau a recipiselor primite care confirma doar achitarea contravalorii serviciilor. Asa cum se precizeaza si in Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, capitolul X ,,Regimul deducerilor,, art. 145, alin. 8, exercitarea dreptului de deducere a T.V.A. se justifica cu factura fiscala, in original, completata cu toate datele si emisa pe numele firmei cumparatoare.

  Posta romana este platitoare de T.V.A. si are obligatia utilizarii facturilor fiscale, fara a avea formulare specifice reglementate prin Hotararea Guvernului nr. 831 din 2 decembrie 1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiara si contabila si a normelor metodologice privind intocmirea si utilizarea acestora.

Oficiile postale au obligatia emiterii facturilor fiscale dar nu o fac din comoditate, motiv pentru care va sugeram sa va adresati nu oficiantului de la ghiseu, ci direct dirigintelui de oficiu.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tvaCodul Fiscal

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 25 Aprilie 2006


Votati articolul "TVA aferent serviciilor postale":
Rating:

Nota: 4.75 din 5 din 2 voturi


Alte articole publicate in data de 25 Aprilie 2006 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 3 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii articol

Postat de: mo*****
scrisorile nationale sunt scutite de tva la posta romana. nu ar trebui sa fie la fel si pt curieri?
Data adaugarii: 20-Aug-2008

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2019 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile  
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X