email
Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Retragere asociat si preluare mijloace fixe. Ce implicatii fiscale si contabile apar?

mijloace fixeretragere asociatmetode reevaluare activelegea contabilitatii

In randurile de mai jos, stabilim cum se procedeaza din punct de vedere contabil si fiscal in situatia in care un asociat care vrea sa plece din firma cu o parte din mijloacele fixe ale societatii.

Retragerea unui asociat se face in cazurile prevazute de Art.226 din  Legea societatilor comerciale nr. 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare. Legea prevede ca un asociat se poate retrage dintr-un S.R.L. in urmatoarele cazuri:

a) conform prevederilor din actul constitutiv,
b) cu acordul tuturor celorlalti asociati,

c) in baza unei hotarari a Tribunalului, supusa numai recursului, in termen de 15 zile de la comunicare.
Chiar daca retragerea este unilaterala,judecatoresca  sau conventionala, aceasta trebuie depusa la Oficiul Registrului Comertului in vederea inscrierii de mentiuni.

Drepturile asociatului retras, cuvenite pentru partile sale sociale, se stabilesc prin acordul asociatilor, ori de un expert desemnat de acestia.


Pentru stabilirea drepturilor asociatului retras este necesara alegerea mai multor metode de reevaluare a activelor si pasivelor.

Daca retragerea se face din vointa asociatului, societatea este obligata la plata unei sume de bani sau compensarea in mijloace fixe, asa cum ati mentionat in enuntul intrebarii, care sa reprezinte cota parte detinuta de asociat din patrimoniul societatii.

In schimb, daca retragerea se face prin cesionarea parților sociale, celalalt asociat are obligatia sa plateasca pretul partilor sociale, pret care se stabileste prin negociere libera intre parti.

Din punct de vedere contabil, principalele operatiuni privind retragerea asociatului presupun urmatorii pasi:

- efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii ale societatii, ale caror rezultate se inregistreaza in evidenta contabila;
- evaluarea elementelor de natura activelor, efectuata de evaluatori autorizati;

Daca exista plusuri de valoare acestea se evidentiaza ca elemente de natura activelor si capitalurilor proprii, sunt luate in considerare la determinarea sumei care i se cuvine asociatului care se retrage, dar nu se inregistreaza in contabilitate.

La fel se procedeaza si in cazul eventualelor minusuri rezultate din evaluare.

Din punct de vedere fiscal, cota-parte din capitalul propriu distribuit cu ocazia retragerii asociatului nu reprezinta dividend, ci este calificata drept castig din transferul titlurilor de valoare.

Impozitul se calculeaza prin aplicarea cotei de 16%, iar calculul, retinerea si virarea impozitului se efectueaza de persoana juridica la care persoana fizica asociata a detinut partile sociale. Termenul de virare a impozitului este pana la data la care se depun documentele pentru inregistrarea operatiunilor respective la registrul comertului, indiferent daca plata se face sau nu esalonat.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Gabriela Ilicea - Economist si expert contabil

 

 

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
mijloace fixeretragere asociatmetode reevaluare activelegea contabilitatii

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 09 Mai 2016


Votati articolul "Retragere asociat si preluare mijloace fixe. Ce implicatii fiscale si contabile apar?":
Rating:

Nota: 1.67 din 5 din 3 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Daca s-a facut o plata gresita, se mai poate indrepta ?

Intrebare: Buna seara !

Va supun atentiei o speta interesanta
si va rog sa imi spuneti daca o asemenea problema contabila
se poate rezolva:

Fostul contabil sef a facut o plata pentru prestari de servicii
cu Ordin de plata in care
s-a trecut din greseala un alt numar de cont.

Abia acum s-a descoperit greseala,
faptul ca din eroare de redactare
s-a trecut un alt cont decat cel din care trebuia sa se faca plata.

Plata ar fi fost totusi corecta daca
s-ar fi facut inainte virare
din acel cont care s-a trecut din greseala
si in care erau bani,
in contul gol din care trebuia sa se faca plata.

Plata gresita s-a facut la sfarsitul anului trecut,
in luna decembrie 2014,
prin Trezorerie.

Acum nu se mai poate face o rectificare
sau o alta operatiune contabila
prin care sa se corecteze greseala ?
Fiind un alt an de exercitiu financiar,
se mai poate face acest lucru ?

Raspuns: 1. Se poate cere aprobarea unui buget suplimentar pentru anul trecut, chiar daca plata s-a facut,...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 09 Mai 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 5 + 1 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2021 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X