email
E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

O microintreprindere platitoare de impozit pe venit

Intrebare:

O microIntreprindere platitoare de impozit pe venit si neplatitoare de TVA poate opta pentru plata impozitului pe profit si sa se mentina neplatitoare de TVA?

Raspuns: (dat in noiembrie 2005)

In conformitate cu prevederile art.104 alin.(6) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, prevederi introduse prin Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 138/2004 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003, microIntreprinderile plătitoare de impozit pe veniturile microIntreprinderilor pot opta pentru plata impozitului pe profit Incepand cu anul fiscal următor. Opţiunea se exercită pană la data de 31 ianuarie a anului fiscal următor celui pentru care s-a datorat impozit pe veniturile microIntreprinderilor.

Astfel, in conformitate cu aceste prevederi, societatea dvs. poate opta pentru iesirea din sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor, incepand cu anul fiscal urmator. In acest sens, se va depune la Administratia financiara, pana la data de 31 ianuarie 2006, Declaratia de mentiuni "010", prin care se va instiinta organul fiscal schimbarea sistemului de impunere. In aceste conditii, in declaratia de mentiuni se va completa optiunea pentru plata impozitului pe profit.

In ceea ce priveste taxa pe valoarea adaugata, regimul special de scutire, in cazul in care

cifra de afaceri anuala este sub 2 miliarde lei vechi, este prevazut la art. 152 din Titlul VI din Codul fiscal, reglementari care nu au legatura cu prevederile art.104 alin.(6) din Titlul IV. Astfel, societatea dvs. poate opta pentru aplicarea prevederilor Titlului II din Codul fiscal, respectiv pentru plata impozitului pe profit si poate ramane in continuare neplatitor de TVA, in conditiile in care cifra de afaceri anuala este sub 2 miliarde lei vechi.

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

IMPORTANT: E-Factura in 50 de intrebari si raspunsuri!


1. Ce inseamna exact tranzactii B2G?

2. Tranzactiile cu societati la care statul este actionar majoritar sunt tranzactii B2G?

3. Odata inregistrati in registrul RO e-Factura, avem obligatia ca toate facturile emise de noi sa fie electronice sau doar cele in relatia B2G?

4. Facturile catre institutii publice, dar care nu implica produse cu risc fiscal, trebuie emise electronic?

5. Parohiile sunt considerate autoritati contractante? Exista pentru ele obligativitatea trimiterii facturilor electronice?

Raspunsurile sunt disponibile in lucrarea E-Factura in 50 de intrebari si raspunsuri!

...Vezi AICI detalii complete <<

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 01 Martie 2006


Votati articolul "O microintreprindere platitoare de impozit pe venit":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 01 Martie 2006 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Atentie, contabili!
Sistemele e-Factura si e-Transport vin cu noi OBLIGATII fiscale!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT
Raportul Special
"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X