email
E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Utilaje neutilizate o perioada indelungata. Ce tratament fiscal si contabil se aplica?

Utilaje neutilizatetratament contabilamortizarefunctiunecheltuieliOMFP 1802/2014

In situatia in care mai multe utilaje pentru producerea produselor de patiserie nu mai sunt folosite de mai multi ani deoarece societatea nu mai desfasoara nici o activitate pentru moment, stabilim cum se va proceda in ce priveste amortizarea lor, daca se mai inregistreaza in contabilitate pe cheltuiala si daca este deductibila fiscal  cheltuiala cu amortizarea.

Din punct de vedere fiscal nu se mai calculeaza amortizare pentru perioada in care mijloacele fixe amortizabile nu sunt utilizate cel puţin pe o perioada de o luna. in acest caz, conform pct. 70^2 din Normele metodologice date in aplicarea art. 24 alin. (11) din Codul fiscal recuperarea valorii fiscale ramase neamortizate se efectueaza pe durata normala de utilizare ramasa, incepand cu luna urmatoare repunerii in funcţiune a acestora, prin recalcularea cotei de amortizare fiscala.

Din punct de vedere contabil, conform pct. 238 alin. (4)-(6) din Reglementarile contabile privind situaţiile financiare anuale individuale i situaţiile financiare anuale consolidate aprobate prin OMFP 1802/2014, daca imobilizarile corporale sunt trecute in conservare (nu mai sunt utilizate o perioada indelungata) in funcţie de politica contabila adoptata, societatea inregistreaza in contabilitate o cheltuiala cu amortizarea sau o cheltuiala corespunzatoare ajustarii pentru deprecierea constatata. in aceasta ipoteza durata de amortizare stabilita iniţial se poate modifica, aceasta reestimare conducand la o noua cheltuiala cu amortizarea pe perioada ramasa de utilizare. Chiar daca societatea inregistreaza contabil o cheltuiala cu amortizarea ori o cheltuiala cu deprecierea utilajelor, din punct de vedere fiscal cheltuiala nu este deductibila pe perioada cat utilajul nu este utilizat. Dupa repunerea in functiune, se aplica prevederile pct. 70^2 din Normele metodologice anterior precizate.

 

Raspuns oferit pentru

www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa, economist

 


de Redactia Contabilul

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

NOU: Sistemul de raportare fiscal-contabila SAF-T


Raportarea corecta in SAF-T este esentiala!

Depuneti D406 corect si la timp, cu avantaje clare:
 
1) Scapati de amenzi
2) Evitati sanctiunile de orice fel
3) Va recuperati rapid sumele din TVA
4) Nu intrati in categoria de risc fiscal ridicat, deci nu va veti confrunta cu inspectii ANAF amanuntite la sediul dvs.

...Vezi AICI detaliile complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Utilaje neutilizatetratament contabilamortizarefunctiunecheltuieliOMFP 1802/2014

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 30 Aprilie 2015


Votati articolul "Utilaje neutilizate o perioada indelungata. Ce tratament fiscal si contabil se aplica?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 30 Aprilie 2015 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Atentie, contabili!
Sistemele e-Factura si e-Transport vin cu noi OBLIGATII fiscale!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT
Raportul Special
"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X