email
Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

OG 23/2017 privind plata defalcata a TVA sau split TVA 2017

plata defalcata tvaformule calcul tvanoul cont de tvacont separat tva

Ordonanta 23/2017 privind plata defalcata a TVA sau split TVA a fost publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 706/31.VIII.2017

Puteti consulta integral ordonanta mai jos. 

Noua ordonanta pentru Split TVA - OG 23/2017 privind plata defalcata a TVA - precizeaza ca persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA potrivit art. 316 din Codul fiscal au obligatia sa deschida si sa utilizeze cel putin un cont de TVA pentru incasarea si plata TVA. Institutiile publice inregistrate in scopuri de TVA potrivit art. 316 din Codul fiscal au obligatia sa deschida si sa utilizeze cel putin un cont pentru incasarea TVA. Conturile de TVA se deschid in lei si, dupa caz, in valuta. 

Cine aplica plata defalcata a TVA?

Plata defalcata a TVA se aplica pentru toate livrarile de bunuri/prestarile de servicii taxabile din punctul de vedere al TVA conform prevederilor Codului fiscal, pentru care locul, conform prevederilor art. 275 sau art. 278 din Codul fiscal se considera a fi in Romania, efectuate de persoanele prevazute mai sus. 

Nu se aplica plata defalcata a TVA pentru urmatoarele operatiuni:

a) operatiunile pentru care beneficiarul este persoana obligata la plata taxei conform art. 307 alin. (2)-(5) sau art. 331 din Codul fiscal;

b) operatiunile supuse regimurilor speciale prevazute la art. 310-315 si art. 315^1 din Codul fiscal.

Platesc TVA si persoanele impozabile care nu sunt inregistrate in scopuri de TVA

Art. 3 alin. (1) din noua OG 23/2017 stabileste ca persoanele impozabile si institutiile publice, indiferent daca sunt sau nu inregistrate in scopuri de TVA, au obligatia sa plateasca contravaloarea TVA aferente achizitiilor de bunuri si servicii intr-un cont de TVA al furnizorului/prestatorului. 

Prin exceptie de la prevederile alin. (1), persoanele fizice impozabile care nu sunt inregistrate si nu au obligatia sa se inregistreze in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal nu au obligatia sa plateasca contravaloarea TVA aferente achizitiilor de bunuri si servicii efectuate in contul distinct deschis de furnizor/prestator conform art. 2 alin. (1). 

Formule calcul pentru TVA-ul de plata in contul de TVA

Pentru determinarea TVA care se plateste in contul de TVA al furnizorului/prestatorului, in cazul platii partiale a contravalorii livrarii de bunuri ori a prestarii de servicii, precum si in cazul platii unui avans, fiecare plata se considera ca include si TVA aferent care se determina prin aplicarea procedeului sute marite, respectiv 19x100/119, in cazul cotei standard, si 9 x 100/109 sau 5 x 100 /105, in cazul cotelor reduse. 

Beneficiarii care platesc partial o factura in care sunt inscrise operatiuni supuse mai multor cote de TVA si/sau mai multor regimuri de impozitare sunt obligati sa aloce sumele platite cu prioritate pentru operatiunile supuse regimului normal de taxare, in ordinea descrescatoare a cotelor. 

Consultati aici integral noua ordonanta nr. 23/2017 privind plata defalcata TVA sau split TVA!
 


de Redactia Contabilul

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
plata defalcata tvaformule calcul tvanoul cont de tvacont separat tva

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 31 August 2017


Votati articolul "OG 23/2017 privind plata defalcata a TVA sau split TVA 2017":
Rating:

Nota: 4.17 din 5 din 6 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Recuperare RO

Intrebare: Sunt o firma de transport international de marfa si nu am avut activitate o perioada de vreo 2 ani si prin lege articolul 153 alineat 9 litera e mi-a fost retras RO si am devenit neplatitor de TVA.
Am vrut sa incep activitatea si am inscris 2 camioane aduse din Italia nestiind ca eu nu mai sunt platitor de TVA.
Am intrebat la Finante si mi s-a spus ca pot recupera un RO "special" cu care voi fi inregistrat in Registrul Operatorilor Intracomunitari ca sa pot desfasura activitati intracomunitare, dar ca sa redevin platitor de TVA nu s-ar putea niciodata.
Mi s-a sugerat sa inchid firma si sa redeschid alta, dar ce fac ca eu deja am 2 camioane. Cum as putea sa nu platesc TVA?si daca inchid firma ce fac cu cele 2 camioane pentru ca va trebui sa le vand pentru care voi plati din nou TVA.
Mi s-a spus sa fac un memeoriu justificativ la ANAF si sa-mi recuperez RO. Chiar as putea sa redevin platitor de TVA?
Pentru ca as depasi plafonul de 65000 euro, dar ce se intampla pana voi depasi acest plafon ca eu as vrea sa mai aduc din Italia in Romania cateva camioane.
Care credeti ca ar fi o solutie? Daca as deschide o alta firma si cele 2 ar fuziona? Ce se intampla? Sau ma complic mai rau?
Sau inchid firma si merg pe o alta noua?
Va multumesc

Raspuns: Buna seara, Asa cum ati spus in intrebarea dumneavostra, deveniti platitor de TVA daca depasiti...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 31 August 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!

Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 7 + 5 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii articol

Postat de: user
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie: o firma din Romania neplatitoare de tva face servicii de publicitate online pe un site din America pentru o firma americana. Cum factureaza firma din Romania aceste servicii? Firma americana nu a dat nici cui , la ei este confidential. Banii intra in contul soc. romanesti dupa retinerea mai multor comisioane conform contractului. Va rog articole contabile.Multumesc anticipat.
Data adaugarii: 01-Sep-2017
Postat de: user
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie: o firma din Romania neplatitoare de tva face servicii de publicitate online pe un site din America pentru o firma americana. Cum factureaza firma din Romania aceste servicii? Firma americana nu a dat nici cui , la ei este confidential. Banii intra in contul soc. romanesti dupa retinerea mai multor comisioane conform contractului. Va rog articole contabile.Multumesc anticipat.
Data adaugarii: 01-Sep-2017


Subiectele saptamanii

  • Achizitie autoturism in leasing. Principalele aspecte legate de ajustarea TVA

    • Studiul de caz prezentat in continuare are ca principal subiect o societate comerciala care a incheiat un contract de leasing la data de 1 februarie 2020 pentru achizitia unui autoturism in valoare de 55.000 lei. La data achizitiei, firma era neplatitoare de TVA. Incepand cu data de 1 iulie 2021, societatea devine platitoare de TVA ca urmare a depasirii plafonului. Expertul nostru prezinta mai jos care sunt principalele aspecte legate de ajustarea TVA. Mai m...» citeste mai departe aici

  • Cheltuiala cu impozitul neretinut la sursa, deductibila sau nu? Ce spune Codul fiscal

    • O societate acorda premii in bunuri, in cadrul campaniilor promotionale organizate pentru persoanele fizice rezidente in Romania. Pentru produsele a caror valoare depaseste suma de 600 lei, compania calculeaza, declara si plateste impozit. Asadar, cheltuiala cu impozitul neretinut la sursa, este deductibila sau nu? Societatea ofera premii in bunuri, in cadrul campaniilor promotionale care se adreseaza persoanelor fizice, nerezidenti in Ro. Aceste sunt venituri ...» citeste mai departe aici

  • Vanzarile la distanta si importul bunurilor cu valoare scazuta

    • In conformitate cu normele TVA aplicabile pana la 1 iulie 2021, nu trebuie platit TVA la import pentru bunurile comerciale cu o valoare de pana la 10/22 EUR importate in UE. Aceasta scutire este eliminata de la 1 iulie 2021. Astfel, de la 1 iulie 2021, toate bunurile comerciale importate in UE dintr-o tara terta sau teritoriu tert vor fi supuse TVA, indiferent de valoarea lor. Este introdus un nou concept pentru vanzarea la distanta de bunuri importate din t...» citeste mai departe aici

  • Procedura de implementare si de administrare a grupului fiscal, explicata de reprezentantii ANAF

    • AJFP Teleorman informeaza ca prin Legea nr. 296/2020 au fost aduse completari Codului fiscal, fiind stabilite reguli privind consolidarea fiscala in domeniul impozitului pe profit iar prin Ordinul presedintelui ANAF nr. 1191/2021 a fost aprobata Procedura de implementare si de administrare a grupului fiscal in domeniul impozitului pe profit. Noile reglementari stabilesc conditii privind constituirea si impozitarea grupului fiscal in domeniul impozitului pe p...» citeste mai departe aici

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2021 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X