email
E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Se poate majora capitalul social prin aport in creante?

capital socialcreante
de Adrian Benta, valabil la 26-Oct-2010

Intrebare:

Conform art.16 alin 3) din Legea 31/1990 avem:

(3) Aporturile in creante au regimul juridic al aporturilor in natura, nefiind admise la societatile pe actiuni care se constituie prin subscriptie publica si nici la societatile in comandita pe actiuni si societatile cu raspundere limitata. Aporturile in creante sunt liberate, potrivit art. 84.

Art.84 alin 1) din aceeasi lege spune:
1) Asociatul care a depus ca aport una sau mai multe creante nu este liberat cat timp societatea nu a obtinut plata sumei pentru care au fost aduse.
A din Romania (srl) are o datorie la B din Olanda. B cedeaza lui C din Olanda o parte din suma pe care o are de incasat de la A. C este si asociat al lui A . Asociatii decid convertirea acestei creante (a lui C) in parti sociale, majorand astfel capitalul social al lui A.

Avand in vedere cele mentionate mai sus, la art.16 si 84 din Legea 31/1990, si faptul ca aceasta majorare de capital se doreste a fi facuta fara sa presupuna bani platiti de A lui C sau de C lui A, este posibil acest lucru la un SRL? Care ar fi inregistrarile contabile in acest caz?

Raspuns:

Potrivit art. 16 alin. (3) din Legea 31/1990 privind societatile comerciale republicata cu modificari, pentru societati comerciale cu raspundere limitata (SRL) este interzisa majorarea capitalului social prin aportul unei creante.
 
Din descrierea intrebarii aceasta sitatie nu este intalnita in cazul societatii dvs. Aceasta inregistreaza o datorie catre furnizorul B din Olanda, furnizorul cesioneaza datoria catre un tert C, insa societatea dvs. tot o datorie inregistreaza, tertul C avand calitate de furnizor.

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

e-Factura si e-Transport. Atentie la NOUTATILE de la 1 iulie!


ANAF are la dispozitie 2 noi instrumente de control si urmarire, destinate sa stopeze evaziunea fiscala si sa creasca gradul de colectare a TVA: e-Factura si e-Transport!

  • Stiti exact ce obligatii noi aveti?
  • Care sunt erorile pe care le puteti comite?
  • Ce aveti de facut pentru a respecta legea?

Raspunsuri exacte gasiti in  e-Factura. e-Transport. Restart pentru sistemul fiscal din Romania!

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
capital socialcreante

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 27 Octombrie 2010


Votati articolul "Se poate majora capitalul social prin aport in creante?":
Rating:

Nota: 4 din 5 din 3 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 27 Octombrie 2010 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Atentie, contabili!
Sistemele e-Factura si e-Transport vin cu noi OBLIGATII fiscale!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT
Raportul Special
"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X