Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

In ce caz se poate ocupa un contabil-sef de semnarea bilatului? Ce spune legea

In ce caz se poate ocupa un contabil-sef de semnarea bilatului? Ce spune legea
legea contabilitatiicontabil sefbilant

Daca un contabil-sef nu are calitatea de expert contabil, poate semna bilantul? Aceasta este intrebarea care poate pune in dilema multe specialisti in domeniu, asa ca vom clarifica situatia in randurile urmatoare.

 

Iata raspunsul specialistului!


Conform art. 10 alin. (2) din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, cu modificarile ulterioare contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare.

In privinta situatiilor financiare anuale si a raportarilor contabile (care includ si bilantul, pe langa contul de profit si pierdere si celelalte situatii plus note explicative), art. 28 alin. (10) din aceeasi lege prevede ca acestea se semneaza de catre directorul economic,contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie, deci de persoana abilitata sa conduca compartimentul de contabilitate. Potrivit art. 28 alin. (10) situatiile financiare anuale si raportarile contabile pot fi intocmite si semnate de persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.
 
In acelasi sens sunt si prevederile pct. 557 alin. (2) din Reglementarile contabile aprobate prin OMFP nr. 1802/2014 conform carora situatiile financiare anuale sunt semnate de persoanele in drept, cuprinzand:

- numele si prenumele persoanei care le-a intocmit, inscrise in clar;

- calitatea acesteia (director economic, contabil-sef sau alta persoana desemnata prin decizie scrisa de administrator, persoana autorizata potrivit legii, membra a Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania);

- numarul de inregistrare in organismul profesional, daca este cazul.

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG


 

CONCLUZIE

Ca atare, situatia financiara/bilantul poate fi semnat de contabilul-sef, daca societatea are organizat un compartiment distinct de contabilitate, iar contabil-sef are studii economice superioare, nefiind obligatoriu ca acesta sa fie si expert contabil.

 


Raspuns oferit pe portalcodulfiscal.ro de Constanta Popa – consultant fiscal

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
legea contabilitatiicontabil sefbilant

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 21 Noiembrie 2018


Votati articolul "In ce caz se poate ocupa un contabil-sef de semnarea bilatului? Ce spune legea":
Rating:

Nota: 3.95 din 5 din 19 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Impozit forfetar potrivit cod fiscal 2016

Intrebare: Buna ziua!As dori sa stiu daca conform noului cod fiscal incepand cu anul 2016 societatile care nu au desfasurat nici un fel de activitate de la infiintare si pana in prezent, sunt obligati sa plateasca impozit forfetar si care ar fi baza de calcul?Mentionez ca am o societate care nu a functionat niciodata si am depus declaratia la Anaf pentru nefunctionalitate in fiecare an.

Raspuns: Evolutia fiscalitatii in Romania este imprevizibila fapt pentru care daca aveti o firma fara...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 21 Noiembrie 2018 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 1 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X